נעם רז הי"ד
נעם רז הי"דצילום: באדיבות המשפחה

לוחם הימ"מ נעם רז ז"ל שנהרג בקרב עם מחבלים בפעילות מבצעית בכפר בורקין הובא למנוחות הבוקר (ראשון) בחלקה המשטרתית בהר הרצל בירושלים.

הלוויתו של רז היתה סגורה לתקשורת לבקשת בני משפחתו. לאחר מותו הוחלט להעלותו לדרגת רנ"ג - הגבוהה ביותר בדרגות הנגדים.

בני נוער עמדו עם דגלי ישראל בצמתים בבנימין, בעת מעבר השיירה עם ארונו של נעם רז ז''ל מהיישוב קידר להר הרצל.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ ספד לנעם רז, הדגיש את פועלו של לוחם הימ"מ כמייסד היישוב קידה בבנימין ואת היותו איש תורה ומשפחה. "עם ישראל מלווה היום למנוחת עולמים את גיבור בניו נעם רז הי"ד. את נעם לא הכרתי. ביום שישי האחרון כשנודע על נפילתו הגעתי אל ביתו ביישוב קידה, שוחחתי עם הצוות של היישוב ועם חבריו ליחידה, והתחלתי להבין מעט מעוצמת הדמות הזו.

"זכינו שחי ביננו איש משפחה אציל, איש תורה, גיבור וצנוע. איש ארץ ישראל שלצד עבודתו התובענית כלוחם ימ"מ בנה וייסד יישוב כאן בבנימין עם חבריו הראשונים בקידה, נטע כרם זיתים ועסק בטיפוחו. הקים משפחה לתפארת עם אפרת רעייתו האצילית אף היא''.

גנץ סיפר: ''ביום שישי בצהרים, בנפילתו של נעם, נפער חלל ענק לעם ישראל כולו, לתושבי בנימין, לקהילת קידה וכמובן אבדן אישי להורים ולאחים של נעם, לאפרת ולילדיו בארי, איתם, בניה, שגב, נוה והללי.

"אנחנו מחבקים אותם חיבוק גדול וקרוב לליבנו. גיבור ישראל התהלך ביננו. חבריו הקרובים ידעו שהוא לוחם ותיק בימ"מ, אך ממנו לא שמעו דבר על כך, ודאי לא על משימות נועזות בהן היה שותף כדבר שבשגרה''.

"לא מזמן נעם נפצע ברגלו במהלך פעילות מבצעית. לחברים ולשואלים אמר שהחליק במהלך פעילות ספורט. כששאלו אותו במה הוא עוסק, ענה 'בשמירה'. נעם היה איש של תורה. בצעירותו למד בישיבה, וגם לאחר מכן תמיד קבע עיתים לתורה. למד 'דף היומי' דרך קבע למרות לוח הזמנים הטרוף כלוחם. ספרא וסייפא כפשוטו. הוא דאג לחינוך ילדיו בדרך השם''.

ישראל גנץ הוסיף: ''אנחנו נמשיך בדרכו ובמורשתו של נעם שכה אהב וטיפח את הארץ ועסק ביישובה. נמשיך בע"ה להעמיק שורשים ולהרחיב את היישוב קידה שהוא היה ממקימיו ונשתדל ללכת בדרכו הצנועה''.

"אבי מעוז תמך בשיתוף הפעולה עם מנסור עבאס"ערוץ כנסת

ח"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) השתתף בהלוויתו של נעם רז וסיפר לאחר מכן: "מצמרר היה לשמוע את הספד האישה והילדים, את דברי האחים והאחות ובעיקר על דמותו של נועם רז ממש כדמותו של דוד המלך שבשעה שהיה עוסק בתורה, מעדן עצמו כתולעת ובשעה שהיה יוצא למלחמה, מקשה עצמו כעץ, לוחם, עניו, תלמיד חכם ואיש משפחה. יהי זכרו ברוך''.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתאי מסר: "הוא השתייך לקבוצה קטנה וייחודית של שוטרים ולוחמים ששמו את טובת המדינה וביטחון אזרחיה בראש מעייניהם. הוא הקדיש את חייו למען חבריו ביחידה ולמען המשטרה והמדינה".

"בימ"מ הוא יזכר תמיד כלוחם שנרתם לכל משימה, לוחם מלא צניעות וענווה שמשרת מתוך ערכי הציונות ואהבת המדינה. הערכים שהובילו את נעם בחייו, יהיו מונצחים במותו ולאורם נחנך את לוחמינו ושוטרינו במשטרת ישראל. יהי זכרו ברוך", הוסיף.

רז, בן ה-47 ואב לשישה, נפצע ביום שישי האחרון באורח קשה במהלך פעילות בנפת ג'נין, ופונה במסוק לבית החולים רמב"ם שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

רס"ב רז ז"ל, תושב היישוב קידה, התגייס ליחידת הימ"מ בשנת 1999 ושימש במשך כ-23 שנים ביחידה כלוחם, פארמדיק, פורץ וצלף. נועם ז"ל השתתף במאות מבצעים לסיכול טרור, סיכן את עצמו והציל חיים.

משפחתו הסכימה לתרומת איבריו להצלת חיים לאחר שהיה חתום על כרטיס אדי. בבית החולים רמב"ם יונצלו קרניות עיניו ויושתלו בהמשך בחולים הממתינים להשתלה.

שר התקשורת יועז הנדל ספד בכניסה לישיבת הממשלה: "נעם רז לוחם ימ"מ ותיק, צלף ופארמדיק, נפל על הגנת המולדת ביום שישי. נועם הוא סמל להצמדות למחיר הכבד של מגש הכסף. סא"ל מחמוד חיר א-דין, שנהרג לפני כשלוש שנים כמפקד ולוחם ביחידת מבצעים מיוחדים והיום הותר שמו לפרסום, הוא גיבור ישראל נוסף. שני גיבורים מקידה ומחורפיש. התמהיל הישראלי שמאפשר למדינת ישראל לצמוח''.