עמר בר לב
עמר בר לבצילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב תומך בקיום טקס זיכרון משותף לישראלים ולפלסטינים - אך לא בערב יום הזיכרון.

בראיון לכאן ב' אמר השר כי "יש מקום לטקס כזה, אך באופן אינטואיטיבי לא נראה לי שזה נכון בערב הזה לעשות טקס כזה או אירוע כזה. זה לא במקום. זו ההרגשה שלי".

כזכור, ח"כ איבתיסאם מראענה החברה במפלגת העבודה יחד עם בר לב, הודיעה כי בכוונתה להשתתף בטקס ובר לב נשאל על כך.

"אני לא יודע אם דווקא ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, אך ברור שגם בצד השני יש כאלה שנפגעו בשוגג, לא תוך כדי פעולה. אני לא מדבר על מחבלים שניסו לפגוע בישראלים. אין כאן איזון. אבל למשפחות כאלה, שכול הוא שכול. אני אישית לא מתכוון להשתתף אבל אני יכול להבין ישראלים שכן רואים לנכון להשתתף. במובן הממלכתי אין מקום אבל במובן הערכי יש ישראלים שמבינים שצריך", ענה בר לב.

בר לב נשאל על דברים שאמר חבר אחר במפלגתו, השר נחמן שי שטען "יצאנו בשלום מחודש הרמאדן", שבו נרצחו 15 ישראלים. "אני חושב שמשטרת ישראל פעלה בתבונה בגמישות רבה מאוד בסיטואציה המאוד רגישה הזאת של חודש הרמדאן, כשהיה גם פסח ופסחא של הנוצרים. ואני חושב שזה לא מובן מאליו. לצערנו, לפני שנה לא הייתה פעולה כזאת ודרדרו אותנו למבצע שאף אחד בישראל לא רצה אותו. אנחנו עם 15 נרצחים בחודש הרמדאן ואנחנו עם מאות ואלפי נרצחים לאורך השנים מקום המדינה ועד היום. בחודש האחרון לא היו נרצחים, ובחודש הקודם היו פיגועים קשים. המשטרה מצאה את עצמה חוצצת בגופה".

לטענתו, "היו גורמים שעלולים היו להביא לדרדור המצב. כשבן גביר רצה לעלות להר הבית אני לא התערבתי בזה כמובן. הכול היה בסדר גמור. בחודש הרמדאן הייתה חוות דעת מקצועית שזה יכול להוביל להידרדרות ביטחונית, אז אני המלצתי לא לאפשר את העלייה הזאת".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר תקף הבוקר את ההשתתפות של חברים בקואליציה בטקס השמותף ואמר: "טקס זיכרון בהשתתפות מוסי רז ואיבתיסאם מראענה שחולמת להשמיד את זכרון יעקב, זה טקס זיכרון לזכר מחבלים שניסו לרצוח חיילים".

"הבעיה שבית המשפט העליון מאפשר לאנשים כמו רז, מראענה וגולן שמשווה את חיילי צה"ל לנאצים, להתמודד לכנסת וכאשר הוא עושה את זה הוא יורק בפרצוף של המשפחות השכולות", דברי בן גביר.