תמר זנדברג
תמר זנדברג צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שורת מינויים שמתכננת השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ברשות הטבע והגנים עלולה לשנות את פניה.

המועמדים, נציגים של ארגוני שמאל קיצוני, ינסו להטמיע במערכת מגמות חדשות ועלולים להשפיע על יכולתה של הרשות למלא את משימותיה הלאומיות. גורם ממשלתי בכיר מתריע כי הנזק במינויים העומדים לאישור הממשלה עשוי להיות בלתי הפיך.

עיתונאי "מקור ראשון" יהודה יפרח דיווח כי על הפרק עומדים שלושה מינויים שהשרה זנדברג מבקשת לקדם בדירקטוריון הרשות: המנכ"ל לשעבר של ארגון "עמק השווה" יונתן מזרחי, היועצת המשפטית של עמותת "במקום" שרון קרני-כהן, ולתפקיד יו"ר הדירקטוריון – יוסי ביילין, מי שהיה הרוח החיה מאחורי הסכמי אוסלו.

מבדיקה שערך יפרח נמצא כי הארגונים הללו ניצבים בשנים האחרונות במאבק חזיתי נגד הערכים שאותם מבקשים רט"ג לקדם, מקבלים תרומות זרות ומנהלים באמצעותם מאבקים משפטיים למען אינטרסים פלסטיניים, בנקודות חיכוך שבהן הם מתנגשים עם אינטרסים לאומיים – ציוניים של התיישבות יהודית או פיתוח אתרי מורשת.

גורם ממשלתי מסביר כי "הדירקטוריון של רט"ג קובע הכל. הוא זה שמנחית הוראות למנכ"ל ומפקח עליו. עד כה כל מינויי הדירקטורים לרט"ג היו מקצועיים בלבד. מונו אנשי מקצוע מתחום התכנון, נציגים מקצועיים של המשרדים השונים, אנשי אקדמיה. מדובר באנשים בולטים בתחומם שתרמו לפעילות הרשות בתפקידיהם הקודמים. מינויים פוליטיים יהפכו את רט"ג לגוף פוליטי שמקבל החלטות פוליטיות".

הגורם הממשלתי מבהיר גם כי בעקבות המינויים "במקום להמשיך את המאמץ ולהכריז על עוד שמורות טבע וגנים לאומיים, נראה מגמה הפוכה – כניעה לדרישות של הבדואים והדרוזים וגריעת שטחים משמורות טבע וגנים לאומיים לצורך התרחבות בנייה בלתי חוקית במגזר. ברגע שנציגי מרצ ישתלטו על המקלדת, יצופו דרישות לספר על ההיסטוריה הפלסטינית".