שירלי והל
שירלי והלצילום: ערוץ 7

'אני מבין שאני צריך לשנות דברים בתוכי'; 'אני יודעת שלא טוב לי בחיים'; 'אני רוצה להתחתן - אבל אני לא רוצה להשתנות'.

משפטים כאלו אני מכירה ושומעת לעיתים קרובות, אך עם כל האמפטיה וההבנה לגבי החיפוש המתיש והמייגע, הרי שפעמים רבות ישנו פער שחייבים לדעת לצמצם, אם רוצים להשיג תוצאות אחרות ומבטיחות.

נפתחה ההרשמה לכנס 'עת לאהוב' בבנייני האומה>>

להביט אל האמת בעיניים

הגיע אלי בחור נחמד בן שלושים ומשהו, שהודה ש'אין דבר שהוא לא ניסה'. במהלך שיחה נעימה בינינו, יכולתי להבחין כי הוא דבק ברצון להגשים את החלום בדרך מסוימת, ואינו פתוח מספיק לשינוי מחשבתי.

"האם יש בך רצון לשפר את חייך, ללכת בדרך חדשה שתכניס לחייך אהבה, שמחה והצלחה?" שאלתי.

הוא היסס ומילמל, "כן, אבל זה חוסר וודאות. לצאת מהמקום שאני רגיל אליו ולצאת אל הלא נודע. אני לא יודע איך עושים את זה".

למנוע את השבר

כשירמיהו מגיע למלך צדקיהו ולאנשי יהודה, הוא משקף להם את תוצאות הבחירה שלהם, ומצייר להם תמונה מוחשית, בדגש על הצער והכאב, מה יקרה אם לא ישנו את דרכם. "אם ישמעו בית יהודה את כל הרעה אשר אנוכי חושב לעשות"... - אולי ישתנו.

למרבה הצער בני ישראל בוחרים באופן מודע ובעיניים פקוחות להתעלם מהכל, וללכת למקום נורא – הגלות. הם מסרבים לעצור, להתבונן, לחשוב, להפוך כיוון, ואולי להוביל ולשנות את מהלך ההיסטוריה.

אנשי יהודה אף הם מעוניינים להשתיק את קולו של ירמיהו, שמעז להגיד שהם טועים; אינם מאמינים שבית המקדש עומד להיחרב, וממילא לא מקבלים את העובדה שניתן למנוע את החורבן.

הם פוגעים בירמיהו, מזלזלים בו ומשליכים אותו לכלא. האמת פשוטה: ירמיהו מוציא אותם משלוותם בכך שהוא מגלה להם שישנה דרך אחרת. ברור לכל שדרך זו, היא מחוץ לאיזור הנוחות שלהם.

'אשרי אדם מפחד תמיד'?

אמנם לעיתים קל יותר להישאר במצב מוגבל ולבחור בכאב, מאשר לצאת מאזור הנוחות ולשנות את המציאות. אך למרות שדרך כזו רק מכשילה וגורמת לצער ולבדידות, הרי שהפחד מהשינוי מנציח את נוכחותה.

הפתרון: אמון פנימי

אמונה היא כח אינסופי, המאפשר התגברות על פחדים וחששות. כשאדם מפתח בתוכו את כח האמונה, הרי שימצא את הכוחות לפעול ולהצליח, והדרך תיעשה מכוונת, רכה ומאפשרת יותר.

אם במהלך החיים ננעצות במוח תבניות רבות ה"מנבאות" הצלחה או כישלון, הרי שלעיתים קרובות, לצערינו, מתקבע השינוי עצמו כמכשול. כך קורה לעיתים שרגע לפני השיא, ובדרך להצלחה גדולה כמו אירוסין, או חתונה - הגוף מגיב באופן שלילי, החרדות והפחדים תופסים מקום מוגזם בנפש, ובמקום הצלחה מופיע כישלון.

הטוב מלחיץ לעיתים לא פחות מהרע, כי הפער בין ציפיות וחלומות של שנים, לבין מה שקורה בשטח - הוא רב מלהכיל.

איך מתבטא שינוי?

האם שינוי ממצב א' למצב ב', מחייב מטמורפוזה מוחלטת (REVOLUTIO) ומחיקה מיידית של המצב הקודם? או שאולי ניתן לתת לו קרדיט ולקבל אותו בתהליך הדרגתי?

הסוד הגדול הוא, שהמילה 'שינוי' מעלה במוחנו את תמונת התוצאה הסופית. היא יוצרת ציפיה ענקית למשהו גדול שיקרה מהיום והלאה, ומערבת ביקורת עצמית ואכזבה אם התוצאה לא מתממשת.

עיקר הקושי שלנו להשתנות ולהשתפר נובע מחוסר אמונה בכוחותינו. אך כולנו יודעים שדברים יציבים נעשים בהדרגתיות, בשיקול דעת ובליווי נכון, ובכל צעד בדרך, יתגלו בנו הכוחות הדרושים להתמודדות הרלוונטית.

מה עושים כדי להתקדם?

שלב א: חיזוק האמונה

וודאי גם לך תהיה זוגיות טובה ומאושרת! והרווח בשינוי יהיה גדול מהקושי. ואם תתבונן בבחירות הנכונות שבחרת מילדותך ועד עתה, הרי שגם בקשיים המשכת קדימה והצלחת, למרות האתגר.

שלב ב: מילים טובות

המח שלנו מגיב למילים. זו הסיבה שהדרך בה אנחנו מדברים, גם לעצמינו, היא מהותית מאין כמוה. לא קל להתרגל לדבר אל עצמך ועל עצמך במילים חזקות ומעצימות, וכנראה שייקח זמן עד שהמוח יתרגל לדרך החדשה, אך התמדה היא מילת המפתח. ככל שהמח ישמע מילים טובות ומעצימות, כך הוא יחפש וינווט את דרכך אל ההצלחה. רצוי להתחיל מפעולות קטנות, לשמוח בכל נבט קטן שנובט בך, ולכתוב לעצמך את הנקודות המאירות שלך בסוף כל יום.

שלב ג: סביבה מעצימה

סביבה אנושית חיובית היא משאב חשוב מאין כמוהו בהצלחה במציאת הזוגיות. כדאי למצוא סביבה שתחזק אותך ותקדם אותך בשינוי שבחרת, ולבחור במישהו שילווה אותך בתהליך.

החוזקות שלך מובילות אותך

שינוי מרווקות לזוגיות הוא תהליך של התבוננות, ניסיון וחיפוש המעשים הנכונים שיאפשרו התקדמות משמעותית. זה הזמן למציאת החוזקות הטובות ביותר שלכם, כדי ליצור זוגיות טובה, איתנה ויציבה לאורך שנים.

שירלי והל, מאמנת לזוגיות מנבחרת המאמנים של פרויקט 252.

בימים אלו נשלמות ההכנות לכנס הגדול ביותר שהתקיים אי פעם למחפשי זוגיות.

כנס 'עת לאהוב' בבנייני האומה. הכנס יתקיים ביום רביעי 10.8 עם מעל 2,000 מחפשי זוגיות. ליום שלם של סדנאות, מעגלי הכרויות, הרצאות, יריד דוכנים ופעילויות למציאת החצי השני שלכם!

בהשתתפות: הרבנית ימימה מזרחי, משה שרון, ד"ר ציפי ריין, שירת מלאך, הרב חגי לונדין, יצחק מנדלבאום, ד"ר מיכאל אבולעפיה ועוד

להרשמה מהירה לכנס לחצו כאן >>