התפרעויות הערבים ברמלה בזמן שומר חומות
התפרעויות הערבים ברמלה בזמן שומר חומות צילום: Yossi Aloni/Flash90

תושבים בעיר רמלה הופתעו לגלות כי בדו"ח המיוחד על אכיפת החוק באירועי שומר החומות שפרסם אתמול מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, העיר רמלה כמעט ונשכחה.

בדו"ח הוזכרה העיר רמלה בחלק מפרקי הדו"ח, אך בחלק הארי של הדו"ח, שעסק בנושא "השיטור ואכיפת החוק" במבצע שומר חומות, לא התבצע ניתוח לעומק של אירועי התפרעות הערבים בעיר. חלק מהנתונים שנאספו מההתפרעויות ברמלה נכנסו לדו"ח, אך רק הערים לוד, יפו ועכו זכו לניתוח עומק.

במכתב ששלחו למבקר המדינה חברי "עמישב" ברמלה וכמה תושבי העיר נכתב: "קראנו אמש בצער ובכאב את דו"ח מבקר המדינה שפורסם אמש סביב אירועי שומר החומות בערים המעורבות ונדהמנו לגלות שהעיר רמלה לא הוזכרה סביב דו"ח השיטור ואכיפת החוק. מסיבה שאינה מובנה לנו, לא הוצגו שום נתונים מהעיר או אירועים חמורים שהתחללו בעיר במהלך חודש מאי אשתקד. התמיהה גוברת דווקא מעיון בדו"ח השני, דו"ח השירותים המוניציפליים ששם דווקא כן מוזכרת רמלה כעיר מעורבת".

"במהלך מבצע שומר החומות, הרחק הרחק מעיני התקשורת, התחוללו ברמלה פרעות נוראיות", כתבו. "כ-140 מקרים בהם: מאות אירועי זריקות אבנים והפרות סדר ברחובות העיר, ירי חי לעבר בית תושבים, גלגול צמיגים בוערים, עשרות רכבים הוצתו כליל, הושלכו מטעני צינור לעבר נשים וילדים, בתי כנסיות ניזוקו בנשק ופוצצו באבנים, ירי זיקוקים בכינון ישיר. חנות תשמישי קדושה ברחוב הראשי בעיר נבזזה והרכוש הושלך לרחוב. בקבוקי תבערה לעבר בתי יהודים ולעבר ישיבת ההסדר, תקיפות קשות של יהודים בין השאר באגרופנים, פגיעה קשה ברכוש ציבורי- רחובות שלמים ניזוקו, רמזורי תנועה, צמתים מרכזים וגני שעשועים שנשרפו".

"בשלהי הפרעות, תושב העיר דסטאו ביסט ז"ל, יהודי בן 74 ממנהיגי הקהילה האתיופית ברמלה נדרס בפראות ובכוונת מכוון ע"י שני רוכבים אופניים חשמליים, בעת שלוו את אורחיו לתחנת האוטובוס הסמוכה לביתו, הועף במהירות וראשו נחבט על הקרקע", ציינו. "הוא פונה במצב קשה לבית החולים ולאחר כשבוע וחצי נפטר מפצעיו. משפחתו טוענת בגיבוי עובדות לכשלים חמורים בחקירת המשטרה, שהחלה בבדיקת האירוע ברצינות הראויה כולל איסוף מצלמות זמן מאוחר מאוד לאחר האירוע. המשטרה טענה שמדובר בתאונת פגע וברח על רקע פלילי. במהלך השנה שחלפה נעצרו שני חשודים ושחררו. במהלך חקירתם שינתה המשטרה את גירסתה וטענה שמדובר באירוע על רקע לאומני".

"התחושות ברמלה קשות מאוד לאחר קבלת הדו"ח", הוסיפו. "במהלך השנה החולפת נאבקנו להשמיע את הקול של רמלה שהושתק והוכחש. את מה שראינו לנגד עינינו ואת מה ששמעו ילדינו – לא יהיה ניתן למחוק מההיסטוריה. עשרות פורעים ערבים רעולי פנים שמשתוללים ברחובות וצועקים 'אל אקצא' תוך כיד ביצוע פוגרום בעיר ערב אחרי ערב לא ישכח לעולם. התנהלות המשטרה אז הייתה נכשלת והרגשנו שחיינו בסכנה. מתוקף תפקידך, את הדברים שהבאנו כאן רק בקצרה, מוכרחים היו לבדוק ולחקור לעומק- כדי שבאירוע הבא לא יהיה כבר מאוחר מדי. כיצד מבקר המדינה שכח מרמלה, האם אנו שקופים וחיינו הם נתון שאפשר להתעלם ממנו? אנו פונים אליך בבקשה שתגיע לבקר כאן ברמלה. לשמוע את התושבים, לבחון את המקרים ואת התנהלות הרשויות ודורשים תיקון לדו"ח".