האלוף במיל' דורון אלמוג נבחר הבוקר (ראשון) באופן רשמי ליו"ר הבא של הסוכנות היהודית.

חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית התכנס בירושלים והצביע בעד המינוי של אלמוג שייכנס לתפקידו בסוף הקיץ הקרוב.

בנוסף נבחר פה אחד מארק וילף כיו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית.

הצבעתם של המנהיגים היהודים מרחבי העולם נערכה בפתיחת חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית המתכנס השבוע בירושלים בהשתתפות מאות מנהיגי קהילות יהודיות. מועמדותם של אלמוג ושל וילף הובאה להצבעת חבר הנאמנים על ידי ועדת המינויים של הסוכנות היהודית.

בנאום ראשון שנשא בפני מנהיגי הקהילות היהודיות מיד לאחר בחירתו אמר יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית הנבחר דורון אלמוג שקיבל על עצמו שתי מחויבויות גדולות בימי חייו וכעת הוא מקבל את המחויבות השלישית: הראשונה, ליד הטנק השרוף של ערן אחיו, שנשאר מדמם שבוע וחולץ ללא רוח חיים - נשבע להקדיש את כל כוחותיו להגן על המדינה היהודית היחידה בעולם. השנייה, בעקבות הולדת בנו השני ערן שנקרא על שם אחיו ערן, ושמעולם לא דיבר ולא קרא לו "אבא" בכל 23 שנותיו, החליט להקים את הכפר השיקומי "עדי נגב נחלת ערן" שיעניק אהבה וטיפול מקצועי מהטובים בעולם לפצוע לנכה ולמוגבל, שכל סיבת הגעתם לעולם היא לתקן אותנו ולעשותנו חברה טובה יותר.

"היום אני ניצב כאן מולכם למען המחויבות השלישית. לתחילתו של המסע היהודי השלישי שלי. למען העם היהודי כולו. להגיע ללב כל יהודי על פני כדור הארץ. להפיח גאווה ביהדותנו ובמדינת ישראל", אמר אלמוג. "הקשר בין מדינת ישראל לעם היהודי על כל תפוצותיו הוא בעל חשיבות אסטרטגית קיומית. נירתם יחדיו לחזק את העלייה. לחזק את הקשר עם כל פזורות העם היהודי. לחזק את השכבות החלשות במדינת ישראל, למען קירוב לבבות ועתיד של תקווה".

היו"ר הנבחר של חבר הנאמנים, מארק וילף, אמר: "אני שמח להצטרף למשפחת הסוכנות היהודית כדי להבטיח שנמשיך במאמצים לחיזוק הקשרים בין ישראל לבין הקהילות היהודיות בעולם. ההתרחשויות המטלטלות בשנים האחרונות רק חיזקו את הצורך בערבות הדדית. אני יכול לומר בביטחון שאין עוד ארגון כמו הסוכנות היהודית אשר יכול לחבר את העם היהודי ברחבי העולם כדי להבטיח שכוחנו באחדותנו".

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל שכיהן כיו"ר בפועל של הסוכנות היהודית בשנה החולפת אמר: "אני מודה על הזכות לעמוד בראש ועדת הבחירה לבחירת יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית בה ישבו חברים רציניים שטובת עם ישראל עמדה לנגד עיניהם. למרות התהליך הארוך נבחרו אנשים ראויים לתפקידים השונים. דורון אלמוג אלוף בצה"ל, חתן פרס ישראל שתרם רבות למדינת ישראל וכעת יצא לשליחות נוספת ויתרום לעם ישראל בארץ ובתפוצות. ומארק וילף שפועל למען העם היהודי שנים רבות וכעת יעמוד בראש חבר הנאמנים. אין לי ספק כי כשם שעשו חיל בתפקידיהם השונים יעשו חיל גם בתפקיד החשוב הזה שקיבלו לידיהם".

