מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב
מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביבצילום: איתן אלחדז/TPS

עשרות צעירים הקימו אוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב, במחאה על השתוללות מחירי הדיור לקנייה ולשכירות, 11 שנים לאחר שפרצה המחאה החברתית הגדולה בישראל.

בפעם הקודמת המחאה סחפה המונים והממשלה הודיעה על שורת צעדים לפתרון מצוקת הדיור ויוקר המחיה. למרות כל ההבטחות מחירי הדיור המשיכו לעלות.

מארגני ההפגנה החדשה צופים שבימים הקרובים יגיעו עשרות מוחים נוספים ואף יותר מכך. "ישנם צעירים שהגיעו עם שקי שינה, כי אין להם כסף לקנות אוהל. אנחנו מוחים כדי לעשות שינוי, הדור שלנו נשכח. שהממשלה תתמוך בצעירים, במקום לדאוג לג'ובים למקורבים", אמרה הדר כהן (20) מקרית אונו בשיחה עם מעריב.

"זו רק ההתחלה ונהיה כאן עד שיהיה שינוי. אין לנו וילה בקיסריה, ברמת אביב וברעננה. אנחנו כבר לא חולמים על רכישת דירה. צעירים רבים מתקשים לשלם את שכר הדירה שעולה ועולה וחושבים איך לעבור את החודש".

בתשובה לשאלה מה ישתנה הפעם, לאחר שמאז המחאה הקודמת ב-2011 מחירי הדיור זינקו בעשרות אחוזים, הדר השיבה בנחרצות: "ניאבק עד שיהיו פתרונות ואצלנו אף אחד לא יקבל שריונים במפלגות לקראת הבחירות".

בר לונין (25) גם היא ממארגני המחאה בתל אביב, אמרה שלא מדובר במחאה פוליטית. "זה לא קשור לימין או שמאל. אנחנו כאן כדי לומר לכל חברי הכנסת שלנו שהגיע הזמן לעבוד עבורנו. ימנים, שמאלנים, חילונים, חרדים, ערבים ודרוזים - כולם צריכים מקום לגור בו".

יצחק שבתייב, ממובילי המחאה בפרדס חנה-כרכור, שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103FM והתייחס למחאה: "אנחנו הבנים שלכם, חלק מהעם הזה, אנחנו אנשים צעירים, מבוגרים, בני נוער, אנחנו הלב הפועם של העם. אם אנו לא יכולים להשכיר דירה, אני לא מדבר על לקנות, בחוסר המשילות אין לנו דרך לבטח את העתיד שלנו. מה יהיה איתנו? אנחנו בפרדס חנה כרכור הקמנו אוהלים, הקמנו קול צעקה ואמרנו די, אנחנו רוצים את הזכות לחיות פה בכבוד".

שר האוצר, אביגדור ליברמן, התייחס ב-103FM למחאה ומסר: "יש אנשים שכנראה כן סובלים והם מביעים את המחאה שלהם בהפגנות. טוב שזה ככה, זאת זכות בסיסית וכל מי שמרגיש שהוא מקופח, שהוא לא מקבל מספיק, זאת דרכם, וטוב שבמדינה שלנו אפשר גם למחות, להפגין ולהביע את המחאה גם בדרך כזאת. אני מאמין בכלכלה חופשית. אני חושב שכמה שפחות מדינה תתערב, ככה יהיה בריא יותר. בכל התחומים, לא דווקא בשכירויות אלא בכל תחום ותחום. בסופו של דבר זה מוכיח את עצמו והדבר היחידי שמוזיל את המחירים זאת תחרות והיצע".