אם לא יגיעו בקרוב תלונות שיכסו על גרעונותיו, יאלץ הארגון לפגוע באחדים מתחומי הפעילות הרבים שלו: הזנת נזקקים, הסעת מוגבלים, ליווי נפגעי טרור, איסוף תרומות מוח עצם, קייטנות לילדים חולים ונזקקים ועוד תחומים רבים

מכה נוראה ניחתה על בני הזוג שעלו לארץ מרוסיה אך לפני חודשים ספורים: בוקר אחד צלצל הטלפון בביתם, ומן העבר השני הודיעו לרעיה כי בעלה נפצע קשה בתאונת דרכים. שבועות ארוכים שכב הבעל בבית החולים תל השומר, חייו תלויים על חוט השערה. כשיצא מכלל סכנה, נכנס למסכת ייסורים חדשה: תקופת השיקום בבית לוינשטיין.

האישה מספרת: "אלה היו חודשים ארוכים של אשפוז, כשכל נטל הבית נופל עלי – עולה חדשה בארץ לא מוכרת, עם קשיים בשפה, ואין מי שיעזור. המצוקה הכלכלית בבית הלכה והחריפה, כמעט הגענו לתת תזונה... יום אחד פנתה אלי חברה ובפיה עצה: 'תפני לעזר מציון. יש שם מישהי בשם אורלי, אולי היא תוכל לעזור'".

לאחר הפגישה ב'עזר מציון' העלתה האישה, לראשונה מזה זמן רב, חיוך על שפתיה. מתנדבי 'עזר מציון' ליוו את המשפחה משך כל תקופת השיקום, מהסעות לבית החולים עד ציוד רפואי ויחס החם. בני הזוג לא שכחו להכיר טובה:

"כשהרגשתי שאני עומד על רגלי ומסוגל לתפקד, חשבתי לעצמי שאנחנו חייבים להכיר טובה ל'עזר מציון'", מספר הבעל. "ביום שבו הגעתי לסניף והצעתי את עצמי לעזרה, היתה שם התרגשות רבה. לפעמים אני מרגיש שקשה לי פיזית לעזור, אבל מאז שהתחלתי להתנדב ב'עזר מציון' נוספה בי אנרגיה. למרות חוות הדעת של הרופאים על חוסר היכולת שלי לתפקד, אני מוכיח שאני שווה הרבה יותר".

מהדקים את החגורה
זהו סיפור אחד מני רבים של אלפי האנשים שפגשו את עזר מציון ברגעים היותר קשים בחייהם. 'עזר מציון', החוגג בימים אלו חצי יובל להיווסדו, הפך מרעיון של איש אחד – הרב חנניה צ'ולק, לאחד הארגונים הגדולים בארץ, המתפעל עשרות פרוייקטים בכל מה שקשור לחולה, למוגבל ולפגוע.
'עזר מציון' היא עמותה הנתמכת דרך קבע על-ידי משרדי ממשלה, חברות ותורמים פרטיים. אף על פי כן, אומרים בעמותה, המצב הכלכלי והביטחוני בישראל בתקופה האחרונה מכביד על יכולת התפקוד ב'עזר מציון'.

"מספר הפניות רק הולך וגובר כל הזמן, והחלטנו לעזור לכל פונה בלי חשבון. פשוט לא יכולנו לעמוד מול הבקשות: איך אפשר להשיב ריקם פנים של אם חולת סרטן שמבקשת אוכל עבור משפחתה? הרצון הטוב גרם לנו להיכנס לחריגות חמורות מהתקציב: אנחנו בגרעון של מאות אלפי שקלים מדי חודש.
"מצד שני, חשוב לנו להישאר מחושבים ומאוזנים. ערכנו חשבון נפש, שבסופו הוחלט שאם המצב יימשך כך נאלץ להדק את החגורה. המשמעות של החלטה כזו היא קריטית לנזקקים רבים: קיצוץ במנות האוכל לחולים ולמשפחותיהם וביטול בהיקף של 20 אחוזים במערך ההיסעים והאמבולנסים. כלומר, לא נוכל להסיע אנשים לטיפולים כימותרפיים, פיזיותרפיה ועוד.

