אלי לנקרי
אלי לנקרירוני בלחסן

ראש עיריית אילת אלי לנקרי מודאג מאישור טיסת פלסטינים לחו"ל משדה התעופה רמון וקיים פגישה בהולה עם גורמי הביטחון ובראשם מתאם פעולות הממשלה בשטחים - האלוף עליאן רסאן.

בפגישה הובהר לראש העירייה, כי מדובר בטיסה אחת בלבד של משפחות מבית לחם והוצגו בפניו סידורי האבטחה הקפדניים, כפי שמתקיימים בטיסות הפלסטינים לחו"ל היוצאות מנמל התעופה "בן גוריון".

ראש העירייה הביע את מורת רוחו מאופן ביצוע המהלך שנעשה לדבריו ללא ידיעתו, ודרש כי מיד לאחר הטיסה הבודדת תתקיים פגישת עבודה באילת עם כל הגורמים המעורבים.

"התנהלות ממשלת ישראל סביב היוזמה להטיס פלסטינים לחו"ל משדה התעופה אילת רמון, והיעדר מאמציה להרחיק מאיתנו את הסכנה המיידית בדעיכתו של שדה התעופה שלנו היא מבישה ומקוממת", אמר ראש העירייה.

לנקרי הוסיף: "אני סומך על כוחות הביטחון בכל הקשור לסידורי האבטחה הקפדניים כפי שהוצגו לי, ואשר מתקיימים בטיסות דומות היוצאות מבן גוריון, אך הדרך בה התקבלה היוזמה, ללא ידיעתנו והתייחסותנו, מכעיסה ומעוררת תהיות".

כזכור, בעיתון ישראל היום דווח כי ברשות שדות התעופה נערכים לקראת הפעלת טיסות בינלאומיות ראשונות לפלשתינים משדה התעופה רמון שבסמוך לאילת לאיסטנבול שבטורקיה.

אם הטיסות ייצאו לפועל, מדובר במהלך היסטורי, שכן פלשתינים יוכלו לטוס מישראל לחופשה בחו"ל לא דרך ירדן - כפי שקורה היום כשגשר אלנבי משמש עבורם שער לחו"ל.

חברת התעופה שנערכת להפעיל את הטיסות הישירות לפלשתינים משדה התעופה רמון לאיסטנבול היא פגסוס איירליינס הטורקית, שמפעילה כבר היום טיסות ישירות בקווים מטורקיה לנתב"ג. בחברה פועלים כדי להיענות לבקשה ולהיערך לקראת הפעלת הטיסות ההיסטוריות.

בשלב זה מדובר בפיילוט שייצא לפועל בכפוף לאישור שר הביטחון בני גנץ. גורמי הביטחון בוחנים את הנושא על כל רבדיו, שכן מדובר בהליך מורכב שבמסגרתו הנוסעים יצטרכו לעבור תהליכי בידוק שונים שיוגדרו מראש לצורך כניסתם ארצה, וכן עלייתם למטוס. אם התהליך אכן ייצא לפועל הוא ידרוש התאמות ומעלה שאלות כבדות משקל, בין היתר מי יהיה אחראי להסדרת כניסתם לישראל, אם יגיעו באוטובוסים ישירות אל נמל התעופה רמון ולמי זה יתאפשר.

עוד עולה השאלה מי יאבטח את הטיסות, ומי יעניק שירותי טרום טיסה לנוסעים הפלשתינים בישראל ובחו"ל.