חלומות. אילוסטרציה
חלומות. אילוסטרציה צילום: אייסטוק

תופעת לוואי חדשה עקב הקורונה? מדענים מאוניברסיטת הונג קונג טוענים כי במהלך מגפת הקורונה נרשמה עלייה משמעותית בקרב האנשים שסבלו מסינדרום "ביצוע החלום", תופעה נדירה במסגרתה אנשים מבצעים פעילות פיזית במהלך החלום שלהם ואינם מודעים כי הם נמצאים בחלום.

על פי החוקרים נרשמה במהלך המגפה עלייה של פי 2 עד 4 במספר הסובלים מהתופעה, כאשר אנשים שחלו בקורונה היו הנפגעים העיקריים מהתופעה הנדירה.

פרופסור יאפינג ליו, שהוביל את המחקר החדש, טוען כי יתכן ונגיף הקורונה גרם לשינויים במוח שהובילו לגידול משמעותי במספר הסובלים מהתופעה, ויתכן אף מדובר בתוצאה של מתח הנגרם לאנשים שחלו או חששו להידבק בקורונה.

תסמונת "ביצוע החלום" גורמת לאנשים הנמצאים במצב חלימה לבצע באופן פיזי את החלומות שלהם. במקרים רבים התופעה גורמת לנפנופי ידיים מהירים, בעיטות, תנועות ריצה או קפיצה מהמיטה, ובמקרים רבים נגרמות פציעות לסובל מהתסמונת או לבן הזוג הנמצא בסמוך אליו.

"מצאנו ששכיחות תסמונת "ביצוע החלום" הייתה גבוהה פי שניים עד ארבעה ממחקרים קודמים שנערכו באוכלוסיה הכללית בתקופות שאינן מגפה. יתרה מכך, באותם נבדקים שדיווחו כי נדבקו בקורונה, מספר הסובלים מהתסמונת הנדירה היה גבוה פי שניים או שלושה בהשוואה לנבדקים שלא נדבקו בקורונה", סיפר ליו.

זהו המחקר הראשון הקושר בין התסמונת הידועה בכינוי RBD לנגיף הקורונה. על פי נתונים נוכחיים סובלים מהתסמונת 2 עד 3 אחוזים ממבוגרים מעל גיל 60 ברחבי העולם, אולם במקרים רבים מדובר בתופעה המצביעה על מחלת פרקינסון המתפתחת בקרב הסובלים מהתסמונת. לדברי ליו, הוא וצוות החוקרים החלו לחקור את הקשר בין מגפת הקורונה לתסמונת הנדירה לאחר תלונות של חולי קורונה כי החלו לסבול מתופעת "ביצוע החלום" באופן פתאומי.