הרצל חג'ג'
הרצל חג'ג'צילום: ארגון חוננו

הרצל חג'אג', אביה של סגן שיר הי"ד שנרצחה בפיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים, התייחס הבוקר (חמישי) להחלטת שרת הפנים איילת שקד לגרש את קרובי משפחתו של המחבל שביצע את הפיגוע בו נפלה בתו שיר.

"שלילת התושבות והגירוש למחבלים - זהו אחד מהעונשים הכי מרתיעים עבור מחבלים והמשפחות שלהם", טען הרצל ברדיו 'גלי ישראל'.

לטענתו, "עורכי הדין של המחבלים פוגעים בביטחון המדינה, המוקד להגנת הפרט ממומן מכספי גרמניה והאיחוד האירופי עם הרשות הפלסטינית, האו"ם והקרן לישראל, כל קן הצרעות".

"מחבל שיודע שהוא מקבל הגנה מעולה - הוא פחות מורתע", הסביר האב השכול. "ברגע שאב מחבל יודע שהוא לא צריך למכור את האוטו או לקחת הלוואה כדי לממן הגנה - זה הרבה פחות מרתיע".

כאמור, אמש שרת הפנים איילת שקד הוציאה הודעה רשמית לבני משפחת המחבל שביצע את הפיגוע בארמון הנציב, ולפיה מעמדם נשלל ועליהם לעזוב את ביתם בירושלים בשבוע הקרוב.

כמו כן, הודיעה שרת הפנים לשר לביטחון הפנים עמר בר לב כי יש להכין כוחות שיטור לשם גירוש בכוח אם קרובי המחבלי לא יעזבו בכוחות עצמם עד ה-6 באוקטובר 2022.

מדובר על קרובי משפחתו של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים שבו נרצחו ארבעה חיילי צה"ל. שקד הורתה לשלול לאלתר את מעמדם לאחר אישור בית הדין לעררים.

השר לביטחון פנים עמר בר לב אמר מוקדם יותר כי הסמכות לגירוש משפחת המחבל נתונה לשרת הפנים: "ככל שהנדונים לא יצייתו לחובה זו, משטרת ישראל תפעל לצורך מימוש ההחלטה בהתאם להוראות הדין, סדרי עדיפויות וצרכים מבצעיים", הבהיר בר לב.

לשבעת בני המשפחה שמעמדם נשלל אין כל עילה חוקית לשהות בישראל וככל שהם נמצאים בשטחה כעת, הרי הם שוהים שלא כדין ויש להרחיקם בהתאם לחוק הכניסה לישראל. לדברי שקד, "בעוד שדברים אלו תקפים לכל שוהה שלא כדין, במקרה הזה קיימת חשיבות רבה במיוחד להרחיקם באופן מידי על מנת להשיג את תכלית ההחלטה ופסק הדין- להרתיע מחבלים פוטנציאליים מביצוע מעשים דומים".

אבא של סגן שיר: החלטה מתבקשת שהייתה אמורה להתבצע מיד לאחר הפיגוע

לאחר הודעת שקד, אמר הרצל חג'אג' לערוץ 7 כי זו "החלטה מתבקשת שהייתה אמורה להתבצע מיד לאחר הפיגוע. במשך השנים האחרונות פעלנו כדי להביא לגירוש משפחות המחבלים שתמכו בפיגוע אבל זה לא מספיק יש לנו חבילת הרתעה שכוללת צעדים רבים כדי למנוע את הפיגוע הבא".