קבוצת רכישה. אילוסטרציה
קבוצת רכישה. אילוסטרציהצילום: FREEPIK

בעשרות השנים האחרונות מתווה העסקה בקבוצות הרכישה הייתה אחת האפשרויות האטרקטיביות ביותר לקנות נכס במחיר מופחת ממחיר השוק , אבל בשנים האחרונות התחום הצטנן וביחס לעבר כמעט ואין קבוצות רכישה פעילות .

מהן הסיבות לעצירה? האם תוכניות המדינה החדשות? מנגנוני תשלומי המס שהשתנו? או דווקא מחירי הקרקעות הפרטיות שעלו בעשרות אחוזים? חלק ההסברים כאן בכתבה.

למרות שמחירי הדירות בישראל ממשיכים לטפס , הביקוש לדירות גם כן ממשיך באותו הכיוון , אך יש תחום אחד שכמעט ונעלם לחלוטין באופן מפתיע והוא ארגון קבוצות הרכישה.

מנתונים יבשים נציין כי בשנת 2020 מספר הפרויקטים שהחלו להיבנות באמצעות קבוצות רכישה היו כ 50% מהשנה שלפניה , בכדי להבין יותר את הנתונים הקיצוניים , במהלך הרבעון הראשון של שנת 2020 נבנו כ,1150 יחידות דיור במסגרת קבוצות רכישה, לעומת כ 2,800 יחידות באותו רבעון של שנת 2019.

בנוסף לכל הסיבות שצוינו בתחילת הכתבה , ניתן להעריך שהשם הרע שייצר לקבוצות הרכישה באמצעות התקשרות לא הוסיף לתחום.

מה המשמעות של קבוצות הרכישה ומדוע התחום כמעט ונעלם לחלוטין?

במהלך שנים רבות תחום קבוצות הרכישה היווה הזדמנות אמיתית לרכוש דירה זולה ביחס למחיר השוק הגבוהה ואכן כך היה עבור אלפי אנשים . קבוצות הרכישה לרוב אורגנו על ידי חברות בתחום הנדלן אשר קנו במשותף עם הרוכשים את הקרקע אשר מיועדת לבניית הבניין , בחלק מהמקרים אנשים שלא עוסקים ביזמות בתחום הנדלן ארגנו את קבוצות רכישה על מנת להצליח ולרכוש דירת מגורים עבורם .

בעבר מארגני קבוצות הרכישה היו זכאים למספר הטבות ופטורים כגון פטור ממע"מ, מס רכישה מופחת , לעומת זאת כיום התמונה שונה לחלוטין והטבות המיסוי בוטלו וזאת סיבה נוספת מדוע הכדאיות הכלכלית מעסקאות מסוג זה פוחתת.

מוריס גורקן , מייסד ובעלים חברת "גורקן יזמות", חברה שארגנה וקידמה מספר רב של פרויקטים בתחום אומר: "שוק הנדלן משתנה מתקופה לתקופה , בעבר קבוצות הרכישה היו מבוקשות ואטרקטיביות עבור כולם, מתחילת שנת 1990 עד לשנת 2010 חברת גורקן יזמות ופעלה בתחום זה בעיקר במרכז הארץ וקידמה עשרות פרויקטים . הנושא היה דיי פשוט, איתרנו קרקעות במיקומים אסטרטגיים שיש בהם ביקושים לדירות ורצון של אנשים לגור שם , המחירים היו יחסית זולים, כך שכל מי שהצטרף לקבוצה שלנו נהנה מעסקאות רווחיות וטובות ביחס למחירי הנדלן שמסביב " .

עוד ממשיך מוריס גורקן: "בסוף שנת 2010 כאשר התחום היה בשיאו, ממשלת ישראל הגדילה את תשלומי מס הרכישה וכמו כן גם את תשלומי המיסוי בעסקת רכישת הקרקע ובנוסף ביטלה את הפטור שהיה לתשלום המע"מ בעסקאות אלו, באופן טבעי עסקאות פוטנציאליות רבות הפכו ללא כדאיות ברמה הכלכלית. בנוסף מחירי הקרקע המשיכו לטפס באופן קיצוני כך שהיה מאוד קשה היה לאתר קרקע ולייצר עסקה אטרקטיבית עבור הרוכשים שחיפשו להצטרף לקבוצה .

מחירי דיור למשתכן שגנבו לקבוצות הרכישה את הכתר

מוריס גורקן ממשיך להסביר: עם כל מה שהסברתי לא מספיק , סיבה נוספת שגרמה לתחום של קבוצות הרכישה לדעוך היא הקמת התוכנית החדשה באותה תקופה וממשיכה עד היום שהיא דיור למשתכן , שבתוכנית זאת כפי שכולנו מכירים מאפשרת ונותן צ'אנס לזוגות הצעירים לרכוש דירות במחיר מאוד אטרקטיביים וחשוב מכך בלי סיכון.

וכמובן, אי אפשר להתעלם מתדמיתה הרעה של קבוצות הרכישה

"בשנים האחרונות סיקרו בהרחבה אדירה בכלי התקשורת השונים מספר מקרים של מארגני קבוצות רכישה שכשלו מסיבות שונות והותירו ללא כל אנשים שהשקיעו את כל חסכונותיהם בחלום לרכישת דירה, מטבע הדברים אנשים רבים מעדיפים לשלם יותר ולקבל ביטחון וערבויות מלאות יותר .

" אני חושב שלצד מקרים בעייתים , במהלך עשרות שנים התחום כלל הצלחות טובות ליזמים, מארגנים וכמובן הכי חשוב , לאלפי רוכשי דירות שזכו לקנות בית למגורים עבורם ועבור משפחותיהם במחיר אטרקטיבי .

המסר העיקרי שלי שאם בכל זאת מחליטים לקנות נכס במסגרת קבוצת רכישה חשוב לבדוק שמארגן הקבוצה מקצועי ביותר , יודע להתנהל היטב והכי חשוב עם הצלחות מוכחות "מסכם מוריס גורקן .