הצורך הישראלי לדאוג לסגירה הרמטית של גבולות הארץ מפני חדירת גורמים עוינים הביא לפיתוחה של תפיסה ישראלית מקורית בדבר הגנה על גבולות. דגמים של מערך אבטחה, שהם פרי התפיסה הזאת מוצגים בתערוכות ביטחוניות רבות וזוכים להתעניינות רבה, כך פרסם אתר דובר צה"ל.
התפיסה של הגנת הגבולות מחלקת את הגזרה הנתונה לכמה גזרות משנה, על כל גזרה אמון מרכז שו"ב (שליטה ובקרה) השולט על אותה גזרה, הוא מקבל נתונים רבים מהאמצעים השונים ומהם הוא בונה תמונה כוללת.

דגם פעולה זה מאפשר "סגירת מעגל" קצרה בין התרעה מודיעינית המגיעה מתצפית או מאמצעי אחר של איסוף מידע לאורך הגבול לבין הפניה מדויקת של כוחות צה"ל אל עבר אזור האירוע ומתן מודיעין מלווה עד לסיום האירוע.

את הדגם הזה פיתח מפעל "רפאל" על פי דרישותיו המבצעיות של צה"ל, וכלולה בו גם מערכת "ראי מוצק". חלק ממנה הוא מערכת איסוף מידע, המתבצעת באמצעות מצלמות מעקב, בלוני תצפית נייחים וניידים, מערכות אופטיות ומערכות מכ"ם רבות: מערכות לגילוי מטרות מנמיכות טוס ביום ובלילה, מערכות לגילוי מקורות ירי, מערכות חיישני תנועה, מגדלי תצפית, מל"טים (מטוס ללא טייס) ומזלטי"ם (מטוס זעיר ללא טייס) ורכבים מסוג "רקון", רכבים ממוגנים המסיירים לאורך הגבול, ובהם מצלמות ומערכות מכ"ם חדישות הממוקמות על תורן גבוה שנמצא על גבי הרכב עצמו במטרה לשפר את טווח הגילוי.

אמצעי האיסוף הרבים משלימים את ההגנה על הגבול ומתבססים על גדר הגבול האלקטרונית, המעבירה אל החמלי"ם, חדרי המלחמה, התרעה אוטומטית על כל נגיעה בגדר, וכמובן על כוחות הפועלים במרחב: אלה המאיישים את המוצבים ואלה המוצבים בעמדות התצפית והמבצעים את הפעילות המבצעית לאורך הגבול.(ח)