תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית
תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית צילום: רויטרס

השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית ומי שנחשב לאחד האחראים המרכזיים לקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח', הודיע הבוקר (חמישי) כי הפלסטינים סירבו להצעה הישראלית לחקירה משותפת של מות העיתונאית שירין אבו עאקלה בג'נין.

"ישראל ביקשה חקירה משותפת לאירוע וכן לבדוק את הקליע שרצח את העיתונאית שירין. אנחנו סירבנו והודענו שהחקירה שלנו תתקיים באופן עצמאי ובסיומה נודיע למשפחתה של אבו עאקלה, לאמריקנים, לקטאר ולכל העולם על תוצאות החקירה שתיערך בשקיפות גבוהה. כל האינדיקציות והעדויות והעדים מצביעות על כך שהיא חוסלה על ידי יחידות מיוחדות ישראליות", כתב א-שייח' בטוויטר.

מתחקיר ראשוני שנערך בצה"ל לאירוע עלה כי העיתונאית הפלסטינית היתה במרחק שבין מאה ל-150 מטרים מכוח צה"ל שפעל בג'נין, כשנפגעה מירי. בזמן הפעילות ירו הלוחמים מיחידת דובדבן כמה עשרות קליעים. בשלב זה לא ברור אם העיתונאית נפגעה מירי החיילים או מירי חמושים פלסטינים.

בישראל רואים חשיבות בבירור מקיף של נסיבות מותה של העיתונאית. מתאם הפעולות בשטחים האלוף רסאן עליאן פנה לפלסטינים בבקשה לקבל את הקליע שנמצא בגופה של העיתונאית, במטרה לערוך בו בדיקה פורנזית על-ידי המשטרה הצבאית החוקרת, בניסיון להתחקות אחר מקור הירי. כאמור, הפלסטינים סירבו.

גורם ביטחוני בכיר סיפר כי "מתוך שקיפות ופתיחות, מדינת ישראל הציעה לנציג הרשות הפלסטינית וכן לנציג אמריקאי להיות נוכחים בתהליך הבדיקה הפורנזית של הקליע".

אלוף יהודה פוקס, מפקד פיקוד מרכז, אמר בריאיון לכאן 11 כי אינו שולל שום גורם אפשרי למותה של אבו עאקלה. "היה לעבר לוחמי צה"ל ירי פראי וחסר אבחנה ממספר מקומות. בשלב זה אני לא יודע לקבוע בוודאות ממה היא נפגעה".

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב אמר כי חוסר היכולת של הפלסטינים לקבוע את מקור הירי מצביע על מורכבות המקרה, אך טען כי אם הקליע יועבר לבדיקה בישראל, ניתן יהיה לקבוע את מקורו.