זיקוקים
זיקוקיםצילום: Miriam Alster/Flash90

הוויכוח על קיום מופעי הזיקוקים בערב יום העצמאות הוא לגיטימי. זו סוגייה שנויה במחלוקת, אבל היא עוררה דיון ראוי. ובכל זאת, אם כבר יש כאן רשויות שהחליטו לבטל, מדוע זה קורה יומיים לפני יום העצמאות? למה לא לפני חצי שנה בישיבת מועצה מסודרת במקום שליפה של הרגע האחרון?

ומה לגבי מפעילי המופעים האלו? בריאיון לרונן פולק בתוכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב סיפר ירון מור, מנכ"ל חברת "זיק דינור": "יש פה אלפי בני אדם המתפרנסים מהתחום. הזמנו מכולות, ביטוחים, הדרכות, עובדים וציוד. 92% מהאירועים בוטלו מהרגע להרגע".

בעל החברה הסביר כי העלות עבורו היא מאות אלפי שקלים ופירט כי הוא מחזיק בכלי רכב, קציני בטיחות, בונקרים עם שמירה מסביב לשעון ובנוסף, משלמים על הסחורה שמיובאת מחו"ל שנה מראש. "אני לא יודע מה לעשות עם זה. אצטרך להמשיך לאפסן את זה עד למופעים הבאים. קולות המואזין לא עושים פוסט טראומה? התותח ברמדאן לא עושה פוסט טראומה?", הוסיף בריאיון.

מור התייחס לדבריה של סגנית ראש עיריית תל אביב ציפי ברנד, שאמרה בתוכנית שמופעי הזיקוקים לא נערכים בזמנים קבועים מראש: "יודעים בדיוק מתי זה. בכל העולם יורים זיקוקים ומקבלים את השנה החדשה במופעי זיקוקים מטריפים. במדינת ישראל כנראה שאסור לשמוח. אם העיריות לא רוצות לעשות זיקוקים זה בסדר, אבל זה אחד הסמלים של ימי העצמאות בעולם. אני לא מבין את הטרנד המטורף הזה, את העליהום ואת חוסר ההתחשבות".

המנכ"ל ציין כי עובדים אצלו אנשים עם פוסט טראומה וסיפר אני מצדיע לאנשים עם פוסט טראומה ואמר כי הוא "מצדיע" לא לסובלים מההפרעה. "לא לעשות זיקוקים זה לשים פלסטר לסרטן, זה לא טיפול".

סגנית ראש עיריית תל אביב אמרה לרשת ב' כי ההחלטה שהתקבלה לבטל את מופעי הזיקוקים נעשתה לאחר שיקולים רבים. "זה טוב לקבל את ההחלטה שלושה ימים לפני יום העצמאות מאשר לא לקבל אותה. יום העצמאות זה לא סמל לאומי. כשיש זיקוקים בהרבה מאוד במות, אנשים לא יודעים מתי זה יהיה. אתה מייצר אי ודאות כלפי ציבור שלם שנפגע".

ראש העיר לוד יאיר רביבו לא מתכוון לבטל את מופעי הזיקוקים ביום העצמאות כפי שנהגו רשויות רבות ברחבי הארץ. "בלוד קיבלתי החלטה עקרונית ואידיאולוגית שיהיו זיקוקין", אמר רביבו. "בעיר שבה לצערנו יורים זיקוקין לא חוקיים חשוב להעביר מסר שיש יום בשנה שבו הזיקוקין מאושרים, מפוקחים ועם חבלן משטרה.

"כשהכנסת תואיל בטובה לחוקק את חוק הזיקוקים שלי, שבו אדם שיורה ללא אישור יקבל 3 שנים בכלא ו50 אלף קנס, אשקול שוב", הוסיף ראש העיר לוד.