בנייה. ארכיון
בנייה. ארכיון צילום: גילי יערי

10,040 זוכי הגרלת "דירה בהנחה" יקבלו במהלך יום ראשון הודעה המבשרת על זכייתם.

יתר הנרשמים, שלא הצליחו לזכות בסיבוב הזה, יקבלו הודעה המזמינה אותם להירשם להגרלה השנייה בתוכנית, שההרשמה אליה תיפתח בסוף חודש יוני.

לעיתון 'ישראל היום' נודע כי בין המשתתפים בסיבוב השני יוגרלו 5,500 עד 6,000 דירות בערים רמת גן, חיפה, ירושלים, אלעד, אשדוד, אשקלון, ערד, נתניה ואילת.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן אמר, "אני לא רוצה לתת המלצות לאנשים, אבל אם הייתי זוג צעיר זכאי במדינת ישראל, הייתי בוחן היטב אם נכון לקנות דירה או להיות חלק מההגרלה ולזכות בהנחה של כ־700 אלף שקל. במקומם לא הייתי רץ לקנות היום דירה בשוק החופשי".

ההגרלה הראשונה, נזכיר, התאפיינה בביקושים חסרי תקדים: קרוב ל־120 אלף משקי בית נרשמו להגרלה של כעשרת אלפים דירות בלבד. מספר הדירות שניתן להגריל בשנה הקרובה עומד על לפחות 30,000 (מתוכן הוגרלו כבר 10,000). מספר זה מתבסס על מכרזים שכבר נסגרו ואלה המיועדים להיסגר על פי תוכניות העבודה של משרד הבינוי והשיכון ושל רשות מקרקעי ישראל. על פי החלטת מועצת מקרקעי ישראל, שיעור הדירות המיועדות להגרלה נע בין 60% ל־65% מסך הדירות ששווקו וישווקו במכרזי מחיר מטרה.

אם השרים הממונים על שוק הדיור יחליטו להעלות את שיעור הדירות המיועדות להגרלות, ובכך להקטין את מספר הדירות המיועדות לשוק חופשי, ניתן יהיה להגיע גם למספרים גבוהים יותר של הדירות המוגרלות. עם זאת, טרם התקבלה החלטה כזו באופן רשמי, וגם אם היא תתקבל, עליה לעלות קודם לכן לדיון במועצה לאישור.