"איננו מסוגלים להיענות לעומס הפניות הבלתי רגיל. המצב במשק גם מייקר באופן משמעותי כל פעולה שוטפת שלנו. למשל- אחזקת אמבולנס, כולל נהג וציוד רפואי, זוהי הוצאה של עשרות אלפי שקלים בחודש. אם לא נזכה לעזרת הציבור, נצטרך לקצץ בשירותים הללו", מסביר אהרן לוי מ'עזר מציון'.

כדי להבין את ההיקף העצום של מפעל החסד הלאומי הזה, קיבצנו בתמצית את השלוחות המקצועיות השונות הפועלות בחסות 'עזר מציון' ואת הפרוייקטים שמפעילה כל שלוחה.

בית חם לחולי סרטן
פרוייקט הדגל של 'עזר מציון' הוא בית ההחלמה לילדים חולי סרטן ולמשפחותיהם, 'אורנית', שעל-יד המרכז הרפואי 'שניידר' בפתח תקווה. המרכז נחנך לפני כעשר שנים וכולל 22 יחידות אירוח המהוות בית חם לילדים ולבני משפחותיהם בסיומו של יום מאבק מפרך נוסף במחלת הסרטן.

במשך השנים הפכה 'אורנית' מהוסטל מסביר פנים למרכז ארצי הנותן מענה לקשת רחבה של קשיים במאבק במחלת הסרטן: ב'פינת החי של רינת' משקיעים הילדים שעות בטיפול מסור בבעלי החיים השונים, כחלק מתהליך הריפוי. פרוייקט נוסף שם דגש על הצרכים הייחודיים של אמהות חולות סרטן, תוך מתן תשומת לב לחוסנו של התא המשפחתי בהיעדרה של עקרת הבית.

גולת הכותרת ב'אורנית' היא המאגר הלאומי של תורמי מוח עצמות, בניהולה של ד"ר ברכה זיסר. ההשתלה מסייעת לטיפול בכמאה סוגים של מחלות. 'עזר מציון' עורכת מבצעי התרמה כמה פעמים בשנה, ועד כה נאספו מאות אלפי דגימות. גם כאן מתורגמים הסיכויים לחיים למונחים כספיים:
"עלות בדיקה ראשונית של תרומת מוח העצם עומדת על 58 דולר. ב'אורנית' הכל ממומן מכספי תרומות, וכשאין מספיק כסף אנו נאלצים לעצור את תהליך לקיחת הדגימות. כל תרומה כספית לפעילות המרכז משמעותה צירוף אדם נוסף למאגר התורמים, שמשמעותו הצלת חיים של חולה נוסף", אומרת זיסר.

החזון לעתיד של מנהלי מאגר התורמים הוא להגיע לחצי מיליון תורמים יהודיים פוטנציאליים בחמש השנים הקרובות. על-פי מחקרים, כמות כזו של תורמים יהודיים תיתן מענה ל-85 אחוזים מחולי הסרטן היהודיים בעולם שזקוקים להשתלת מוח עצמות.

זיסר, הפועלת ללא הפוגה במרכז 'אורנית', אומרת כי בשבילה 'עזר מציון' איננו עוד ארגון חסד, אלא דרך חיים: "זו דרך עשייה של אחד למען הכלל. לחשוב בגדול איך ניתן לעזור לשני בכל תחום בחיים, גם בפרטים הקטנים ביותר. 'אורנית' הוקמה על רקע תחנונים של הורים וילדים, שלא יכלו לעמוד בטלטולי הנסיעה לביתם מדי יום לאחר הטיפולים הכימותרפיים. איכות החיים שלהם משתנה מקצה לקצה מעצם העובדה שיש להם את הבית השני ב'אורנית'.

"זה לא רק אירוח של לינה ומזון. ב'אורנית' הם מקבלים ליווי צמוד, ציוד רפואי, פעילויות ונופשונים. אחזקת הבניין ושאר הפונקציות שהמקום ממלא עולה מאות אלפי שקלים בחודש. הכל במימון תרומות פרטיות, אגורה לאגורה מצטרפת".