היו"ר היוצא של חבר הנאמנים, מייקל סיגל, אמר: "במהלך שנות כהונתי כיו"ר חבר הנאמנים התמודדו הסוכנות היהודית והעם היהודי עם אתגרים חסרי תקדים ובהם מגפת הקורונה והמלחמה באוקראינה. אתגרים אלה הציבו את הסוכנות היהודית בחזית המענה לצרכים הדחופים של יהדות העולם. ואכן, התפקיד ההיסטורי של הסוכנות היהודית כראשונה בשטח בעתות חירום של העם היהודי, מעולם לא היה חיוני יותר מכפי שהוא כיום. היה לי לכבוד להיות חלק מהמנהיגות הבכירה של הסוכנות היהודית ולפקח על עבודתה החשובה והמרשימה למען כולנו".

במהלך הכינוס ייפרדו מנהיגי הקהילות היהודיות ממייקל סיגל שכיהן כיו"ר חבר הנאמנים של הארגון במהלך חמש השנים האחרונות והוביל יחד עם הנהגת הארגון תכנית אסטרטגית שתיתן מענה לאתגרים המרכזיים הניצבים בפני העם היהודי. מנהיגי הקהילות יוקירו את תרומתו של יעקב חגואל אשר כיהן במהלך השנה החולפת כיו"ר בפועל של הסוכנות היהודית, במקביל לתפקידו כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית. חגואל הנהיג את הארגון בשיאו של מבצע ההצלה של יהודי אוקראינה ובמהלך מבצע צור ישראל לחידוש העלייה מאתיופיה. חגואל יסיים את תפקידו כיו"ר בפועל של הסוכנות היהודית בסוף חודש אוגוסט ואז יכנס לתפקידו החדש האלוף במיל. דורון אלמוג.

חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית הוא הגוף הקובע את מדיניות הארגון והוא מורכב מנציגי קהילות יהודיות וארגונים יהודיים מרחבי העולם ומישראל. נציגי חבר הנאמנים יעסקו בשלושת ימי הכינוס באתגרי השעה ובהם מאמצי החילוץ והעלייה של כ- 30,000 יהודים מאוקראינה והסביבה בצל המלחמה המתמשכת, חידוש מבצע צור ישראל שבמסגרתו יתאחדו כ- 3,000 עולים מאתיופיה עם בני משפחותיהם בישראל, בניית מיזמים לחיבור בין ישראל לבין הקהילות היהודיות וקידום תכניות לחיזוק החברה הישראלית בשותפות עם יהדות התפוצות.

את באי חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית יכבד בנוכחותו נשיא המדינה יצחק הרצוג. כמו כן ייערך בכינוס העולמי דיון בהשתתפות חברי כנסת מרחבי הקשת הפוליטית בישראל. נציגי חבר הנאמנים גם יפגשו עם עשרות שליחים של הסוכנות היהודית שישרתו בקהילות היהודיות בצל התגברות התופעות האנטישמיות והאנטי ישראליות ברחבי העולם. עוד הם יפגשו עם אלפי בני נוער מארה"ב שהגיעו הקיץ במסגרת מיזם RootOne בתמיכת קרן מרקוס ובפיתוח של ה Jewish Education Project.

דורון אלמוג בן ה-71, חתן פרס ישראל ואלוף במילואים, הוא פעיל חברתי למען אנשים עם מוגבלות ובמסגרת פעילותו הקים את הכפר השיקומי עדי נגב נחלת ערן, על שמו של ערן בנו, אשר סבל מצירוף של אוטיזם ושל פיגור שכלי קשה כתוצאה מפגיעה מוחית מלידה, ונפטר בשנת 2007 בגיל 23.

בתפקידו האחרון בצה"ל אלמוג שירת כמפקד פיקוד הדרום. בשנת 2016 זכה אלמוג בפרס ישראל למפעל חיים, על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. אלמוג מתגורר בנס ציונה. הוא בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת חיפה.

ביום העצמאות בשנת 2006 אלמוג היה בין מדליקי המשואות כאות הוקרה על פעילותו למען האוטיסטים ופגועי המוחין בחברה. בשנת 2022 זכה בפרס ירושלים לרווחה ובריאות מטעם ערוץ 7 והעיתון בשבע, על הקמת הכפר השיקומי עלה נגב נחלת ערן.