שרת הכלכלה אורנה ברביבאי
שרת הכלכלה אורנה ברביבאיצילום: רבקה יפה

שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי אישרה להרחיב את הרפורמה ביבוא ולצאת לשימוע להכנסת מוצרים נוספים למסלול הבינלאומי.

ברשימת התקנים: טמפונים, נוזל כלים, אבקות כביסה ואבקות למדיחי כלים ואמצעי מניעה. כמו כן החליטה השרה על פתיחה בהליך לביטול התקן הרשמי על ילקוטים.

ברביבאי אמרה כי "כחלק מהמאבק ביוקר המחייה ונוכח הריכוזיות הגבוהה בשווקים, הרחבת רפורמת היבוא היא צעד משמעותי להגברת התחרות. אישור יבוא של מוצרי צריכה בסיסיים לפי תקן בינלאומי במקום תקן ישראלי ייחודי, יסיר חסמי יבוא ויאפשר הגדלת המגוון והורדת המחיר".

בהמשך לרפורמת היבוא, המאפשרת יבוא מוצרים בהתאם לעמידתם בתקן ישראלי או בינלאומי, פעל הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, איגור דוסקלוביץ, לאימוץ תקנים בינלאומיים, על בסיסם ניתן יהיה לייבא עוד מגוון מוצרים שעד כה ניתן היה לייבאם רק בהתאם לתקן הישראלי המקורי.

התקנים שנבחנו, עד כה, נוגעים למוצרי טמפונים, נוזל כלים, אבקות כביסה ואבקות למדיחי כלים, ילקוטים ואמצעי מניעה. במקביל נעשית עבודת מטה מהירה להכניס גם את הטיטולים המיובאים לתכולת הרפורמה.

מדובר במוצרים המשתייכים לשווקים ריכוזיים ביותר, בהם מספר יבואנים מצומצם השולטים בשוק. כך, לדוגמא, בשוק הטמפונים קיימים שלושה ספקים המהווים יותר מ-90% מהשוק.

גורמי המקצוע במשרד הכלכלה בחנו רגולציות בינלאומיות במדינות מפותחות להם שווקים משמעותיים. בחינה זו כללה בדיקה מקיפה כי מדובר בשינויים שימשיכו לשמור על בריאות ובטיחות הציבור ועל איכות הסביבה, וכן על יכולותו של הממונה על התקינה לבדוק את עמידת המוצר בדרישות אלו.

בסיום הבדיקה, אישרה שרת הכלכלה והתעשייה, ברביבאי, לפרסם לשימוע ציבורי את האפשרות לייבא את המוצרים הללו על פי תקינה בינלאומית.