יעקב ליצמן
יעקב ליצמן צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

השר לשעבר יעקב ליצמן עזב את הכנסת לאחר שהודה בהפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר.

בריאיון ל''מקור ראשון'' הוא מגלה שנתניהו היה מוכן לפנות את מקומו לטובת ראש ממשלה אחר מהימין, מסביר את ההתנגדות הגורפת שלו לליברמן וללפיד, ומתייחס גם למחלוקת האלימה בחסידות גור.

ליצמן סיפר: "היה שלב שנתניהו הסכים לוותר על תפקיד ראש הממשלה כדי להפיל את הממשלה הנוכחית. היו כבר סיכומים בהנהלת האופוזיציה להפיל את הממשלה בהצבעת אי אמון קונסטרוקטיבית, בשיתוף כמה גורמים בקואליציה שהיו אמורים להצטרף".

לפי הסיכום, אריה דרעי היה מתמנה לתפקיד ראש הממשלה. "זה היה לפני עסקת הטיעון איתו. גם דרעי וגם נתניהו הסכימו. אחרי כן הדברים לא הסתייעו כי מישהו חזר בו ולא אגלה מי".

ליצמן סירב להמשיך לכהן כיו"ר הסיעה והתפטר מהכנסת אחרי 23 שנים. "לאגודת ישראל צריך שיהיה יו"ר סיעה אחר. אם יצאתי, אז יצאתי. אם חתמתי על עסקת טיעון אני אעמוד בה. הגיע הזמן שמישהו אחר יוביל את התנועה. אני לא רוצה למתוח ביקורת על דרעי או לומר שזה לא לעניין, ואין לי כוונה לתקוף את מערכת המשפט. לא אהיה חבר כנסת, שר או סגן שר. אהיה ממונה על הפוליטיקה בסיעה המרכזית באגודת ישראל, שהיא של חסידות גור. אהיה מעורב בקביעת המדיניות של הסיעה, למשל בשאלות של הצטרפות לקואליציה".

על המחלוקות עם הפורשים מגור סיפר ליצמן: "שלחו בריונים נגד הרבי מגור כשהיה בבית העלמין ורצו להרביץ לו. אנחנו מייצגים 5,000 משפחות ואילו שאול מייצג 280. זה מספיק כדי לדעת מה יחסי הכוחות. אין להם מעצורים. כשאתה הולך לפגוע באדמו"ר, אוטומטית מגיבים באלימות. גם אני הייתי יותר מפעם קורבן לאלימות. אז מה? לא פגעו בי וזה לא הזיק לי".