אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות שהשרה איילת שקד והשר גדעון סער הצהירו כי לא יסכימו לשינויים בחוק הלאום, השר אביגדור ליברמן כבר החל להניע את המהלך וקבוצת ח"כים מישראל ביתנו מכינים את הצעת החוק המתוקנת שתוגש בקרוב.

"אנחנו מצפים מהקואליציה והאופוזיציה לתקן את העוול שנגרם לעדה הדרוזית ולאפשר חופש הצבעה", טנו בישראל ביתנו.

בהצעה, שיוביל ח"כ יוסי שיין נאמר כי "חשיפת זהותו של גיבור ישראל, סגן אלוף מחמוד ח'יר א-דין שנהרג במבצע סודי ברצועת עזה ב-2018, מחדדת את הצורך להוסיף לחוק הלאום הישראלי את עיקרון שוויון הזכויות לאזרחי ישראל, ללא הבדל דת ולאום".

"יש מקום לכן להתאים את חוק הלאום להכרזת העצמאות של מדינת ישראל, המעניקה שוויון זכויות אזרחי גם לאזרחים לא יהודים, בדומה לפרקטיקות הנהוגות במדינות לאומיות דמוקרטיות אחרות. אחינו הדרוזים ובני מיעוטים אחרים הנותנים את חייהם למען המדינה ראויים לכך שחוק הלאום יתוקן", לשון ההצעה.

מוקדם יותר אמר יו"ר תקווה חדשה שר המשפטים גדעון סער כי לא יסכים לשינוי חוק הלאום. "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. לכן- חוק הלאום - שמעגן את זהותה של ישראל כמדינה יהודית- לא יבוטל וגם לא ישונה. החוק הזה גם עמד בהצלחה בביקורת שיפוטית בבג"צ בהרכב של אחד עשר שופטים.

ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ובה שיוויון זכויות לכל אזרחיה.בחוק הלאום אין דבר הפוגע בזכויות הפרט של אזרחי ישראל, ללא תלות בדתם או עדתם. ראוי לעגן את עקרון השוויון בחוק יסוד אבל יש לעשות זאת לא בחוק הלאום, כי אם בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. הדגש הוא על שוויון בזכויות הפרט. הצעת חוק כזאת הוגשה על ידי ועל ידי וע"י חברים נוספים בסיעה בתחילת הכנסת הנוכחית וגם בעבר", אמר. "זאת עמדת תקווה חדשה ואנחנו מודעים לקיומם של הסכמים קואליציוניים בנושא ולעמדת סיעות אחרות בבית".

לפני כן הבהירה השרה שקד שימינה תתנגד בנחרצות לחוק הלאום. "מציעה לחברי הקואליציה להפסיק להשתעשע במחשבה לבצע שינויים שאינם מסוכמים בחוקי היסוד", צייצה שקד בטוויטר.

לדבריה, "זה לא יקרה, בדיוק כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. אם נידרש, ימינה תעשה שימוש בזכות הווטו. מוטב להתמקד באתגרים הכלכליים והביטחוניים שלפנינו".