הרב ברל לזר
הרב ברל לזר צילום: דוברות המוזיאון היהודי

רבה הראשי של רוסיה, הרב ברל לזר, יוצא בביקורת נדירה על בכיר בממשל הרוסי ותוקף את דברי שר החוץ סרגיי לברוב שהישווה בין נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי לאדולף היטלר ואף אמר כי "גם היטלר היה קצת יהודי".

הרב לזר אמר לסוכנות הידיעות JTA: "דבריו של לברוב מזעזעים אותי. אני לא במקום של השאת עצות למי שעומד בראש המערכת הדיפלומטית רוסית, אבל היה נכון שהוא יתנצל בפני העם היהודי ופשוט יודה בטעות שלו".

הרב הוסיף, "התנצלות תוכל להוריד את התקרית המצערת הזו מסדר היום ולהפוך דף ביחסים בין ישראל ורוסיה".

לדברי הרב לזר אסור להשוות בין שואת יהודי אירופה לאירועים המתרחשים בימינו.

הדברים של הרב לזר יוצאי דופן בשל העובדה שהוא אינו מותח ביקורת על הממשל הרוסי בפומבי. לאור קרבתו הגדולה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ייתכן שהצהרת הרב היא הדבר הקרוב ביותר להתנצלות שרוסיה מסוגלת אליו - ובמקום לשמוע התנצלות משר החוץ הרוסי, עבר המסר דרך הרב לזר.

נציין כי במערכת המדינית בישראל התקבלה החלטה שלא להגיב עוד בסוגיה, לאחר התגובה הרוסית החריפה לגינוי של דברי לברוב מצד שר החוץ יאיר לפיד. שרי הממשלה קיבלו הוראה שלא להתייחס או להגיב לסוגיות ביחסי ישראל ורוסיה.

אתמול ענו הרוסים לשר החוץ יאיר לפיד ובהצהרה שהוציאו נאמר: "ההצהרות האנטי-היסטוריות של שר החוץ לפיד מסבירות את תמיכתה של ישראל במשטר הנאו-נאצי באוקראינה".

נזכיר כי לפיד אמר לפני כן כי "דבריו של שר החוץ לברוב הם גם התבטאות בלתי נסלחת ושערורייתית וגם שגיאה היסטורית איומה. היהודים לא רצחו את עצמם בשואה".

"הרמה השפלה ביותר של גזענות נגד היהודים היא להאשים את היהודים עצמם באנטישמיות", דברי לפיד.

גם ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב לדברי שר החוץ הרוסי ואמר, "אני רואה בחומרה את התבטאותו של שר החוץ הרוסי. דבריו אינם אמת ותכליתם פסולה. שקרים מעין אלו מטרתם להאשים את היהודים עצמם בפשעים הנוראים ביותר בהיסטוריה שנעשו כנגדם, ובכך לשחרר את האחריות מצוררי ישראל".

"כפי שכבר אמרתי, שום מלחמה בימינו אינה השואה ואינה דומה לשואה. יש להפסיק לאלתר להשתמש בשואת העם היהודי ככלי לניגוח פוליטי", דברי בנט.

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן ציין, "חברי יאיר לפיד אמר זאת באופן מדויק. חובתו של העולם לגנות את הרטוריקה הנתעבת והמסוכנת בה השתמש לברוב, ולתמוך בבני בריתנו האוקראינים מול המתקפה האכזרית של הקרמלין".