גנץ ובנט
גנץ ובנט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

זעם בימין בעקבות דברי שר הביטחון בני גנץ שנאמרו במהלך פגישה עם הח"כית הפורשת מהקואליציה עידית סילמן.

גנץ סיפר לסילמן כי יישוב "אביתר" יקח עוד זמן רב וישיבת חומש תפונה בקרוב.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיב בחריפות על דברי שר הביטחון. דגן אמר כי "הפרת הסכם אביתר על ידי נפתלי בנט ובני גנץ היא קו אדום. אם הסכם אביתר יופר - נצא למאבק ציבורי שיזעזע את המדינה. ההתיישבות בשומרון לא תהיה אסקופה נדרסת של אף מאבק פנימי פוליטי ציני בין מרכיבי הממשלה הזו".

''אני מציע מכל הלב לפוליטיקאים בממשלה הזו שלא להביא את ציבור אוהבי ארץ ישראל לנקודת הקצה", הוסיף ראש מועצת שומרון.

דגן מאיים: נצא למאבק ציבורי שיזעזע את המדינה

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר אמר כי "הישארותם של חברי ימינה בממשלה הופכת אותם לשותפים לפשע ההיסטורי של גירוש יהודים מביתם. כל יום שעובר מוסיף דף לספר השחור שינציח את הכח שנתנו למועצת השורא לשלוט במדינה וכאילו מספיקה ההתקפלות בהר הבית, הכניעה בשער שכם וההתרפסות בדרום, עכשיו מתברר שהם רימו, שיקרו והונו וגם אין להם כוונה אמיתית ליישב את חומש".

ח"כ בן גביר הוסיף: "לפני שפינוי חומש ייחקק על שמם לדיראון עולם, עליהם לפנות את הכיסא".

במפלגת הציונות הדתות תוקפים את דברי שר הביטחון בני גנץ ולפיהם ישיבת חומש תפונה ויישוב אביתר לא צפוי בקרוב. "הודעתו של גנץ על פינוי חומש כפרס לטרור לאחר רציחתו של יהודה דימנטמן הי"ד, בניגוד מוחלט להתחייבויות של שקד ואורבך, ועל עיכוב שיכול להתמשך שנים בהקמת אביתר, בניגוד להסכם שהממשלה חתומה עליו הם שיא חדש של התרפסות בפני הטרור", אמרו במפלגתו של בצלאל סמוטריץ'.

"ממשלת הבלהות נכנעת לטרור בהר הבית ובירושלים, באביתר, בעזה, בחדרה, בחומש, בבאר-שבע ובבני ברק, ומעניקה רוח גבית לטרור", הוסיפו במפלגת הציונות הדתית. "מול הקווים האדומים שיודעת התנועה האיסלאמית לשרטט ולהכניע את שותפיה בממשלה, לאגף שבעבר הגדיר את עצמו ימני אין שום קו אדום ושום מנוף על גנץ והשמאל''.

כתב חדשות 12 ירון אברהם פרסם פרטים חדשים מתוך פגישת שר הביטחון בני גנץ והח"כית הפורשת מהקואליציה עידית סילמן.

גנץ אמר בפגישה כי יישוב "אביתר" יקח עוד זמן רב. לטענת אנשי הימין זה בניגוד למתווה שסוכם עם תושבי אביתר, שאכלוס הישוב יהיה במקביל לתהליך הבירוקרטי.

גנץ הסביר לסילמן שהוא רק מקיים את החלטת היועמ"ש לשעבר מנדלבליט, שלפיה תתבצע הכרזה על האדמות כאדמות מדינה אבל יינתן זמן של 45 יום לעררים ושרק בתום ההליך (שיכול לקחת גם יותר מ-45 יום) תתאפשר העלייה למקום.

עוד אמר שר הביטחון כי חומש תפונה בקרוב. לטענתו של גנץ כלל השותפים בממשלה כולל ימינה ותקווה חדשה מכירים את עמדתו והוא לא יתפשר על כך כיוון שהוא מקיים את החוק. השאלה היא לא שאלה של אם - אלא של מתי.

יחד עם זאת, גנץ נתן גם "סוכריה" והבהיר שמועצת התכנון העליונה תכונס ככל הנראה בשבוע הראשון של חודש מאי ותאשר בנייה חדשה לישראלים ופלסטינים ביהודה ושומרון.