מכה
מכה צילום: iStock

סערה ברשתות החברתיות בעולם הערבי סביב האיש שדווקא מזוהה בעיני רבים עם עיר הבירה האמריקנית וושינגטון DC - גיל תמרי, ומשמש היום עורך חדשות החוץ של חדשות 13.

אחרי ביקורו של אלון בן דוד, גם הוא איש חדשות 13, בבירה הסעודית ריאד, נשלח תמרי לביקור לג'דה שכלל גם ביקור בעיר שאוסרת כניסה של אנשים שאינם מוסלמים, העיר מֶכַּה.

תמרי עבר בסיוע נהג מקומי את המחסומים והגיע עד המתחם המקודש (לא נראה שנכנס אליו) והמשך אל פסגת הר עַרַפָה (או ערפאת) שם שיאו של טקס העליה לרגל שחל לאחרונה.

גל המחאות הגיעו עם תיוגים על הגעת "יהודי (או ציוני) במתחם המקודש" חלקם הוסיפו את הפסוק מהקוראן (סורה 9, פסוק 28) "הוי המאמינים, המשתפים (שמאמינים באלים רבים) טמאים המה, על כן אל יִקרבו עוד אל המסגד הקדוש (במכה) לאחר השנה הזאת (631 או 632)" - הפסוק עליו מבוסס האיסור על לא מוסלמים.

אפשר להתפלפל על כך שהיהודים אינם מאמינים באלים רבים, אלא באל אחד, אך בוודאי שהפרשנות הקיצונית של הווהאביה, מהאסכולה החנבלית והשיטה של הממלכה הערבית הסעודית סוברת שזה כולל גם את היהודים והנוצרים.

אני מודה שציפיתי שגל הקריקטורות יהיה גדול יותר וחריף יותר, ועדיין גם אחרי שצפיתי בכתבה וגם בדברי גיל תמרי ב"שליש התנצלות" - איני מבין את הצורך במהלך שאינו מכובד וזה כמובן בלי להתייחס לכך שלא היה פה שום חידוש עיתונאי ובטח לא הישג.

לא הייתה שום בעיה לשלוח כתב מוסלמי שיוכל ממש לשוחח עם עולי הרגל ולתת תמונה רחבה יותר מאשר סוג של ולוג (וידאו בלוג) באיכות סבירה למי שאומר מראש בכתבה שהוא יודע שהוא עובר על החוק ולא מכבד.

האם טיפשות זו תפגע בנגישות של דמויות ישראליות להיכנס לסעודיה בפרט ושיתוף הפעולה המתחזק בין המדינות בכלל - נחכה ונראה.

קריקטורה של מַאזֶן שֻגַ'אע אַ-דִין התימני באתר תַ'וְרַה (מהפכה) בה נראה גיל תמרי, עורך חדשות החוץ, לא מגולח ובדרכו למכה ודורך על שפתיו של מֻחַמַּד בִּן סַלְמָאן, נסיך הכתר, האיש שמנהל את הממלכה הסעודית.

בקריקטורה של מַחְמוּד עַבָּאס (לא אַבּוּ מַאזֶן) קריקטוריסט שמגדיר עצמו כפלסטיני-שבדי (באמת) נראה שהסעודי מוסיף שהכניסה מותרת לא רק למוסלמים - אלא גם ליהודים.

קריקטורה של כַּמַאל שַרַף התימני נגד המשטר הסעודי שנרדם בשמירה ואיפשר לעורך חדשות החוץ של חדשות 13, גיל תמרי, להיכנס לאזור האסור על לא מוסלמים.

בקריקטורה אפשק לראות את 'דמות היהודי' עובר בתוך הדמות הרדומה הסעודית בדרך ל'ארץ שני החרמים (המקומות הקדושות' - כלומר מכה ואל-מדינה). מעניין אם ללכת רחוק, אם נוסיף את האות א', זוהי ארץ הגנבים.

קריקטורה של כַּמַאל שַרַף התימני נגד המשטר הסעודי שנרדם בשמירה ואיפשר לעורך חדשות החוץ של חדשות 13, גיל תמרי, להיכנס לאזור האסור על לא מוסלמים.

בקריקטורה אנחנו רואים איך הממלכה הסעודית שהמלך מכונה 'משרת הערים הקדושות', כלומר שולט ואחראי על הערים הקדושות לאסלאם - מכה ואל-מדינה מתייחסת לאורחיה. למעלה רואים מוסלמי בבגדי אחראם, המתאימים לעלייה לרגל פצוע ברגליו על דרך החתחתים שעוברים עולי הרגל. זאת לעומת היהודי, בלבוש הכי גלותי שיש בדרך קלה אל הכעבה שבמרכז המסגד הקדוש.