אלי אבידר
אלי אבידר צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת אלי אבידר הגיב אחר הצהריים (שני) להודעת שרת הפנים איילת שקד ולפיה היא תשתמש בזכות הווטו של מפלגת ימינה אם מרכיבי הקואליציה ירצו לשנות את חוק הלאום או להעביר את החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן כראש הממשלה.

אבידר אמר לגלי צה''ל: "חוק הלאום עשה יותר נזק מטוב ובהחלט צריך לעשות שינוי. לאיילת שקד אין במה לאיים. אנחנו פוגעים באלקטורט שלנו ובציבור הבחורים שלנו, שפשוט לא יבוא להצביע לנו יותר - אז סלח לי שאני לא מתייחס לווטו של שקד".

כאמור, שקד הבהירה בבוקר כי סיעת ימינה תתנגד לשינויים בחוקי היסוד שאינם מעוגנים בהסכמים הקואליציוניים, בהם הצעתו של שר האוצר אביגדור ליברמן לתקן את חוק הלאום. "מציעה לחברי הקואליציה להפסיק להשתעשע במחשבה לבצע שינויים שאינם מסוכמים בחוקי היסוד", צייצה שקד.

"זה לא יקרה, בדיוק כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. אם נידרש, ימינה תעשה שימוש בזכות הווטו. מוטב להתמקד באתגרים הכלכליים והביטחוניים שלפנינו", הוסיפה שרת הפנים.

יו"ר תקווה חדשה שר המשפטים גדעון סער פתח בצהריים את ישיבת הסיעה עם הדרישה לשנות את חוק הלאום והעביר מסר ברור לחברי הקואליציה.

"ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. לכן- חוק הלאום - שמעגן את זהותה של ישראל כמדינה יהודית- לא יבוטל וגם לא ישונה. החוק הזה גם עמד בהצלחה בביקורת שיפוטית בבג"צ בהרכב של אחד עשר שופטים'', אמר סער.

''ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ובה שיוויון זכויות לכל אזרחיה.בחוק הלאום אין דבר הפוגע בזכויות הפרט של אזרחי ישראל, ללא תלות בדתם או עדתם. ראוי לעגן את עקרון השוויון בחוק יסוד אבל יש לעשות זאת לא בחוק הלאום, כי אם בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. הדגש הוא על שוויון בזכויות הפרט. הצעת חוק כזאת הוגשה על ידי ועל ידי וע"י חברים נוספים בסיעה בתחילת הכנסת הנוכחית וגם בעבר", אמר. "זאת עמדת תקווה חדשה ואנחנו מודעים לקיומם של הסכמים קואליציוניים בנושא ולעמדת סיעות אחרות בבית".

סער הוסיף, "ביום חמישי קיימתי ישיבה ובה הנחתי לפרסם תזכיר חוק בו החמרת הענישה נגד מעסיקי, מליני ומסיעי שוהים בלתי חוקיים. אנחנו גם נחריף את הענישה, בנוסף גם נקבע קנסות מינימום, וגם ננקוט צעדים מנהליים ונמשיך לאתר עוד דרכים ואמצעים כדי להיאבק בתופעת השוהים הבלתי חוקיים וכדי לחזק את הביטחון".