מבקר המדינה בזירת הבניין שנהרס בחולון. ארכיון
מבקר המדינה בזירת הבניין שנהרס בחולון. ארכיון צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן אמר כי אירוע פינוי הבניין ברמת גן שבסכנת קריסה הוא חלק מתופעה רחבה שאליה התייחס בדוח הביקורת על השלטון המקומי שפורסם לפני כשבועיים, ב-4 ביולי.

לפי הדוח, בישראל יש 610 אלף יחידות דיור שנבנו לפני 1980 שעדיין לא חוזקו ולכן עלולות לסכן חיי אדם. אחוזים ספורים (6%) חוזקו במסגרת תמ"א 38 עד 2020. את הדברים העלה בציון בחשבון הטוויטר הרשמי של משרד המבקר.

הדברים נאמרו בעקבות צו פינוי שהוציאה אמש מהנדסת העיר רמת גן לבניין ברחוב סמדר 5 בעיר. לאחר הבדיקה שנערכה אתמול קבעה המהנדסת כי הבניין רעוע וכי יש סכנה ממשית ומיידית להתמוטטות המבנה. בין הנזקים שקבעה המהנדסת עמוד יסוד שנגזר לחלוטין וכן עמודים בסכנת גזירה. גם נמצאו סדקים בקירות הבניין כנראה בעקבות הכשל בעמודים. כזכור, בספטמבר בשנה שעברה קרס בניין מגורים ברח' סרילין עם הרכוש של הדיירים וכן באוגוסט בשנה שעברה אולצו דיירים בבניין ברמת גן הסמוך לעירייה להתפנות מיידית מחשש לקריסה.

מבקר המדינה שבדק את הטיפול במבנים מסוכנים מצא כי ל-19% מהרשויות המקומיות אין חוקי עזר לטיפול במבנים מסוכנים, ב-88% מהרשויות שכן חוקקו חוקי עזר החוקים אינם מעדכנים, 87% מהרשויות לא גיבשו תוכנית עבודה לאיתור מבנים מסוכנים ולטיפול בהם, 97.5% מהרשויות לא מפרסמות את המידע על המבנים המסוכנים ברשת.

המבקר מתח ביקורת גם על הממשלה: "משרדי השיכון והפנים לא הגדירו קריטריונים להכרזה על מבנה מסוכן ועל הטיפול בו ולא קבעו הכשרות לכוח האדם העוסק במבנים מסוכנים. המשרדים גם לא אספו נתונים על המבנים שכבר הוכרזו מסוכנים על ידי הרשויות המקומיות". על משרד החינוך אמר כי הוא "קבע דרישות בטיחות אבל לא מחייב את יציבות בתי הספר והגנים".

עוד לדברי המבקר "92.5% מהרשויות לא מסייעות בהלוואות לשיפוץ בניין שקרס - נציין כי גם חברות הביטוח דוחות את תביעות הביטוח במקרה של קריסה, כך קרה במקרה של הבניין בחולון עם חברת AIG. למשרדי השיכון והרווחה אין תוכניות סיוע לדיירים שנאלצו להתפנות מבתיהם ואין גם הנחיה של משרד הפנים לרשויות המקומיות לעזור למתפנים. המבקר המליץ לצוות הבין משרדי שהוקם בעקבות קריסת הבניין בחולון לפעול להסדרת הטיפול במבנים מסוכנים ולפעול לצמצום הפערים שהתגלו ברשויות המקומיות".

לכתבות נדל"ן נוספות לחצו כאן