יוסי דגן עם מושל נברסקה פיט ריקטס
יוסי דגן עם מושל נברסקה פיט ריקטס צילום: דוברות

משלחת מהשומרון בראשות ראש המועצה יוסי דגן, מקיימת סדרת פגישות מדיניות בארה"ב ואמש נפגשה עם מושל נברסקה פיט ריקטס בלשכתו.

דגן הפועל מזה שנים בעולם נגד הדה לגיטימציה לישראל וליו"ש, ביקש מהמושל לפעול להעברת חוק החרם במדינתו. הפגישה התקיימה לאחר לפני כחודש בית הנבחרים של מדינת טנסי אימץ את חוק החרם על אף נסיונות של ארגוני שמאל אמריקנים למנוע זאת.

חוק החרם מטיל סנקציות כלכליות על חברות המבקשות להחרים את ישראל ואת יהודה ושומרון, כפי שעשתה חברת בן אנד ג'ריס העולמית. באמצעות החוק הצליחה המועצה האזורית שומרון וארגונים נוספים הפועלים בעניין להביא להפעלת חוק החרם נגד חברת 'יוניליוור' באופן שהביא להפחתה של כ-20% בערך המניה שלה המתורגמים להפסד של כ-26 מליארד דולרים.

ראש מועצת שומרון סיפר למושל על העברת חוק החרם במדינת טנסי רק לפני כחודש, לאחר מאמץ משותף של המושל יחד עמו וכן על החיים ביו"ש ועל איומי החרם.

כמו כן ציין דגן את קיום סעודת איפטאר משותפת של ערבים ויהודים במשרדו מדי שנה. "המקום היחיד במזה"ת שלא מדבר על דו קיום אלא עושה דו קיום הוא איזורי התעשייה ביו"ש", אמר.

הוא ציין כי "המלחמה החדשה היא לא עם טנקים זו מלחמה על הצדק על האמת. מלחמה נגד השקרים. אנחנו צריכים את עזרתך כדי שחוק החרם יעבור גם בנברסקה".

מושל נברסקה פיט ריקטס פנה ענה: "אני שמח לפעול בעד חוק החרם. אנחנו נמשיך לפעול בכדי לוודא שאנשי השומרון יפסיקו להיות נפגעים ע"י נסיונות החרם. אנחנו מקווים להרחיב את שיתוף הפעולה הזה. אני כל כך שמח שהצלחת להגיע לפגישה כאן עמנו".

דגן הודה למושל על היענותו לבקשה ואמר לו: "תודה רבה, אנחנו מעריכים ביותר את השותפות שלך. ואת מה שאתה עושה כדי שהיחסים בין מדינת ישראל לארה"ב יהיו חזקים יותר. אלה לא ימים קלים. לא עבורנו ולא עבורכם, ואני מרגיש שאתכם ועם התושבים שלכם ועם התושבים שלנו, אנחנו יכולים לנצח יחד"

לאחר הפגישה סוכם על הקמת צוות עבודה משותף שיכלול את ראש הסגל של מושל נברסקה וראש המטה של ראש מועצת שומרון יוסי דגן. הצוות יעבוד בכדי להכין את הצעת החוק. כמו כן סוכם על יציאה משותפת למסע הסברה משותף שייתן את הרוח הגבית להעברת חוק החרם ותמיכה בהתיישבות בנברסקה.