מתן פלג
מתן פלג צילום: אור אלכסנברג

בשנת 2009 התרחשו בישראל שני אירועים ביטחוניים משמעותיים. הראשון מוכר בכל בית והוא מבצע "עופרת יצוקה".

השני מוכר פחות והוא מסיבת עיתונאים שהתרחשה ברמאללה, בה השיק ראש ממשלת הרשות הפלסטינית דאז, סאלם פיאד את התכנית "מסיימים את הכיבוש, מקימים מדינה".

מאז "עופרת יצוקה" ועד היום התרחשו מספר עימותים צבאיים גדולים בין צה"ל לארגוני הטרור בעזה. באף אחד מהם לא השיגו הערבים שום נכס משמעותי. הישראלים לא עזבו את יישובי הדרום. הכלכלה הישראלית התאוששה כל פעם מחדש, וסנטימטר ישראלי אחד מעולם לא נכבש. נכון, בכל עימות צבאי איבדנו לוחמים ומספר אזרחים- שכל אחד מהם עולם ומלואו- אבל בניתוח קר, לא מדובר במחיר אסטרטגי של מדינה. בטח לא באיום קיומי. כל הרעש והצלצולים, כל הרקטות ומנהרות הטרור העלו חרס ביד ארגוני הטרור.

הכיבוש השקט ביהודה ושומרון

תכנית סאלם פיאד לעומת זאת, שכאמור הושקה גם היא ב-2009 השתלטה מאז על קרוב ל-25% משטח C והיד עוד נטויה. לפי מיפוי שערכה תנועת "רגבים", בשנת 2009 מבני הערבים בשטח C התפרסו על 44,495 דונם ואילו בשנת 2018 כבר תפסו פי 2.

הפלסטינים התקדמו בשקט ובהדרגה, אבל עם הרבה מאד כסף אירופאי ותכנון מסודר, וכך יצרו רצפים שלמים וטבעות חנק מכוונות סביב ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. באמצעות פיתוח תשתיות, פריצת כבישים, הנחת מבנים ובתי ספר. באמצעות מבצעי שתילה נרחבים ועוד. בקיצור חאן אל אחמר כפול 3,000.

בשנת 2019 למשל, העביר האיחוד האירופי 22 מיליון אירו לפיתוח פלסטיני בשטח C. ביולי 2020 השיקו האיחוד האירופי והרשות הפלסטינית חבילת סיוע שתממן השלמה של 16 פרויקטים ב-15 מאחזים לא חוקיים של הרשות הפלסטינית הפזורים בשטחי C, הכוללים הקמת בתי ספר המסייעים לקיבוע המאחזים, סלילת כבישים, בניית בניינים רב-תכליתיים, הקמת מאגרי מים ופריסת צנרת, והקמת תשתיות חשמל. הסכום הכולל של התוכנית הממומנת על ידי האיחוד האירופי ומדינות חברות, מגיע ל-15.2 מיליון אירו.

באירוע ההשקה אמר ראש משלחת האיחוד האירופי כי-" האיחוד האירופי רואה באזור C חלק בלתי נפרד מהשטחים הפלסטינים הכבושים. עמדה זו הושמעה כל כך הרבה שנים והיא מתורגמת בפרויקטים כמו זה שאנו משיקים היום, עמדת האיחוד האירופי בשטח C ברורה: לא נכיר בשינויים בגבולות שלפני 1967, לרבות ביחס לירושלים, למעט אלה שהוסכמו על ידי שני הצדדים, ואנחנו לא מכירים בריבונותה של ישראל בשטחים שנכבשו מאז 1967".

הכיבוש השקט בנגב.

גם בנגב, המהווה 60% משטחה של מדינת ישראל מתקדמים באותה שיטה. קרוב ל-300 אלף בדואים ישראליים חיים בדרום הארץ, כ-75% מהאוכלוסייה מתגוררת בעיירות שנבנו על ידי המדינה, והשאר גרים "בפזורה". שזה כינוי גורף לכ-2,300 מקבצים לא חוקיים, המשתרעים על שטח העולה על 570,000 דונם. אזור גדול פי 17 משטחה של העיר באר שבע.