ניידות לחולים ומזון למשפחות
צי של 20 אמבולנסים מתקדמים ומאובזרים מסיע מדי יום ביומו מאות חולים לטיפולים רפואיים ולשמחות משפחתיות. ההסעות הללו מקלות על החולים את בעיית הניידות, הקשה כל-כך במצבם, כחולים העוברים טיפולי דיאליזה, כימותרפיה ועוד, ומונעות את היווצרותן של בעיות כלכליות: אלמלא ההסעות של 'עזר מציון' היו אותם חולים נאלצים להוציא מכיסם עוד אלפי שקלים בחודש.

"בשל מחסור באמבולנסים ובשל העדיפות הניתנת לחולים המרותקים לאלונקות ולכיסאות גלגלים, אנו נאלצים, לצערנו, לדחות מדי יום כ-30 אחוזים מהפניות המגיעות אלינו", אומר דודו אוירבך, מנהל מערך ההסעות של 'עזר מציון'. במקביל פועל מערך הסעות של נהגים מתנדבים, המסיעים לטיפולים את החולים והתשושים שאינם זקוקים לאמבולנס.

פרוייקט נוסף שמפעילה 'עזר מציון' הוא 'מחיית יהודית' – חלוקת ארוחות חמות לחולים ולבני המשפחות השוהים ימים ושבועות ארוכים בבתי החולים. הרעיון החל בעקבות ההלם שהוכה בו הרב צ'ולק, מנהל הארגון, כשראה אם שבנה מאושפז שוטפת רצפות במחלקה. לשאלתו מדוע היא עושה זאת, השיבה במבוכה: "אינני יכולה לחזור הביתה. אני צריכה להיות עם הבן. ביקשתי ארוחה חמה מן האחיות, והן אמרו לי: 'אין חינם. רוצה אוכל? תשטפי את הרצפה במחלקה'. אז זה מה שאני עושה".
על מנת למנוע הישנות מקרים כאלה קם המטבח המאורגן היטב של 'עזר מציון' בבית החולים תל השומר, שם פועלות נשים ללא ליאות, מ-6 בבוקר עד השעות הקטנות של הלילה. מנות האוכל מחולקות בעזרת נהגים מתנדבים לנצרכים בבתי החולים ברחבי הארץ.

במשרדי העמותה נמצא מכתב תודה של ח"כ איתן כבל, ששבר את רגלו לפני מספר שנים ונעזר בקביים שהושאלו לו ב'עזר מציון'. כבל הוא אחד מרבים שנהנו ממחסני הציוד הרפואי שמעמידה העמותה לרשות הציבור. המרכז הארצי בבני ברק להשאלת ציוד רפואי ושיקומי מספק מענה לכל סוגי הפגיעות, מכיסאות גלגלים עד בלוני חמצן. המרכז פועל ללא תמורה כספית. בנוסף הקימה העמותה מחלקה מיוחדת להכוונה ויעוץ רפואי חינם לכל פונה.

מתנדבים לטובת הגיל השלישי
העורק הראשי המזרים רוח התנדבות במכונה המשומנת של 'עזר מציון' הוא יחידת המתנדבים, המונה למעלה מ-10,000 מתנדבים מכל חלקי האוכלוסיה. קחו למשל את 60 חברי יחידת פקיד שומה באגף מס הכנסה בפתח תקווה: שלוש פעמים בשבוע הם יוצאים לבית חולים 'השרון' בעיר, עוברים ממיטה למיטה וזוכים למילות תודה שלא יסולאו בפז, כהגדרתם. מתנדבי היחידה פרושים על פני כמה תחומים, החל מבתי החולים, דרך סיוע למוגבלים בבתיהם ונהגים מתנדבים, וכלה בתורמי דם קבועים למאגר של 'עזר מציון'.

האמינות והמיומנות של 'עזר מציון' עשו להן שם עם הזמן, והמוסד לביטוח לאומי פנה לעמותה בבקשה להקים חברת סיעוד לקשישים. חברת הסיעוד קיימת כבר 14 שנים ומטפלת בכמאתיים קשישים סיעודיים, והפרוייקטים המתפתחים לטובת האוכלוסיה המבוגרת מצויים בתנועה מתמדת:
במסגרת פרוייקט 'מדור לדור' מגיעים תלמידי תיכונים ובתי ספר במרכז הארץ לביקור קבוע בבתי אבות ובמחלקות גריאטריות, ביקורים שמזרימים חיים חדשים בעורקיהם של הקשישים. בפרוייקט חי"ל מעודדים את המבוגרים לטפח אורח חיים בריא ושמירה על איכות חיים. פרוייקט 'אלצהיימר' בא לסייע לחולי אלצהיימר להישאר ככל האפשר בחיק המשפחה והקהילה, במסגרת חיים נורמליים, בטרם יאלצו להיכנס לאשפוז סיעודי.

