חדר המיון הגדול בעולם
חדר המיון הגדול בעולם צילום: ג׳ני ירושלמי

המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב חנך היום (חמישי) במעמד צמרת המדינה את המחלקה לרפואה דחופה ע"ש סילבן אדמס – הגדולה ביותר בישראל והגדולה ביותר בעולם, המתפרסת על פני כ-8,000 מ"ר.

מדובר במבנה מעוצב אדריכלית, עצום בגודלו, בן שלוש קומות. חזית הבניין החדש חשופה ופונה לרחוב ויצמן.

ראש הממשלה יאיר לפיד ונשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתפו בטקס חנוכת המחלקה לרפואה דחופה. לפיד אמר כי "בחדר המיון הזה, משתלב כל הטוב המשותף של מדינת ישראל: הצוותים הרפואיים הטובים בעולם".

"גם היום אי אפשר להתעלם מהזעקה שעולה מהצוותים הרפואיים, שנאלצים לספוג אלימות יום-יומית בלתי נסבלת בביה"ח ובמרפאות".

לפיד סיפר עוד "הנחיתי את גופי האכיפה לנקוט ביד ברזל נגד האלימות המשתוללת הזו - אני מתחייב בפניכם שנתמוך ונקדם כל הצעה שנועדה להגן עליכם, בדיוק כפי שאתם שומרים עלינו".

הודות לטכנולוגיות חדשניות, אשר חלקן פותחו במיוחד לבקשת הנהלת איכילוב, יוענק למטופל טיפול טכנולוגי חדשני. בין הטכנולוגיות הבולטות: עמדת זיהוי פנים ורישום עצמי דיגיטלית. עמדה זו תעמוד לצד עמדת הקבלה המסורתית ותאפשר לבצע קבלה עצמונית באמצעות טכנולוגיה של זיהוי פנים (אימות זהות מול תעודה מזהה, סריקת מסמכים כגון הפניה, הקלדה של פרטים דמוגרפים). בסוף התהליך תתבצע פתיחת מקרה במערכות המחשוב של בית החולים והדפסת ידון זיהוי למטופל ואף תור להמשך טיפול.

עמדת לקיחת מדדים עצמית על ידי המטופל: לאחר קבלתו, המטופל מגיע לעמדת הטריאז' שם באפשרותו לקחת באופן עצמי מדדים חיוניים כמו לחץ דם, דופק, חום וסטורציה. הנתונים מוזנים באופן אוטומטי לתיק הממוחשב של החולה.

צילום: ג'ני ירושלמי
צילום: ג'ני ירושלמי


רובוטי ניווט: רובוטים המשמשים לניווט ברחבי בית החולים לרפואה דחופה ואף במחלקות מחוץ למתחם הרובוטים מקבלים את פני המבקרים ומציעים להם עזרה בהגעה ליעדים שונים.

אפליקציית למסע מטופל אישי: האפליקציה תדווח למטופל בזמן אמת על סטטוס הטיפול בו, ביצוע בדיקות והגעת תשובות, יעוצים בהמתנה ודרכה יקבל המטופל את סיכון האשפוז ואף שאלון שביעות הרצון.

בקומת הקרקע של המבנה החדש ממוקם אגף שוכבים הכולל אולמות מרווחים שעוברים הליך שדרוג מדורג לסטנדרט גבוה. אולם השוכבים מכיל כ- 100 מיטות מנוטרות – מספר המיטות הצפוי הגדול ביותר במחלקות לרפואה דחופה בישראל. בעת אירוע חירום, על פי הצורך, מספר זה ניתן להכפלה;

הטיפול הרפואי מוענק על ידי צוות רפואי וסיעודי עם התמחות ברפואה דחופה, בעל ידע במגוון תחומי הרפואה ומיומנות בביצוע פרוצדורות מורכבות ומצילות חיים. עוד בקומת הקרקע חדר הלם וטראומה עם ציוד מתקדם ואזור הדמיה המכיל שני מכשירי C.T - המספר הגדול ביותר במחלקות לרפואה דחופה ברפואה בישראל הכולל שימוש בבינה בטכנולוגיות פורצות דרך של בינה מלאכותית להתראות בזמן אמת על ממצאים קליניים.

צילום: ג'ני ירושלמי
צילום: ג'ני ירושלמי


הקומה הראשונה כוללת אגף מהלכים עם 30 חדרי בדיקת רופא/ה ואולם טיפולים גדול. גם באגף זה מוענק טיפול מקצועי על ידי צוותי רפואה דחופה וכעת, לראשונה בישראל, גם בתגבור יועצים מקצועיים מתחומי הקרדיולוגיה, נוירולוגיה, ועור ומין. כמו כן, לצורך מתן טיפול מהיר ואפקטיבי, ישנה קבלה לפי מיונים ייעודים בהתאם לתלונת המטופל בתחומים הבאים: אורתופדיה, עיניים, וא.א.ג.

לראשונה באיכילוב ובעיר תל אביב נפתח גם מיון פסיכיאטרי. בנוסף נפתח מרכז "מאור" - חדר אקוטי לנפגעי ונפגעות פגיעה מינית. מרכז "מאור" מהווה חלק מפעילות נרחבת של המערך לטיפול בטראומה מינית של איכילוב הכולל את מרכז לוט"ם ויחידת מגן.

צילום: ג׳ני ירושלמי
צילום: ג׳ני ירושלמי

בקומת הגג תפתח מחלקת השהייה ואשפוז קצר עם לא פחות מ- 32 מיטות ניטור שיעודה אשפוז בתנאים מצוינים עבור מטופלים הזקוקים לבירור או טיפול של ממושך. פתיחת מחלקה זו צפויה להקטין את העומס במחלקות האשפוז ובפרט במחלקות הפנימיות.

בקומה העליונה בגג המבנה, אמפי פתוח לרווחת המטופלים בעודם ממתינים להשלמת הבירור הרפואי. האמפי כולל מדשאות, ספסלי ישיבה מפנקים ועמדת קפה וניתן גם לקיים בו אירועים של עד 500 איש.

צילום: ג'ני ירושלמי
צילום: ג'ני ירושלמי


פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב – ת"א: "חדר המיון שלנו מטפל במקרים מורכבים בהיקף גדול ולכן האתגר לספק חווית שרות מצוינת הוא ענק. יחד עם זאת, צוות המחלקה לרפואה דחופה ואנוכי נחושים לשנות זאת ולהוכיח כי ניתן לדרוש ולקבל טיפול מהיר ומצטיין גם בתנאי העומס. לאחר עבודה מאומצת של למעלה מחמש שנים, אני גאה להוביל בישראל מהפכה רפואית וטכנולוגית עם הבטחה למתן הטיפול הטוב והמהיר ביותר בישראל. אני מודה למר סילבן אדמס שבנדיבות ליבו הגשים לנו באיכילוב חלום זה למען למעלה מרבע מיליון ישראלים שמגיעים לשער המחלקה לרפואה דחופה של איכילוב מידי שנה".

סילבן אדמס, איש עסקים ופילנטרופ, אמר: "אני שמח להעניק לתושבי מדינת ישראל את חדר המיון הגדול והמתקדם מסוגו בעולם באיכילוב. הטכנולוגיה החדשנית, התפיסה ששמה את החולה במרכז ורמת התשתיות הגבוהה יוצרים רמת שרות ורפואה מתקדמת לטובת מדינת ישראל".

איכילוב
איכילוב צילום: ג'ני ירושלמי