תלמידי ישיבת ימ"א אלקנה בריקודגלים
תלמידי ישיבת ימ"א אלקנה בריקודגליםצילום: יוני קמפינסקי

ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה נאם היום (ראשון) בכנס בעזה לציון שנה לסיום מבצע שומר החומות ושלח מסר מאיים לישראל.

"לעולם לא נאפשר את חילול מסגד אל-אקצא או את ההתקפה על עמנו בירושלים, בגדה המערבית ובשטחים שנכבשו ב-1948", טען הנייה בנאום מקוון שנשא מקטר ושודר בעזה. "הקרב שלנו עם 'האוייב' ​​נכנס לשלב חדש על כל ממדיו והשלכותיו, ונשיג ניצחון גדול לעם שלנו".

בכיר החמאס טען כי ב"מאזן הכוחות הרטגי" יש לחמאס יתרון על פני ישראל: "אנחנו לא רק מדברים. מעשינו קודמים אומריםנו, והמאבק שלנו עם 'הכובש הציוני' נכנס לשלב חדש". עוד הבטיחות הנייה למאזינים בעזה לשחרר את האסירים ו"להשיב את הפליטים".

"מה שקורה בירושלים ובסביבתה הוא עלבון מכוון למוסלמים ולפלסטינים", אמר מנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה שדבריו הועברו מלבנון. "'האויב הציוני' עומדים מולם מוכנים שהעם הפלסטיני מתנגד וללכת עד הסוף.

מלבד לאיומי החמאס, ההחלטה של ​​בר-לב עוררה מחלוקת עזה גם בתוך הקואליציה. "למה מצעד הדגלים צריך לעבור דרך שער שכם?", שאל היום השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג'ונית ישיבת הממשלה. "תמיד זה היה כך", ענה לו ראש הממשלה נפתלי בנט. "המצעד תמיד עבר דרך שער שכם. ראש הממשלה הקודם התקפל בפעם האחרונה בעקבות לחץ החמאס. כל גורמי המקצוע בעד".

לפי הדיווח בחדשות 12, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון כינתה את השיח סביב הנושא "אבסורד" והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג התערבה: "זו פעילות פרובוקטיבית פוליטית".

"לפעמים לא צריך לקבל את ההמלצה של גורמי המקצוע – אתה צריך לשקול אם הדבר הזה ידליק מדורה או לא", תקף אתמול השר לשעבר וחבר ישראל ביתנו אלי אבידר. "אם אתה להדליק מדורה – על הכיפאק, תבוא עם דלי נפט ותדליק. רוצה לעשות משהו כזה רגישה, דגלים? מה אתה עושה?".

מצעד הדגלים צפוי להיערך ביום ראשון הבא בירושלים ולעבור בעיר העתיקה. בין היתר אישר השר לביטחון הפנים עמר בר-לב שהמצעד יעבור בשכם, אחד מהמוקדים המתוחים ביותר בעיר, זה שער זה להמלצת מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי.

בעקבות העימות בממשלה בו תקפו שרים מהשמאל בישיבת הממשלה את קיום מצעד ריקוד הדגלים בכל רחבי העיר, לרבות שער שכם ורחוב הגיא, חוששים מארגני המצעד כי הממשלה תיכנע ללחץ שרי השמאל ותבטל את מעבר המצעד במזרח העיר.

"השמאל והערבים המתנגדים לכך שדגל ישראל לא יצעד במזרחה המשוחרר של העיר ירושלים מטרתם אחת - חלוקת ירושלים. זו הסיבה ללחץ שלהם על הממשלה לא לשמוע לגורמי המקצוע ולהיכנע ולבטל מסורת של עשרות שנים, בה אלפי יהודים צועדים בשמחה ובגאווה בבירת ישראל בירושלים ביום חגה", אומרים חברי עמותת עם כלביא, ממארגני הצעדה.

לדבריהם, "ריקוד הדגלים בא לבטא את איחודה של ירושלים בריבונות ישראל לנצח, בצעדה שמחה של עשרות אלפים הצועדים עם דגלי ישראל בכל רחבי העיר שחוברה לה יחדיו לפני 55 שנה. המתנגדים לכך שדגל ישראל לא יצעד במזרחה המשוחרר של העיר מטרתם אחת - חלוקת ירושלים.

"אנו פונים לכל מי שירושלים חשובה לו, ולכל מי שתקוות ישראל בכל הדורות פועמת בליבו, לא להסכים לוותר על אחדותה של ירושלים בעקבות לחצים פוליטיים של השמאל והערבים", קראו המארגנים לסיום.