אחד הפרוייקטים המעניינים הוא 'הגשמת חלום': בקשות רבות של קשישים הגיעו למחלקת הסיעוד של 'עזר מציון', שם הבינו שמעבר לצרכים הפיזיים, לקשישים יש גם צרכים רוחניים. אחד החלומות שהוגשמו היה חלומו של אריה פולברס בן ה-92, מוסיקאי מוכשר בעברו, שביקש לנצח עוד פעם אחת על תזמורת. לצורך העניין גויסה תזמורת כלי הנשיפה של כפר סבא. על דוכן המנצחים נראה פולברס כאדם המאוהב שוב בעולם...

תעסוקה לרפואת הנפש
גם תחומים שמעדיפים לטאטא מתחת לשטיח לא נזנחו על-ידי 'עזר מציון': העמותה הקימה מדור מיוחד לבריאות הנפש, שמסייע לנפגעי הנפש להשתקם בתפקוד היומיומי הבסיסי, ולאחר מכן להשתלב בחיי הקהילה, בעבודה ובתרבות הפנאי. לכל משתקם מוצמד חונך אישי, הפועל עמו על-פי תכנית שנבנתה בהתאמה אישית עבורו.

כמו כן הקימה העמותה מרכז תעסוקה לגברים, שמספק מגוון עבודות למשתקמים, ומטבח שיקומי לנשים, שבו משולבות נשים פגועות נפש בעבודות שונות, ואף מפיקות תוצאות ערבות לחך, המועברות ישירות למשפחות חולים ונזקקים.

המועדון החברתי לגברים פועל חמישה ימים בשבוע ומשלב שיעורים ופעילויות פנאי אחרות. אבי מתתיהו, מנהל מחלקת שיקום תעסוקתי ב'עזר מציון', מתאר את הסיפוק בעבודה במדור בריאות הנפש: "אתה מרגיש עד כמה הביטחון העצמי שלהם, ששאף לאפס, עולה פתאום. הם מרגישים שהם יכולים לצאת לטייל ברחוב כמו כולם ולהשתתף בפעולות חברתיות כמו כולם".

ביטחון בעולם של טרור
אירועי השנים האחרונות הכתיבו ל'עזר מציון' תחומי פעילות חדשים: טיפול במשפחות נפגעות טרור. אין מקום שבו נמצאות המשפחות ולא יימצא לידן מתנדב של 'עזר מציון'; אם במכון הפתולוגי באבו כביר בתהליך זיהוי הגופות, ואם בחודשים הארוכים של התמודדות עם השכול, אחרי שהקהילה חוזרת לשגרה והמשפחה נותרת עם עצמה ועם הקשיים הנערמים על סדר יומה.

פרוייקט יח"ס פועל בשיתוף עובדי רווחה ועובדים סוציאליים, ובתיאום עם מועצה אזורית שומרון. כל בן למשפחה נפגעת טרור זוכה לחונך המותאם לו אישית. הפרוייקט זוכה להצלחה והערכה רבה. דוגמה אחת מני רבות היא סיפורו של הילד דביר כנרת מעפרה, שנפצע קשה בפיגוע ירי. הוריו מתארים במכתב נרגש ל'עזר מציון' את תרומתו המופלאה של החונך, יואב:
"לאחר חודשים ארוכים בבית החולים שבנו לביתנו בעפרה. הילד שב להלך על רגליו, אך הוא נזקק עדיין לטיפולים פיזיים: מומחי שיקום קבעו שמלבד טיפולי הפיזיותרפיה והידרותרפיה עליו להרבות בפעילות ספורטיבית, ריצה ומשחקי כדור, כדי למנוע ירידה בתפקוד. בה בשעה נזקק דביר לפעילות לחיזוק רוחו ונפשו. תופעת פוסט-טראומה פגעה בביטחונו העצמי והקשתה על השתלבותו בחברה.
"'עזר מציון' שוב לא השאירו אותנו לבד, והתאימו לדביר חונך. כבר במפגש הראשון נוצר 'קליק' בין דביר ויואב. יואב עורך עמו את הפעילות הספורטיבית שהילד זקוק לה, נסיעות באופנים, ריצות ומשחקי כדור. בתוך אלו הוא משלב שיחות נפש, מאפשר לילד לפרוק מתחים, מאתר נושאים שמעיקים ומפחידים, משוחח עליהם, מרגיע ומעניק ביטחון.

