פרופ' נחמן אש
פרופ' נחמן אשצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אומר כי אין סיבה לפאניקה בעקבות גילוי חולה ישראלי במחלת אבעבועות הקוף.

"חשוב לי מאוד להרגיע - זה לא קורונה 2. אלו התפרצויות שהיו גם לפני הקורונה. אבעבועות שחורות - מחלה שהוכחדה מהעולם, אך אבעבועות הקוף היא קרובת משפחה של המחלה, ולכן החיסון נגד השחרות מגן גם נגד אבעבועות הקוף, אך זו לא מחלה שקשה שצריך לחסן את כל האוכלוסייה", דברי אש בראיון ל-103FM.

לדבריו, "אנו שוקלים ומתכוונים לחסן בעיקר אוכלוסיות בסיכון, החיסון יש לו גם תופעות לוואי ואנו צריכים לשקול היטב. החיסון יכול לעשות מחלה דמוית המחלה עצמה, יכולים להופיע נגעים. זו מחלה שקיימת באופן שוטף באפריקה ויש לה שתי צורות. הצורה היותר קלה התפשטה אלינו. הגבר אושפז באיכילוב לאחר שסבל מנגעים עוריים עם שובו ממערב אירופה, אכן נדבק באבעבועות הקוף. חום, פצעים ופריחה, הגדלה של קשרי לימפה, וזה חולף תוך מספר שבועות. במקרים שזה תוקף אנשים עם כשל חיסוני, המחלה יכולה להיות קשה יותר ועד כדי מוות אך זה נדיר".

"מעריך שיהיו עוד מקרים. הדבקה היא בדרך כלל במגע הדוק, או גם כתוצאה מחשיפה נשימתית אך הרבה פחות שכיח. זה בהחלט מתפשט בגברים שמקיימים יחסי מין עם הרבה שותפים, אך זה לא ייחודי לאוכלוסייה הזו. זו מחלה שכל אחד יכול להידבק בה, ומגע הדוק כלשהו יכול להביא לתחלואה. זה ממש לא קורונה, צריך להיזהר וזה לא הזמן למגעים הדוקים. זו מחלה לא נעימה אך לא מסוכנת כמו הקורונה. לא נראה את המספרים של החולים הקשים והקלים", סיכם פרופ' אש.