השר נחמן שי
השר נחמן שי צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר נחמן שי השמיע הבוקר (חמישי) התבטאות מקוממות כשהתייחס לחקירת מותה של עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה במהלך חילופי אש בין מחבלים לצה"ל בג'נין.

כשנשאל על הגינוי האמריקני והדרישה לחקר המקרה ענה שי בראיון ל-103FM כי "מבחינת האמריקאים עד שתהיה פה חקירה מלאה, שקופה ובהחלט בליווי לא ישראלי, אולי צריך פתולוג אמריקאי, שיוכל לתת את המימד הבינלאומי ויוסיף אמינות לחקירה הזו. עם כל הכבוד לנו, האמינות של ישראל היא לא הכי גבוהה באירועים כאלו וזה מתבסס על העבר. האמריקאים לא יהיו מוכנים לקבל תוצאות שהן לא יהיו מבוססות על גורמים בלתי תלויים".

לדבריו, "אני חושב שישראל נהגה עד עכשיו בסדר גמור, היא הודיעה שהיא חוקרת, הרמטכ"ל, שרים וראש הממשלה תגובה נכונה בהחלט וגם מהירה, אבל זה טוב לשלב הראשון, עכשיו צריך ללכת לחקירה, להציע לפלסטינים צוות משותף בליווי גורם בינלאומי מוכר ומקובל על שני הצדדים שיוסיף גם את המימד המקצועי וגם את העובדה שהוא או היא בלתי תלויים ולא קשורים לאחד מהצדדים".

הוא הגיב להודעת השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית כי סירב לבקשת ישראל לקיום חקירה משותפת. "הגופה אצלם, הכדור אצלם והממצאים אצלם אז קשה מאוד לערוך חקירה באוויר אם אתה לא יכול לראות את הגופה עצמה. אני קודם כל רק מבקש להביע את צערי על מותה, אני חושב שכל מוות הוא דבר שצריך להביע צער אליו וככל שמדובר על אדם שהוא לכל הדעות בלתי מעורב ולא נוגע באופן ישיר לעניין".

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו מסר בתגובה: "אני מגנה את השקרים שמושמעים נגד חיילינו - לא רק אלה שבאים מצד הפלסטינים, אלא גם נגד ההתבטאויות המבישות שנשמעות מצד חברי הקואליציה של בנט. ההכפשות השקריות נגד חיילינו שנשמעות מתוך הקואליציה מוכיחות שוב שממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להילחם בטרור ולא מסוגלת להגן על חיילינו".