איילת שקד
איילת שקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

גורמים בסביבת שקד הפנים איילת שקד מגיבים לביקורת של נתניהו והליכוד על ההבנות בין ח"כ ג'ידא רינאווי-זועבי לבין שר החוץ לפיד.

"אין שום תקציבים חדשים שנתנו לח"כ רינאווי, הכל ערימה של שקרים", אמרו הגורמים בשיחה עם ערוץ 7. "בסך הכל מנסים ביחד איתה לשחרר תקציבים קיימים של תוכנית החומש שתקועים בצנרת. כל מה שמדווח מעבר הוא לא יותר מפייק שמיוצר במכונת התעמולה הארסית ביותר".

ראש האופוזיציה נתניהו אמר כי "בנט ולפיד מוכנים לעשות הכל כדי לשרוד בשלטון ולצורך זה הם משלמים סכומי עתק, מהכסף שלכם משלמי המיסים, לשונאי ישראל ותומכי הטרור שהממשלה שלהם תלויה בהם.

"הם כבר שילמו 50 מיליארד שקל לעבאס, שילמו בשבוע שעבר 200 מיליון לטיבי לאיזה כביש שהוא דרש, והיום הם שילמו מאות מיליונים לזועבי. לזה יש להם כסף. למה אין להם כסף? להצעה שלנו להשלים את המלגות ללוחמים ל-100%, בסך הכל תוספת של 50 מיליון שקל.

"זה הבית של בנט ברעננה, זה הסכום, כלום. לזה אין להם כסף, פתאום לזה הם צריכים את הליכוד. אז שיפסיקו לבלבל את המוח הצבועים האלה. שיכניסו את היד לכיס של זועבי, לכיס של טיבי ולכיס של עבאס, ויתנו 100% ללוחמים שלנו כי מגיע להם 100%. ואם הם לא יעשו את זה, הממשלה שלנו שנקים בקרוב בעזרת השם, הדבר הראשון שהיא תעשה היא תתן 100% ללוחמים שלנו'', הבטיח ראש הממשלה לשעבר.

נתניהו: בנט ולפיד משלמים מאות מיליונים לשונאי ישראל ותומכי טרור

שר האוצר לשעבר ח''כ ישראל כ''ץ מהליכוד אמר כי ''בכהונתי כשר אוצר, נאמר לי ע"י כל היועצים המשפטיים שאסור להבטיח כספים בתמורה להתחייבות להצבעות של חברי כנסת, והנה לפיד וחבריו מבטיחים מאות מיליונים לח"כ זועבי תמורת תמיכתה. הצביעות זועקת לשמים. מדוע אף יועץ משפטי לא פוצה פה?''.

ימינה: ביבי צווח בהיסטריה כדי לחפות על שקריו

במפלגת ימינה הודפים את הביקורת של נתניהו על ההבנות בין שר החוץ לפיד לבין ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי. "הסיבה שביבי צווח בהיסטריה בסרטון היא כדי לחפות על שקריו. גובה הצעקות כעומק השקרים. הוא יודע את האמת: לא הובטחו שום כספים חדשים לח"כ רינאוי-זועבי", אמרו בימינה.

"מה שנדון עימה, הוא פתיחת חסמים על תקציבים קיימים מתוך תוכנית החומש שאושרה מזמן בממשלה במסגרת התקציב הקיים, בתחומי החינוך, התשתיות, התעסוקה ועוד. כך היה בממשלה הקודמת וכך בממשלה הנוכחית וכך ראוי. הברית האמיתית היא של בן גביר, ביבי וטיבי שממשיכים לשתף פעולה להפלת חוק ממדים ללימודים'', הוסיפו בימינה.

זועבי ולפיד

ראש עיריית נצרת, עלי סלאם, אומר כי ראשי הרשויות הערביות שהגיעו עם חברת הכנסת ג'ידא רינאווי זועבי לפגישתה עם שר החוץ יאיר לפיד, נועדו עם זועבי במהלך הימים האחרונים כדי לשכנע אותה לחזור לקואליציה.

