לוחמי צה"ל
לוחמי צה"ל צילום: דובר צה"ל

מבין, לא מבין?

ביום ראשון ה- 19 ביוני 2022 הצביע ארגון ענפי המים העולמי (פינ"א), ברוב של 71% מבין 152 מצביעים, נגד השתתפות טרנס-ג'נדריות במשחקי נשים. החלטה זו באה לאחר שהשחיינית הטרנסית ליה תומאס, שעברה התאמה מגדרית לאחר שהייתה במשך למעלה משלוש שנים שחיין מקצועי במקצה הגברים, שברה בשנה החולפת מספר שיאים בקטגוריות השחייה לנשים.

ההישגים של תומס עוררו לא מעט ביקורת ותחושות זעם וקנאה בארה"ב, כנראה קצת יותר מגאווה, הבנה וקבלה של ערכי השוויון המוחלט בין המינים לצד הקידמה, התקינות והנאורות החברתית, לכאורה.

התוצאות דיברו בעד עצמן וטענות "חוסר צדק" החלו לעלות מפי גורמים רבים, גברים ונשים, שספורט הנשים חשוב להם וההבנה כי עתידו נמצא תחת סכנה ממשית ומוחשית, ככל שישולבו יותר טראנסיות בענפי הספורט השונים.

הגדיל לעשות מושל פלורידה רון דה-סנטיס, טרם הודעת הארגון המקצועי, עת הכריז ב-22 במרץ השנה על אמה וואינט, סגניתה של תומס, כמנצחת בתחרות השחייה במקצה 500 מטרים חופשי לנשים. המושל צוטט באומרו: " ...אמה היא השחיינית הטובה ביותר. היא הרוויחה את זה ואנחנו צריכים להפסיק לאפשר לארגונים כמו ה-NCAA להונות את הציבור". מתי יקום במדינת ישראל מנהיג אמיץ שמבין עניין ומוכן לעשות מעשה שיעצור את הטירלול הפרוגרסיבי שחדר לשורות הצבא, ואף שבר לאחרונה שיא עת הוכנס טרנס–ג'נדר למגורי בנים בבסיס צבאי, עד שנמצא סידור עבורו לאחר לחץ ציבורי ניכר?

בארגון פינ"א קבעו לאחרונה כי טרנסיות יוכלו להתחרות בתחרויות נשים רק אם יספקו הוכחות מדעיות ברורות לכך שהן לא חוו תהליך התבגרות גברי מעבר לשלב 2 בדירוג טאנר, המגדיר את השלבים בהתפתחות הפיזיולוגית של בני אדם בתקופות הילדות, התבגרות ובגרות. השלבים בדירוג טאנר מגדירים מדדים פיזיולוגיים של התפתחות המתבססים על מאפיינים מיניים חיצוניים, עיקריים ומשניים ולא מתבססים על מחשבות, דעות או ערכים בהם מחזיקים אנשים שונים. לאור זאת צפוי הארגון להכריז על פתיחתה של קטגוריה "חופשית", שתיתן מענה לטרנסיות שירצו להתחרות, כך שמחד לא יגרע מקומן מהתחרויות, ומאידך לא יירמס לחלוטין ספורט הנשים על ידי מי שאינם רואים עצמם מתאימים עוד להתחרות מול גברים. האם באולימפיאדה הקרובה יפתחו מקצים לגברים, נשים ו"אחר" במקצועות ספורט תחרותיים? האם ההבדלים המובנים בין הביצועים של הגברים והנשים אינם ברורים לאזרחי מדינת ישראל? האם השאיפות של אי אילו ארגונים וכמה אזרחים מבולבלים צריכים לסכן את יכולתו של צה"ל לנצח ב"אולימפיאדה" לחיים ולמוות, או בשמה האחר והברור יותר – מלחמה?!

סיכום והמלצות בשאלות

מיזוג קטגוריות מגדריות (נשים וגברים) בתחרויות ספורט היה גורם להבסת, הדרת והעלמת הנשים מהספורט התחרותי. כפיית שילוב נשים בקבוצות מעורבות עם גברים מביא לתוצאות נמוכות יותר מקבוצות מגדריות- גבריות בתחרויות ספורט וביצוע משימות קרביות ביחידות לוחמות כאחד, כפי שהוכח במחקר בצבא ארה"ב ובתחרויות האתלטיקה.

יחידות מעורבות מגדרית בצה"ל שידרשו להתמודד מול יחידות אויב, שלא עבר הנדסת תודעה פרוגרסיבית ושילב לוחמות- עלולות לספוג מפלה, עם ריבוי נפגעים וקורבנות בצידה! האם זאת הכוונה לכאורה, של מי מהתומכים הנלהבים בשילוב הגורע או שמא חוסר הבנה בסיסית משווע?

האם יש בר דעת שמסוגל להסביר כיצד בענפי הספורט, בהם מגירים זיעה לרוב, מובן הדבר משום מה, אך דווקא בצבא, בו מגירים זיעה וגם דם לרוב, לא מובן או ברור הדבר, לכאורה. מדוע בצה"ל, בו מתקיימות תחרויות ספורט ומנוהלות טבלאות מדדים נפרדות לגברים ונשים, לא מבינים שאם זה לא שווה זיעה בשגרה, אז כנראה זה יהיה שווה הרבה דם במלחמה ודמעות לאחריה?!

האם אין סכנה כי יחידות לוחמות מעורבות בצבא יביאו לכדי תוצאה קשה של פגיעה בביטחון המדינה וחיי אדם בעת מלחמה צפויה? האם יש מישהו שאינו פסול דין או עוכר ישראל, החפץ לבדוק זאת עתה בדעה צלולה במקום לחקור את התוצאות אחרי המלחמה הבאה ורק אז להכריז על טעותו הכואבת והמרה?! האם גם אז ימצאו שוב הגברים כאשמים המרכזיים- משום שאולי מנעו הם שילוב נשים לוחמות בכוחות החמאס, התנז'ים או חיזבאללה דווקא, דבר שהיה הופך את הקרב לשוויוני והוגן, לכאורה?

הגיעה השעה שבצה"ל תאמר המילה המקצועית האחרונה, שברורה לכל מפקד קרבי מנוסה שמחזיק בדעה צלולה. החלטה שתגובה על ידי הנהגת המדינה הציונית ותעמוד במבחן בג"ץ, בלי עוד קרב של נסיגה והשהיה, כפי שהיה מאז פסק דינה של אליס מילר ועד עתה.