ההפגנה במוצאי שבת מול משטרת אריאל
ההפגנה במוצאי שבת מול משטרת אריאל צילום: דוברות

רבה של העיר צפת הרב שמואל אליהו מצטרף לקריאה הנשמעת בימים האחרונים נגד חקירתו של היהודי בן ה-44, אב לילדים ותושב השומרון, שנעצר על ידי השב"כ בחשד למעורבות בגרימת מותו של פלסטיני ליד העיר אריאל.

הרב אליהו אמר: "השבוע התפרעו ערבים, באו עם גרזנים ומוטות והתנפלו על ילדים יהודים על ידי אריאל. היה אדם אחד אחראי ורציני שלקח אחריות והגיע שהגן על היהודים ובאירוע הזה נהרג ערבי. צריך לחקור את האירוע הזה. איך חוקרים אותו? מבררים את האמת, מסתכלים בתמונות, בצילומים. לא, לקחו את היהודי ומענים אותו בשביל להוציא ממנו הודאה. זה דבר שכל אדם אחר היה מודה אפילו ברצח של רבין, מה זה קשור".

רבה של צפת מוחה על החלטת השב"כ למנוע מהעצור לפגוש עורך דין, "מונעים ממנו עו"ד ומשתמשים בצעדים הכי דרקוניים שיש מול אזרח הכי לגיטימי שיש. להזכיר, שנה שעברה שערבים התנפלו על יהודים ורצחו בעכו ולוד, לא חקרו כך.

"כשהתנפלו ערבים על יהודים בעכו ובלוד ודקרו אותו בסכין, ויודעים מי דקר, שחררו אותו למעצר בית ומאשמים אותו בחבלה למרות שהוא דקר בן אדם בגבו עם סכין. יחס של איפה ואיפה יישחק את כל האימון שיש לאזרחים במערכת החוק, במשטרה, בשב"כ, בפרקליטות, בשופטים".

בסיום דבריו פונה הרב אליהו לשב"כ ולמשטרה ודורש מהם: "קחו אחריות, אתם לא פוגעים באדם אחד, אתם פוגעים ביסודות החברה האזרחית, ביסודות האמון שיש בניינו לבין המערכות. איפה ואיפה לא תעבור. התעמרות באזרח שהגן על ילדים לא תעבור. ראו הוזהרתם", אמר הרב אליהו.

מעצר האישה בעיר אריאל
מעצר האישה בעיר אריאל צילום: ללא

במסגרת חקירת מותו של הפלסטיני בעימותים סמוך לאריאל, בלשים מימ"ר ש"י עצרו היום באריאל אם לשבעה הילדים שהיתה אחת ממארגנות הסיור שבמהלכו אירע עימות קשה בין יהודים ופלסטינים.

האישה נלקחה מביתה בידי הבלשים לעיני ילדיה, חלקם תינוקות. עו"ד דניאל שימשילשווילי הגיע לתחנת המשטרה כדי לסייע לה מטעם ארגון חוננו. כעבור מספר שעות היא שוחררה.

אמש השתתפו מאות בני אדם בהפגנה בעקבות מעצרו של תושב השומרון החשוד במעורבות ברצח הפלסטיני בעימותים המדוברים. בין המשתתפים הרבים היו גם ראש מועצת שומרון יוסי דגן, רב השומרון הרב אליקים לבנון, ח"כ עידית סילמן, וח"כ שמחה רוטמן.

"מה שהמשטרה והשב"כ עושים כאן פוגע ומסכן כל אחד מאיתנו", אמר ח"כ שמחה רוטמן במהלך ההפגנה. לדבריו, "כאשר אנחנו נצטרך להגן על אירוע טרור שמופעל כלפינו, אנחנו נחשוב פעמיים אם בא לנו לבלות במרתפי השב"כ. כבר אין שאלה למי צריך להאמין בסיטואציות כאלו. אנחנו כבר יודעים שהשב"כ בזמנו שהוא טען שאין עינויים, עשה עינויים, ואנחנו פה להציל עשוק מי עושקו. לא ייתכן שבמדינת ישראל יתייחסו ליהודי שמגן על עצמו ועל סביבו כאל טרוריסט. יש דרך להילחם בטרור ויש דרך לחקור עבירות".

ח"כ עידית סילמן סיפרה במהלך ההפגנה כי ממידע שהגיע אליה מצבו הבריאותי של העצור בעייתי ביותר. "התנאים האלה, ההתנהלות הזו, לא רק שהיא לא תקינה, היא לא מוסרית. כבר מחר אבקש לכנס את וועדת הבריאות של הכנסת על מנת לדון ולבדוק את תנאי כליאתו ונוודא שהוא נמצא בתנאים הולמים ומתאימים ובריאותו לא נפגעת".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר במהלך ההפגנה: "הגענו לכאן כי מה שקורה כאן הוא עוול חסר תקדים. אנחנו דורשים מהשב"כ ומממשלת ישראל לשחרר את התושב היקר הזה, ולהחזיר לו את זכויותיו. יש כאן פרקטיקות, שמאפיונרים שיורים טילים לא זוכים להם: מניעת מפגש עם עורך דין, מניעת שינה, האירוע הזה לא אמור להיבדק בחקירת שב"כ, הוא אמור להיבדק כאן בתחנת משטרת אריאל. ההתנפלות על התושבים שלנו כשהם מגינים על עצמם מדרדרת את הביטחון ומסכנת את חיינו אנחנו דורשים את הפסקת הפגיעה בזכויותיו של התושב הזה, יש כאן מדיניות ברורה של אפלייה כלפי תושבי יהודה ושומרון".