בראיון לאתר החדשות הערבי ישראלי "פאנט" ועיתון "פנורמה" לאחר הפגישה עם לפיד, הדגיש סלאם כי "איש אינו יכול לפרק את הממשלה". "היו לנו דרישות תקציב. לפיד הסכים לכל הבקשות שלנו".

ראש עיריית נצרת סיפר לרדיו 103FM: "סיכמנו הרבה דברים. אנחנו רוצים את התקציבים שמגיעים לנו. מיום רביעי תשמעו על הרבה תקציבים - סכומים של מאות מיליוני שקלים".

בראיון אחר לאתר "כול אל-ערב" אמר עלי סלאם, כי "שר החוץ לפיד הבטיח להעביר את התקציב לרשויות המקומיות הערבית בהקדם האפשרי, בהדגישו כי מיום רביעי תחל ההצבעה על התקציב החדש המיועד לחברה הערבית".

לדברי עלי סלאם, "הוא (לפיד) נענה לכל מה שביקשנו, ואולם החשוב ביותר הוא הכבוד וההערכה לעידא אשר פועלת למען החברה (הערבית) שלנו".

ח"כ עמיחי שיקלי הגיב: ''לפיד בנט ושקד נסחטים שוב ושוב על ידי הגורמים העויינים ביותר למדינת ישראל מתוך החברה הערבית, זוהי פגיעה אנושה בביטחון המדינה''.

מלבד ח"כ זועבי, בפגישה עם לפיד במשרד החוץ השתתפו גם השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' (מרצ), השר במשרד האוצר חמד עמאר וראשי רשויות במגזר הערבי. ראשי הרשויות הביעו את תמיכתם בהמשך קיומה של הממשלה והעבירו את המסר הזה לשרים לפיד, פריג', עמר ולח"כ רינאווי זועבי.

שר החוץ לפיד אמר: ''אני מקבל את ח"כ רינאוי זועבי בחזרה לקואליציה, ניהלנו שיח פתוח, גלוי, שקול על הצרכים האמיתיים של החברה הערבית גם איתה וגם עם ראשי הרשויות שאני מודה להם שבאו והתגייסו.
שמנו מאחורינו את הוויכוח הזה וחוזרים לעבודת הממשלה''.

ח"כ רינאוי זועבי: ''אני באתי וצמחתי מהרשויות המקומיות הערביות עכשיו אני בכנסת כדי להיטיב עם החברה הערבית. אחרי לחץ עצום של ראשי הרשויות הערביות שהפנו אליי ושהם מבינים את המשמעות של הפרישה שלי מהקואליציה אני הסכמתי לשבת היום ובאתי איתם לשר לפיד ואני רוצה להגיד שאני מודעת ומבינה שהאלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר ואני רוצה למנוע את האלטרנטיבה הזאת. לכן מכיוון שאני באה לשרת את הרשויות המקומיות ולהביא להישגים עבור הצרכים של החברה הערבית אני אתמוך בקואליציה. אבל אני גם רוצה שהממשלה תהיה אמיתית וקשובה לחברה הערבית ולצרכים שלה בבריאות, בחינוך, בדיור, בתשתיות''.

השר פריג' סיפר לאחר הפגישה: "הישיבה היתה באווירה טובה, כשברור שהשמירה על שלמות הממשלה והקואליציה היא אינטרס עליון של הציבור הישראלי בכלל והציבור הערבי בפרט. אנחנו נעשה הכל כדי להפוך את המשבר להזדמנות לחיזוק המחוייבות של הממשלה לחברה הערבית, עם הפנים קדימה להעברת התקציב".

אחד מראשי הרשויות שנכח בפגישה במשרד החוץ סיפר כי "דובר על הקמת מנגנון פיקוח, שבאמצעותו יהיה ניתן לוודא שהחלטות הממשלה הנוגעות לחברה הערבית מיושמות בפועל".