קרוב ל-30 אחוז מן המשפחות הבדואיות בנגב מקיימות אורח חיים פוליגמי. חלק גדול מן הנשים השניות הן פלסטיניות. בעשור שקדם לחקיקת חוק האזרחות כהוראת שעה (2003) קיבלו 130 אלף ערבים אזרחות ישראלית, רובן נשים הגיעו לנגב. גם שלושת אחיותיו של בכיר ארגון הטרור חמאס איסמעיל הנייה, חיות בישראל. הן התחתנו עם בדואים ישראלים ומתגוררות עם משפחתן בעיירה תל שבע.

לפי נתוני מערכת הביטחון, בני הדור השני לאיחוד משפחות מעורבים בטרור פי שלושה יותר מחלקם היחסי באוכלוסייה. כ־15% מהמעורבים בטרור מקרב ערביי ישראל הם בני דור שני. המגמה הזו בולטת עוד יותר בנגב, מפני שבני הדור השני מהווים כ־12% מכלל האוכלוסייה.

כאן נכנסת לתמונה התנועה האסלאמית על שני פלגיה ופורחת במצב שנוצר. תחת תפיסת העולם שאין למדינת ישראל זכות קיום מפני שהיא פולשת לאדמת הקדש מוסלמי, התבצעו אין ספור מבצעי בנייה מרוכזים ובלתי חוקיים, בהם נבנו מאות מסגדים, עשרות מבני קהילה, שופצו בתי-ספר, נבנו גני ילדים ונפרצו דרכים בעלות של מאות מיליוני שקלים. בשיטה זו הוקמו לאורך השנים עשרות רבות של פרויקטים מתחת לרדאר, בפזורות ובעיירות עצמן.

בראיון לערוץ הטלוויזיה הלה- TV בערבית שהתקיים בדצמבר 2020, הסביר ראש מפלגת רע"מ מנסור עבאס, את תפיסת הפלג הדרומי באופן הבא "‏המציאות בישראל היא שכרגע האפשרות לאחוז בנשק ולצאת למלחמת ג'יהאד איננה אפשרית ולכן אנו עוסקים בג'יהאד אזרחי..... זה נושא לאומי שעומד בבסיס המאבק שלנו על מולדתנו."

"הפלג הצפוני" שואף להתנתק ככל האפשר ממוסדות המדינה על ידי הקמה של "כיסי משילות עצמית" המהווים אלטרנטיבה למוסדותיה. התפיסה הזו נקראת בערבית - "מוג'תמע עצמי"- חברה עצמאית, המספקת לעצמה את כל צרכיה. את הרעיון פיתח השיח' ראא'ד סאלח מנהיג הפלג הצפוני, כמעין פתרון ביניים שנועד לשמש כחלופה למדינה.

לכן חשוב להבין. כל הקמת מסגד, כל הקמת מרכז חברתי, כל שיקום בית שהמדינה החליטה להרוס, כל סלילת שביל- כל אלו אינם נתונים ליד המקרה ולא מהוות פעולות ספונטניות. אלא מדובר בתפיסת עולם אסטרטגית. ככל שיתקיימו- יותר "מוג'תמע עצמיים" כך מתקיימת- פחות מדינה.

אז נכון- צריך להילחם בטרור היוצא מעזה. ויהיה נחמד אם יחיא סונואר וחבריו יחוסלו. אבל אל לנו לשכוח שבמדד האיום הקיומי על מדינת ישראל, חמאס הוא הרבה יותר הסחת דעת מן האיומים הקיומיים שחשוב לטפל בהם, בהם איום רציני בפני עצמו.

מתן פלג הוא יו"ר תנועת אם תרצו