זאב אלקין
זאב אלקין צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין (תקווה חדשה) התייחס להתבטאות חבר הכנסת דודי אמסלם (הליכוד) ולפיה יתכן שיתוף פעולה עם רע"מ, לאחר שבליכוד מיהרו להתנער מהאמירה הזו.

"אני חושב שבמקרה הזה אמסלם פעם נוספת חשף מה שכולנו מכירים. עבאס חשף את זה בהרבה הזדמנויות. נתניהו חלם להקים ממשלה עם מנסור עבאס לפני שנה", הזכיר אלקין.

יתכן שהיום נתניהו כבר לא בעד שיתוף פעולה עם מנסור עבאס?

"נתניהו הוא בעד נתניהו. כל מה שיביא לשלטונו הוא בעדו", האשים אלקין. "נתניהו עושה כל מיני צעדים כדי להראות לשותפים. אבל מעניין אותו רק דבר אחד - להגיע ל-61, להעביר חוק צרפתי ולמלט עצמו ממשפט", הוסיף.

בניגוד לדיווחים על מו''מ להקמת ממשלה חלופת, אלקין הבהיר: "אין שום מו"מ עם נתניהו על הקמת ממשלה חליפית. זה לא קרה, לא קורה ולא יקרה. זה ששולחים אלינו שליחים כל הזמן זה לא מו"מ כי התשובה היא לא".

"ברגע שהקואליציה התפרקה אין מנוס אלא ללכת לבחירות - אין מצב לממשלה חלופית", טען השר אלקין.

אל תנסו לכפות עלינו את ביבי

שר המשפטים גדעון סער נאם אמש בכנס של "תקווה חדשה" בצפון, בהשתתפות 500 פעילי המפלגה. סער קרא לנתניהו לפרוש מהחיים הפוליטיים כדי שיהיה ניתן להקים ממשלת ימין: "פטריוט אמיתי, אחרי 4 ניסיונות שבהן אין רוב בכנסת שרוצה להביע בו אמון - היה משחרר, היה נותן למישהו אחר, יש עוד אנשים.

"תמיד אמרנו שאנחנו מוכנים לממשלה לאומית ואפשר להקים אותה בקלות אבל - אל תנסו לכפות עלינו את ביבי, מטעמים מאוד פשוטים - איננו יכולים לתת את ידנו למי שאנו רואים שמעדיף אינטרס אישי על זה של המדינה", כך סער.

גורמים בכירים ביהדות התורה וש"ס הבהירו כי אם בנימין נתניהו לא ישיג רוב של 61 בבחירות הקרובות, הם יציעו רוטציה עם כחול לבן שבה יהיה בני גנץ ראשון.

בחדשות 12 דווח כי המטרה של אותם גורמים היא להלחיץ את נתניהו, כאשר הסיכויים לאי אמון ולממשלה חלופית בכנסת הזו אינם גבוהים. החרדים לא יכולים להרשות לעצמם עוד סיבוב באופוזיציה, כאשר אף אחד לא חושב ברצינות שישבו עם לפיד וליברמן.

במקרה שבו בלוק נתניהו לא משיג 61 החרדים יבואו לבני גנץ ויציעו לו לעמוד בראש הממשלה יחד עם גוש הימין, אולי למעט בן גביר. בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה החליפי, עם או בלי רוטציה.

עמית סגל דיווח כי במהלך השבוע שעבר ניסו נתניהו, יריב לוין ואחרים בכל כוחם להקים ממשלה חלופית, זאת לאחר לחצים שהועברו בעיקר מקרב המפלגות החרדיות. ההערכה היא שנתניהו ישלם כמעט כל מחיר עבור ממשלה חלופית, לאחר פגישה נוקבת שקיים עם בצלאל סמוטריץ ואריה דרעי, שבה הבין שמבינתם זה הכרח להקים ממשלה ולא להיגרר לבחירות.

ייתכן ששותפיו של נתניהו חוששים שלא ישיגו 61 מנדטים וייתכן שהם פשוט חוששים מהתחזקות של איתמר בן גביר. במפלגות החרדיות אף היה מי שאיים על נתניהו, שאם לא ישיג בבחירות 61 מנדטים - הם ילכו עם הצד השני.