פומפאו ופרידמן בקידה
פומפאו ופרידמן בקידהצילום: דוברות

מזכיר המדינה האמריקני לשעבר מייק פומפאו, ושגריר ארצות הברית בישראל לשעבר דיוויד פרידמן ערכו היום (חמישי) ביקור ניחומים אצל משפחתו של נעם רז הי"ד, לוחם הימ"מ תושב קידה שנהרג בחילופי אש עם המחבלים בעיר ג'נין.

השגריר לשעבר פרידמן אמר למשפחה כי הם באו להעביר את המסר שהעם האמריקני תומך בעם ישראל ובמדינת ישראל וכי הם חשו צורך לבוא ולחזק אותם באופן אישי. "נועם היה גיבור, צדיק, לוחם גדול, אבא טוב ובעל טוב", הוסיף פרידמן.

פומפאו אמר כי הוא מתחייב בפני המשפחה לספר בארה"ב את סיפורו של נעם, ואת סיפור גבורתה של מדינת ישראל. הוא הדגיש כי ימשיך לתמוך בישראל בכל מצב בעתיד. בני המשפחה הראו לפומפאו תמונות מאימון משותף של נועם ז"ל עם יחידות מיוחדות מקבילות של כוחות הביטחון האמריקנים. המשפחה הייתה נרגשת מהביקור, הביעה הערכה רבה על קיומו וביקשה שהשניים ימשיכו לספר בעולם את סיפורה הצודק של ישראל.

פומפאו אמר בסיום הביקור בבנימין: "נעשה כל מה שנוכל כדי להסדיר את ההתיישבות הצעירה ולהכיר בריבונותה של ישראל ביהודה ושומרון כדי להמשיך את המהלכים שיזמנו בממשל הקודם. המקום המיוחד הזה הוא חלק בלתי נפרד מהעם היהודי היושב בארצו".

שגריר ארה"ב לשעבר פרידמן: "הביקור שלנו כאן הוא בשם כל העם האמריקאי שאוהב את ההתיישבות ושולח לכם חיזוקים. פועלו של נעם מעורר הערצה וממחיש את מעשיו הרבים שהקריב למען עם ישראל והגנת המולדת".

סגן ראש מועצת בנימין, רפול אנגל, מסר סקירה לפומפאו ופרידמן על אתגרי המרחב והעניק להם מטבע מיוחד של בנימין. אנגל אמר: "אנחנו מודים לחברינו מר פומפאו ומר פרידמן. מאוד מרגש שהם באו להוקיר את זכרו של נעם רז גיבור ישראל וייצגו מליוני אמריקנים. הבעתי את הערכי למייק על כל פועלו למען ההתיישבות ביהודה ושומרון, וגם על מה שהוא עוד יעשה בעזרת השם למען ריבונות מלאה של ישראל ביו"ש ולמען ישראל בכלל."

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ, אשר נמצא בימים אלה בפגישות מדיניות בארה"ב ויזם את ביקור פומפאו ופרידמן, אמר כי "הרצון העז של מייק ודיוויד להגיע לקידה למפגש עם משפחת רז, מוכיח כי מדובר בחברי אמת עמוקים של ההתיישבות ביהודה ושומרון ואנו מודים להם".

פומפאו בקידה
פומפאו בקידהצילום: ללא שימוש

אתמול קיים ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ביקור תנחומים אצל משפחתו של לוחם הימ"מ נעם רז ז"ל שנפצע באורח קשה בפעילות צה"ל בכפר בורקין שבאזור ג'נין בשבוע שעבר ונפטר מפצעיו בבית החולים רמב"ם שבחיפה.

נתניהו ניחם את האלמנה, הילדים ושאר בני המשפחה היושבים שבעה בביתם ביישוב קידה בבנימין. לאחר מכן, ראש הממשלה לשעבר יצא עם אחד הבנים של נעם לסייר במטע הזיתים ששתל אביו.

"בביקור תנחומים ביישוב קידה אצל משפחתו של גיבור ישראל, לוחם הימ"מ נועם רז, השם יקום דמו", כתב נתניהו בטוויטר לאחר הביקור. ''משפחה נפלאה, שורשית, ציונית. מה גדול האובדן, כמה עמוק הכאב. יהי זכרו של נועם ברוך ונצור בליבנו לעד''.

גם ראש הממשלה נפתלי בנט הגיע אתמול ליישוב קידה שבבנימין לביקור אצל משפחתו של נעם רז הי"ד. במהלך הביקור פנה בנו הבכור של רז במלים קשות לראש הממשלה בנט ואמר לו: "אני לא יודע איך אתה מסתכל על עצמך במראה. אני מאשים אותך כמו שאני מאשים את המחבל".

"הרסת את ההזדמנות שלך. רוצים לראות מישהו שאנחנו מאמינים בו. לא מגיע לך להיות בבית שאבא שלי חי בו. מקווה שאתה מקשיב ולא רק מהנהן", הוסיף הבן.

עוד אמר: "אל תבטיח לנו הבטחות, מניסיון העבר שום דבר הרי לא מתקיים. תפסיק להפקיר את החיילים והשוטרים במדינה. סירסתם אותם. רוגמים שוטרים באבנים והם לא יורים".

נפתלי בנט יוצא מבית משפחת רז בקידהבאדיבות מחאת הקו האדום

האלמנה אפרת רז דרשה מראש הממשלה שלא להתחמק מהשאלה מה עשה באופן אישי בתפקידו כדי לעצור את הטרור. "תהיה נאמן לאמת, תסתכל לעצמך בעיניים. כוונתך רצויה אך מעשיך אינם רצויים. יש עוד זמן לשנות, כל עוד אתה בכיסא הזה. כשאתה לא נאמן למהות שלשמה נבחרת, לא תהיה כאן. גמרנו להיות מושפלים, תן עז לעמך", אמרה לו.

אחותו של נעם הודתה כי קיוותה שבנט לא יגיע כלל לנחם. "חסרה לנו גאווה יהודית לנו ביום יום. אני לא יכולה לנסוע ולהניף דגל. אני מפחדת לנסוע ולחזור לביתי, אבל עושה את זה. אין פה גאווה יהודית, פעם ראש הממשלה היה גאווה".

ראש הממשלה כתב בחשבון הפייסבוק שלו לאחר מכן: "משפחתו של לוחם הימ"מ רנ"ג נעם רז ז"ל היא משפחה חלוצית שחיה חיי מסירות וציונות בישוב קידה. הם איבדו את נעם שהיה דמות נדירה עם ענווה ועוז. באתי להיות איתם. זכותם המלאה של בני משפחתו של גיבור ישראל להשמיע בפניי כל דבר אשר על לבם, ותפקידי לשמוע ולהקשיב. יהי זכרו של נעם רז ז"ל ברוך ונצור בלבנו לעד".

ביישוב קידה מבקשים מעם ישראל כולו להיות שותף בבניין הארץ ולתרום לבנייתו של בית הכנסת לעילוי נשמת נעם רז הי"ד