כתובה. אילוסטרציה
כתובה. אילוסטרציה צילום: iStock

בשבועות האחרונים כתבנו פה על העלויות של החלק של החתונה ב'חתונה כדת משה וישראל', אבל מכיוון שבתשעת הימים גם ככה אסור להתחתן אז בואו נשים רגע את החתונה בצד ונדבר על החלק של הדת.

נכון, בהשוואה להוצאות על אולם, להקה או צלם הסעיף 'רבנות' ברשימת ההוצאות לחתונה נראה לנו כמשהו יחסית זניח, אבל, כמו כל דבר שקשור לחתונה, גם הוא יכול להצטבר לכמה אלפים טובים, אבל אנחנו מקדימים את המאוחר.

נתחיל ברישום לנישואין, אקט פשוט שלא לוקח יותר מכמה דקות באינטרנט ועוד גיחה זוגית קצרה למועצה הדתית הקרובה למקום מגוריכם. המחיר? 700 שקלים. 438 אם אתם סטודנטים, חיילים או בנות שירות.

כאן, עבור זוגות רבים הסעיף הזה נגמר, המועצה הדתית כבר תדאג להם לרב ולמדריכת כלות, והזוג המאושר יכול להמשיך בנחת בחיפושיו אחר הדי-ג'יי המושלם שיקפיץ להם את הרחבה. אבל, במגזר שלנו, בדרך כלל זו רק ההתחלה.

כי בניגוד לחתן שעבורו הדרכת חתנים היא רק מומלצת, עבור הכלה מדובר בחובה שבלעדיה לא תקבלו תעודת נישואין רשמית של מדינת ישראל. וברגע שאנחנו מדברים על משהו שהוא חובה, אנחנו מדברים על עוד הוצאה שמתווספת לרשימה.

כי נכון שהמועצה הדתית מחויבת לספק לך מדריכת כלות בחינם, אבל אם לא בא לך עכשיו שישה מפגשים על מיניות עם רבנית חרדית בשם צילה שלומובובובויץ (הוספתי כמה ובובובוים כדי לוודא שאני לא נותן בטעות שם של רבנית אמיתית שקיבלה את התקן אי שם בשנות השבעים), אז האופציה הזו לא באמת רלוונטית.

שתי האפשרויות האחרות הן או למצוא מורה/שכנה שיש לה תעודה של מדריכת כלות ומוכנה להקדיש לך כמה ערבים טובים, או לשלם למישהי שאמנם עושה את זה בשביל השליחות שבדבר (בלי טיפת ציניות) אבל עדיין צריכה להביא קצת לחם הביתה.

אז כמה זה עולה? משתנה כמובן בהתאם לכמות המפגשים ובין מדריכה למדריכה, אבל לצורך העניין ניקח שישה מפגשים (הסטנדרט הוא בין 6 ל8) במחיר של 250 שקל למפגש, והנה הצטרפו להם עוד 1500 שקל לרשימת ההוצאות המתארכת.

חתונה
חתונה צילום: Pixabay

וכמובן יש את הרב מחתן, שגם שם זוגות רבים מהמגזר בוחרים לוותר על הרב שמציעה המועצה הדתית ולהזמין רב שהם קשורים אליו, ראש הישיבה או הרב של בית הכנסת, שמגיע בהתנדבות מלאה אבל לפעמים הישיבה המדוברת נמצאת שעתיים נסיעה מהחופה המרגשת ועל הדלק מישהו צריך לשלם. ואולי גם איזו מתנה יפה או תרומה לישיבה/מכינה? ומה לגבי המדריך חתנים? לא מגיע לו משהו כאות הערכה?

אז כמה עולה להתחתן? שוב, זה משתנה מזוג לזוג, אבל אם ניקח את הזוג הדתי לאומי הממוצע כנראה שאחד מהם חייל/בייניש/סטודנט כך שהם ישלמו את התעריף הנמוך על הרישום, עוד אמרנו 1500 על מדריכת כלות ונגיד 1000 שקל על דלק ומתנה/תרומה לרב/ישיבה והגענו ל3000 שקל.

תוסיפו לזה את ה84,000 של קניית הטבעת, האירוסין והאולם, והופ, אנחנו כבר ב87,000 שקלים לחתונה שהיא כמעט הכי פשוטה שיש לשוק להציע. שבוע הבא, כשנדבר על להקה, כבר ננשק את ה100 אלף שקל מלמטה...