שירלי והל
שירלי והלצילום: 252

מילה אחת - השפעה הרסנית

יואל אמר שני משפטים שמתחילים במילה זהה וכאילו ניטראלית, אבל מיד זיהיתי את העוקץ שבהן: "כל הדייטים שלי מסתיימים אחרי דייט אחד", ו"כל הבחורות לא רוצות אותי, בגלל שיש לי סכרת".

מעבר לאמונות ולתבניות שהוא חזר עליהן, הקשבתי למילה אחת זועקת: "כל". המילה "כל" מציינת את הסך המספרי של הנושא שאחריה, היא גורפת, ולא משאירה מקום לערעור. "כל הזמן אני מקבל הצעות לא טובות", "כל הבחורים הטובים כבר התחתנו", "כל החברים שלי פגעו בי", "כל הבחורים שעוסקים במקצוע הזה מצליחים".

פרויקט 252 חוגג יום הולדת שנתיים בשבוע הפנינג מטורף >>

האם באמת אפסו הסיכויים?

אם השפה מסייעת לנו לפרש את המציאות היום יומית, הרי שבאחריותנו להשתמש בה נכון. מחקרים הוכיחו שיש מילים מסוימות שמשפיעות על חלקים מסויימים במוח, והמילה "כל" היא אחת מהם: היא יוצרת במוח הבנה שיש כאן עובדה מוכחת, שאינה ניתנת לשינוי.

לעיתים היא יוצרת תמונה חיובית של אופוריה והרגשת שלווה, מבלי שבדקנו את הדברים לעומק לדוגמא - "כל מי שנוסע לחו"ל, נהנה". ולעיתים היא יוצרת תמונה אפורה של חוסר תקווה, כמו "כל החברות שלי מוכשרות, רק אני לא".

בנוסף לעובדה שהיא מייצרת מציאות רגשית, המילה "כל" גורמת לנו להסיר אחריות. התחרות שהיא יוצרת, הרפיון וחוסר ההעזה - כל אלו לא הוגנים מלכתחילה, פשוט כי הם מבוססים על שקר. מכאן יכולים לצמוח אינספור רגשות שליליים כמו אכזבה, עצבות, תסכול פנימי עד ייאוש, ואין שום דבר שיעצור אותם, כי כאמור - "כולם" כן, ואני לא.

הדרך לעקוף: שלב א'

אמרתם את המילה "כל"? עצרו. הקשיבו פנימה וענו על השאלה: האם נכון להשתמש במילה הזאת? האם זו אכן האמת? האם אני מודע/ת לעובדה שהשתמשתי בהכללה?

הדרך למיין: שלב ב'

כיתבו לעצמכם את הפרטים בעט על דף. למשל, "כל הדייטים שלי מסתיימים אחרי פגישה אחת", לרשום את הדייטים האחרונים ומספרם, ואיך ומתי הסתיימו הפגישות. ברוב הפעמים בשלב המיון, ניתן לגלות שהיו דייטים שנמשכו גם 3 פגישות ואף יותר. מה שמראה שקיימת המשכיות, ואפשרי להצליח בקשר.

במקרה שהזכרנו בכותרת, היתה בחורה אחת שידעה על הסכרת, והחליטה לא להמשיך את הקשר. אך שאר המפגשים הסתיימו בגלל סיבות שונות ולפעמים גם יואל בעצמו אמר "לא".

הסירוב הזה, של הסכרת, הוא זה שנצרב והפך להכללה, מפני שהוא נפגע, וכדי להגן על עצמו שלא יפגע שוב, בחר להשמיט את שאר הפרטים וליצור הכללה. המיון מאפשר להתמקד בנקודות שניתן לחזק בקשר הבא, במקום בהכללות.

הדרך לשיפור מיידי: שלב ג'

היפכו את המילה "כל…" למילה "יש...". 'יש דייטים שהסתיימו אחרי פגישה ראשונה', 'יש בחורות שלא רצו אותי בגלל הסכרת", או 'יש אנשים שעשו תואר שני'.

שינוי הדיאלוג הפנימי מאפשר לראות את האמת הרכה והמאפשרת יותר. שינוי מבט לזוית קצת אחרת, גורם לדברים גם להישמע אחרת, ולהעניק לנו סיכוי גדול יותר להצליח.

לסיום, המילה "כל" לא מסולקת בבושת פנים מהשפה העברית, חלילה, אלא מתבקש מאיתנו ללמוד כיצד להשתמש בה כראוי ובמקומות הנכונים, כדי שתיצור התחדשות וביטחון בזוגיות.

המאמר מאת שירלי והל מנבחרת המאמנים של פרויקט 252. הפרויקט חוגג יום הולדת שנתיים בשבוע פעילות למחפשי זוגיות. הדרכות, משימות, מתנות וכנס חגיגי. הפעילות תתקיים מיום ראשון 10.7 עד יום רביעי 13.7. ההשתתפות ללא עלות - להרשמה מהירה לחצו כאן>>