מאז הפציעה ושובנו הביתה לאחר תקופת האשפוז אבד לדביר ביטחונו העצמי. הוא חשש לצאת לשחק במקום מרוחק, והשתלבותו החברתית בין הילדים היתה אטית.

תחילה קיים יואב את משחקי הכדור בחצרנו. לאחר מכן צירף ילדים לפעילותם. בהדרגה החלו ללכת למגרש הספורט המרוחק מביתנו, כשהוא נוסך בו ביטחון בנוכחותו, מדריכו ומכוונו להשתלב במשחקי הילדים. כך הקנה לו ביטחון עצמי ויכולת להתגבר על המגבלה הפיזית ולפעול בחברה.

דביר מצפה לכל מפגש בקוצר רוח, ואם קורה שמתבטל מפגש נגרם לו ממש מפח נפש.
מהו יואב עבור דביר? מדריך ספורט אשר תורם לחוסנו הפיזי, מדריך לכישורים חברתיים, מטפל ויועץ אשר תורם לחיזוק כוחות הנפש. יואב הוא 'אחיו' של דביר".

רגע של נחת
גם ילדים שנולדו עם המוגבלות זוכים לקבל שלל פתרונות מהמדור לילד של 'עזר מציון'. מדובר במרכז חדשני המאובזר בציוד מתקדם ומעניק טיפול מקצועי, במטרה להקל על התמודדותם של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. 'עזר מציון' מפעיל קורס להכשרת סייעות התפתחותיות, המסייעות לילד ליישם את תכנית הטיפול האישית שלו עם המרפאה בעיסוק, הפיזיותרפיסטית או קלינאית התקשורת.

כ-230 ילדים מטופלים במסגרת זו בשלוחות השונות של 'עזר מציון'. כמו כן מציע המדור פרוייקט ייחודי בארץ – השאלת מכשירי פלט קולי. המכשיר מעניק למי שאינו מסוגל לדבר אפשרות לשוב ולתקשר עם סביבתם באמצעות לחיצה על כפתורים המכילים מסרים שהוקלטו מראש.

עודד, שלקה בשיתוק מוחין המונע ממנו את היכולת לדבר, נשא את דרשת בר המצווה שלו באמצעות אחד ממכשירי הפלט הקולי שהשאילה לו 'עזר מציון'. במשך זמן רב התקשו האורחים להירגע מההתרגשות. עוד מארגן המדור לילד קייטנות ונופשונים לילדים, המאפשרים לילד שבועות של הנאה צרופה, ולהורים – זמן למנוחה ואגירת כוחות לקראת המשך הטיפול בילד.

להשתתף בחסד
לקראת ימי ההתרמה של ערוץ 7, שיוקדשו גם השנה ל'עזר מציון', פונה אהרן לוי לציבור: "חשוב להבין שאנו שליחים של כל אחד ואחד מעם ישראל. אנשים מגיעים לבתי חולים מכל רחבי הארץ, ומיד זוכים לליווי של 'עזר מציון': אם בציוד רפואי, אם במנות המזון ואם בעידוד ובחיוך. אנחנו שותפים עם כל אחד בשעת צרתו, ומבקשים שהיום כל אחד ירגיש שותף איתנו. כולנו תורמים כסף לכפרות. תרמו אותו למי שנמצא אתכם שם ברגעים הקשים".

ימי השידור המיוחדים של ערוץ 7 יערכו בתאריכים בתשרי. ניתן להאזין
כל המעוניין לתרום את דמי פדיון הכפרות לטובת 'עזר מציון' או לתרום לעמותה בכלל, מוזמן להתקשר: