דורון אלמוג בשיחה עם חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית
דורון אלמוג בשיחה עם חבר הנאמנים של הסוכנות היהודיתצילום: דוברות

יו"ר הסוכנות היהודית, דורון אלמוג, הציג היום (ראשון) תכנית מעשית לקירוב לבבות בין ישראל לבין יהדות התפוצות שבכוונתו לקדם במהלך כהונתו, זאת על רקע הקיטוב והאתגרים העומדים בבסיס הקשר בין מדינת ישראל לתפוצות.

אלמוג הציג את עיקרי התכנית בנאום שנשא בפני חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, הנערך השבוע בישראל בהשתתפות מאות מנהיגי קהילות וארגונים יהודיים מרחבי העולם.

התוכנית לקירוב לבבות נועדה להעצים את הקשר עם הקהילות היהודיות בעולם ולהעמיק את ההיכרות ההדדית בין ישראלים לבין יהודי התפוצות, בין השאר דרך קידום פעילויות משותפות - בין קהילות בתפוצות ובישראל, בין סטודנטים יהודים מחו"ל לסטודנטים ישראלים, בין צעירים מהתפוצות לתעשיות הייטק ישראליות ועוד.

התכנית גם מתייחסת ליצירת קשרים מתמשכים בין ישראלים הנמצאים בחו"ל - בשליחות, בלימודים, בשנת שבתון או בעסקים - לבין משפחות יהודיות הנמצאות במחוז הימצאותם.

יו"ר הסוכנות היהודית ציין בנאומו כי בכל רגע נתון נמצאים ברחבי העולם אלפי ישראלים שאפשר לרתום אותם למשימה החשובה - ביניהם קציני צה"ל, אנשי התעשיות הגדולות, אנשי אקדמיה, נציגי בתי החולים, נציגי עמותות ועוד.

"תוכנית הדגל שנקדם ביחד היא תוכנית שמהותה קרוב לבבות. העצמת הקשר עם כל יהודי, כל משפחה יהודית וכל קהילה יהודית בעולם. אסור לנו לאבד אף אחד מהם", אמר אלמוג בפני מנהיגי הקהילות היהודיות.

עוד הוסיף כי בכוונתו לפעול מול ממשלת ישראל כדי להכיר ולהוקיר את הקהילות היהודיות בתפוצות בטקסים הממלכתיים.

במקביל, על רקע ההתגברות של גילויי האנטישמיות והפעילות של תנועת החרם נגד ישראל, הסוכנות היהודית תחזק את הפעילות של מאות שליחים צעירים מישראל אשר ניצבים בחזית העשייה בקהילות היהודיות.

התכנית לקירוב לבבות מתייחסת גם לאתגרי העלייה והקליטה של עשרות אלפי עולים המגיעים ארצה מדי שנה. יו"ר הסוכנות היהודית ציין כי בכוונתו לפעול בשיתוף פעולה עם השלטון המקומי, משרדי הממשלה ומעסיקים כדי לסייע לשילובם המהיר של העולים החדשים בתחום התעסוקה. עוד יפותחו תכניות התנדבות המבוססות על "משפחה מלווה משפחה" ותלמידי תיכון שיסייעו לעולים בלימוד עברית ובפעילות חברתית.