דני דיין
דני דייןצילום: שחר עזרן

יו"ר 'יד ושם', דני דיין, העלה בנאומו בכנס ירושלים בניו יורק את זכר השואה, וניצל את הבמה כדי לקרוא למאבק באנטישמיות הגואה.

בראיון לערוץ 7 טרם נאומו סיפר דיין כי "עבורי זו חזרה לניו יורק בה הייתה לי הזכות לשרת ארבע שנים כקונסול הכללי של ישראל", מזכיר דיין ומציין כי כאשר הגיע לניו יורק לכהונתו כקונסול סבר שהאנטישמיות תתפוס מקום נמוך בסדר יומו ולא העריך שקיימת בעיית אנטישמיות רצינית בארה"ב אך התבדה.

"המציאות טפחה על פניי. בתקופה בה שירתתי בניו יורק 15 יהודים נרצחו באירועים אנטישמיים", הוא מזכיר ומונה את האירועים בהם ביצעו המעשים הקשים כאשר 1 מתוכם בשטח שאותו הוא עצמו כיסה בתפקידו.

"מיד אחרי הרצח בפיטסבורג הגעתי לשם כשהגופות עוד היו מוטלות בבית הכנסת. זה היה קו פרשת המים בשליחות שלי בארה"ב. במידה מסוימת זה הזכיר לי אירוע אחר שאליו הגעתי כיו"ר מועצת יש"ע כשהגופות עוד היו מוטלות בבית, רצח משפחת פוגל. הנסיבות שונות והמקום שונה אבל זה גורל יהודי אחד".

לדבריו האנטישמיות היא הסוג הישן והקטלני ביותר של גזענות שאותה האנושות הכירה כאשר המעשה הברברי ביותר והנורא ביותר בהיסטוריה הוא כמובן רצח יהודי אירופה בשואה. "כשבאים מנהיגי העולם ל'יד ושם' אני אומר להם שאנחנו לא במצב דומה לזה של אירופה של שנות השלושים, אבל ההבדל הוא שלנו יש את הניסיון שלא היה לאירופה בשנות השלושים והניסיון הזה אומר שצריך להילחם באנטישמיות כשהיא מתחילה ולא לחכות כי היא יכולה להתפתח לממדים מפלצתיים".