משפחתו של אבישי יחזקאל הי"ד בבית המשפט העליון
משפחתו של אבישי יחזקאל הי"ד בבית המשפט העליון צילום: חזקי ברוך

בג"ץ דן היום (חמישי) בעתירה של משפחת המחבל דיא חמארשה שרצח חמישה בני אדם בפיגוע בבני ברק, נגד הריסת בית המחבל בכפר יעבד בשומרון.

שלומי זברלו, גיסו של אבישי יחזקאל הי"ד שנרצח בפיגוע, אמר לערוץ 7: "אנחנו לא קמנו עדיין מהכאב הנורא בתוך המשפחה שלנו. הגענו לבית המשפט לדיון בנוגע להריסת בית המחבל. לנו נהרסו החיים ושמחת החיים נלקחה מאיתנו. הלב שלנו נותר קבור בקברו של אבישי ואנחנו מנסים לחזק את עצמנו באמונה. היום דנים איתנו על הריסת בית או חלק מבית וברור שגם הרס של בית לא יכול לכפר על גיס אהוב שהיה לי כאח וכחבר".

לדבריו, "אנחנו לא באים מנקמה אלא כדי למנוע מצב שלא יהיו עוד אלמנות ויתומים בעם ישראל. אם זה מה שירתיע חיות אדם שלא יבואו לרצוח אנשים תמימים חפים מפשע ברחובה של עיר, צריכים לפעול כך".

גיס אחר, אליה שמחון, הוסיף: "אם מחבל יראה שהורסים את כל הבית של משפחתו, אולי הוא יחשוב פעמיים לפני שילך לבצע פיגוע. אולי ההורים יזהירו יותר את כוחות הביטחון, כי הם לא רוצים להישאר בלי בית".

במהלך הדיון הוצג פוסט שהעלה לפייסבוק אביו של המחבל, שבו הודה למי שניחם אותו על מות בנו. הפרקליטה המייצגת את המשפחה אמרה לשופטים: "בסוף מדובר באבא שאיבד את בנו". נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות הגיבה בכעס: "זה טקסט פשוט מקומם, הוא התגאה בבן שלו".

נציגת המדינה אמרה: "האב תומך ולא מסתייג ממעשה הבן. בפסיקה נקבע שהתמיכה בדיעבד של בני המשפחה היא שיקול שצריך לשקול בנוגע להרתעה שיש בהריסת הבית".

ככל הנראה בג"ץ לא ימנע את ההריסה של בית משפחת המחבל, אך יתכן שימנע את הריסת "קומת המחסנים". חיות אמרה בדיון: "הוצגה לנו חוות דעת מפורטת לגבי האפקטיביות ההרתעתית של הריסת בתים, עם שלל מידעים שחלק הארי מתוכם מעידים על אפקטיביות הרתעתית של השימוש בכלי הריסת הבתים".

שי גליק מנכ"ל ארגון בצלמו שמייצג את משפחות הנפגעים בפיגוע, מסר: ''הרס בתי מחבלים הוא כלי מציל חיים ומהווה הרתעה. ההרתעה חלה רק כשהבית כולו נהרס ובאופן מהיר ומיידי. אנחנו קוראים לנשיאה חיות עוד היום להוציא פסק דין שמאפשר באופן מידי להרוס את הבית כולו ולא למשוך את ההחלטה עוד זמן רב ולגרום להרתעה להתפספס''.

הפיגוע בבני ברק | תיעוד דרמטי ממצלמת גוף של חיסול המחבל דוברות המשטרה

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב העניק בחודש שעבר תעודת הוקרה לרס"מ ע׳ מיחידת האופנוענים בבני ברק. ע' חיסל את המחבל יחד עם שותפו השוטר אמיר חורי שנרצח בפיגוע.

בתעודה כתב השר בר-לב: "הגבת יחד עם שותפך רס"ב אמיר חורי ז"ל, לפיגוע ירי בבני ברק. תגובתך המהירה לאירוע הובילה לחיסול המחבל ובכך מנעת אסון כבד יותר. בפעילותך הגנת על חיי אדם ובכך הצלת אזרחים רבים. בהערכה רבה על מסירותך, נחישותך ואומץ לב נדיר שהפגנת, למען ביטחון מדינת ישראל. ישר כח".

במעמד המרגש של הענקת התעודה נכחו המפכ"ל, ממ"ז ת"א, סגן מפקד תחנת בני ברק ומפקד תחנת בני ברק הנכנס.

לדברי השר, "לא ניתן להתעלם מאומץ הלב שהפגינו רס"מ ע׳ ורס"ב אמיר חורי ז"ל בהגיעם לזירת הפיגוע בבני ברק, כסיירים בצוות האופנועים, הם ענו לקריאה ומיד הגיעו לזירה מבלי לדעת האם מדובר במחבל בודד או בחוליית מחבלים. בפעילותם זו, הם מנעו אסון כבד יותר".

עוד הוסיף השר: "הסרטון שצולם ממצלמת הגוף ותיעד את רגעי ההסתערות שלך ע׳ ושל אמיר חורי ז"ל, אולי נותן תמונת מצב של זירת הפיגוע ואת דרך הפעולה המיומנת והנחושה בה פעלתם, אך הוא לא מתאר את עוז הרוח ואת קצב פעימות ליבך בזמן שחתרת למטרה, לחיסול המחבל. עמדת באתגר המציאות האכזרי ביותר, אותם רגעי הקרב מלמדים עליך רבות, על מי אתה כאדם, כשוטר, כחבר לנשק שדואג להזהיר את חברו תוך כדי חתירה למגע".