מירב חג'אג'. ארכיון
מירב חג'אג'. ארכיוןצילום: חזקי ברוך

מחר (שלישי) יתקיים בבית הדין לערערים של משרד הפנים דיון בדרישתם של כעשרים מבני משפחתו של המחבל שביצע פיגוע דריסה בארמון הנציב לפני כחמש שנים וחצי לבטל את החלטת משרד הפנים לשלול את תושבותם.

בפיגוע נרצחו ארבעה בהם שיר חג'אג' הי"ד. שוחחנו עם אמה, מירב, הקוראת לציבור להגיע לדיון ולהביע תמיכה במשפחות הנרצחים. על ההיסטוריה הארוכה של הדיון סביב ביטול התושבות היא מספרת: "לאחר הרצח של שיר שר הפנים הציע ביטול תושבות של כעשרים בני המשפחה. הם הגישו ערר דרך המוקד להגנת הפרט, ומאז במשך השנים סוחבים אותנו בבתי משפט".

"אנחנו הולכים לכל דיון שאנחנו שומעים עליו", היא אומרת ומציינת כי המערכת אינה מיידעת את המשפחה על הדיונים המשפטים בסוגיית מעמדם של בני משפחת המחבל, והם נאלצים לדלות מידע ממקורות שונים על מנת להגיע ולהתייצב במשפט. באחד המקרים אף התברר להם כי בעוד הם מתייצבים לדיון העוסק ב-11 מבני משפחת המחבל מתקיים דיון מקביל על מעמדם של אחרים מבני המשפחה, ובהם גם אמו החורגת.

"ביקשנו שיכירו בנו כצד בדיון מתוקף היותנו ההורים של שיר", היא מספרת. הבקשה הזו לא נענתה. "הם חגגו כשהילדים שלנו עוד לא נקברו. חגיגות השמחה שלהם מצולמות בטלוויזיה. הם חילקו בקלאוות. הם פירסמו פוסטים לתמיכה במעשה. המידע בידי השב"כ", מסבירה מירב את עילת הדרישה לביטול התושבות. "אנחנו לא צריכים לממן ולהכיל אותם בתוכנו", היא אומרת ומציינת כי מעמדם כתושבים מזכה אותם לקצבאות ביטוח לאומי, לטיפולים רפואיים וכיוצא באלה, "את זה הם מחפשים".

יצוין כי הדיון בבית הדין לערערים לא צפוי לחתום את הסאגה גם אם תתקבל החלטה לאשר את ביטול התושבות, שכן העותרים לטובת בני המשפחה צפויים לעתור לבית המשפט המחוזי וממנו לעליון, אך חג'אג' מייחלת שלפחות ההליך הראשוני של אישור ביטול התושבות יעבור, ולשם כך, היא אומרת, דרוש דיין בעל אומץ. לפי שעה, היא מספרת הדיין תולה את החלטתו במספר פסקי דין שטרם התקבלו בבית המשפט העליון. "הדיין יודע לאן הרוח נושבת ומה צריך לשפוט כדי להתקדם. הוא חושש מהקידום שלו שייעצר", משוכנעת חג'אג'.

"אני מצפה שדיין יעשה את מה שצריך לעשות ומה שייצר הרתעה. כמאתיים מפגעים יצאו מג'אבל מוכאבר, הכפר של המחבל. משם יצא הפיגוע בהר נוף, הפיגוע ברכב של בזק ועוד", היא אומרת כראיה לצורך בענישה מרתיעה לבני הכפר כולו כשיראו שבני משפחת המחבל נעדרי זכויות ומנועים מתנועה חופשית ברחבי הארץ.

כאמור, חג'אג' קוראת לציבור להגיע לאולם הדיון מחר, ולדבריה מעורבות ציבורית מתגלה כאפקטיבית בהכרעות משפטיות מסוג זה. "גילינו שבכל משפט עם מעורבות ציבורית וכשאנחנו אנשי 'פורום המשפחות השכולות', נמצאים בו השופטים לא עושים מה שהם רוצים. במשפטים שעוברים מתחת לרדאר משחררים מחבלים ונותנים להם הקלות והטבות. לכן אנחנו מבקשים מכל משפחה שנפגעת, גם אם מדובר רק בפציעה, להיות מעורבים. השופטים חיים בתוך עמם". בדבריה היא מציינת כי בעקבות הנוכחות והלחץ שהופעל החליט השופט להחזיר את הסוגיה לדיון נוסף ולא קיבל את עתירת משפחת המחבל.

לכך מוסיפה חג'אג ומספרת על תחושתה הקשה בדיונים האחרונים כאשר האולם הקטן של בית הדין התמלא בבני משפחת המחבל ש"בעזות מצח מסתכלים לנו בעיניים". מול אלה "חשוב שיידעו שעם ישראל עומד מאחורינו".