אסון נחל צפית
אסון נחל צפיתצילום: Hadas Parush/Flash90

אריק שמיר, אביה של שני שמיר ז"ל שנהרגה באסון נחל צפית לפני כארבע שנים, שוחח עם בן כספית וינון מגל והביע את רשמיו מהעדות של אביגדור ליברמן ונפתלי בנט אתמול בפני הוועדה.

"קשה. אתמול היינו בעדות של ליברמן ובנט, קשה לשמוע ולחזור לדברים. עברו למעלה מ־4 שנים, אנחנו חיים את זה יום יום. אחרי האסון, אנו מהר מאוד מבינים שהוא רק סימפטום לכשלים רבים בהתנהלות המכינות. שימוש של תרבות הליכה לקצה יחד עם היעדר פיקוח והיעדר נהלי בטיחות, וזה בדיוק מה שהוועדה מצאה ופרסמה בדוח הביניים, והשלימה את זה עם עדות ליברמן שמתנער מאחריות משרד הביטחון".

אריק התייחס לעדותו של השר ליברמן ששימש שר הבטחון בזמן האסון: "לפחות פעם ראשונה שמישהו אומר בפה מלא שהיה פה כשל מערכתי. לגופי הממשלה יש ספק בכך. בנט אמר שהוא קודם כל לוקח אחריות, מה שההורים זועקים זה שהדבר האחרון שהוא עשה זה לקחת אחריות מרגע אסון, ומנכ"ל משרד החינוך בזמנו שמואל אבוהב, עשו הכל כדי לטייח ולמנוע ועדת חקירה".

"נתנו למפלצת של המכינה להתנהל בצורה קטסטרופלית, זו הייתה רק שאלה של זמן מתי יקרה האסון. 'אי אפשר לומר שאתה סומך על מנכ"ל שמתפקד כך', זה ציטוט של השופטת בדיון. ליברמן מראש התחמק מאחריות. באשר לראשי המכינה, האסון הספציפי מטופל במסגרת הליך פלילי - האחריות קודם כל על המכינה".

בהמשך, תקף אריק שמיר: "כל התנהלותו של אבוהב, ושל בנט שגיבה אותו גם בזמנו וגם אתמול, שמואל התראיין יומיים אחרי האסון כשעוד לא התקיימו ההלוויות, וקודם כל הודיע שהוא מתנער מאחריות. יש את חוק חינוך חובה ואת חוק המכינות שהוא מעבר לחוק, הוא רק שכח לציין ש־8 מתוך עשרת הנספים היו תלמידי יב'. הוא התנער מאחריות שמדובר בתלמידים, ודיבר על חוק המכינות מ־2008. האסון קרה במסגרת טיול גיבוש לקראת המכינה, 2 היו חניכים. אבוהב הקפיד לטייח את זה".

על מצב המכינות, שלדבריו אינן מפוקחות, אמר: "זה לא רק היה במכינה הזו, שזה היה מאוד חמור, באותו טיול גיבוש שנה לפני, חניכים התייבשו ונתקעו בשטח ללא קשר ובלי אפשרות לחלץ. הכשל המערכתי זה בדיוק מה שאבוהב ובנט עשו, זה שהם לא בדקו מה קורה במכינות. אין נהלי בטיחות, עושים דברים שלא ייעשו, עושים ניווטי בדד של בנות בפזורה הבדואית, נסיעה בטרמפים של חניכים ללא ליווי מעבר לכפר הירוק. הוועדה באה ואומרת שעל פי חוק המכינות במפורש כתוב שמנכ"ל משרד החינוך חייב לבדוק גם את התנאים הפיזיים לפעולת המכינה. משרד החינוך מתנער מאחריות ואומר שאין לו סמכות".

לסיום שמיר קובל על היעדר הפניית אצבע מאשימה כלפי מעורבים: "כנראה שלא מתוכננות עדויות נוספות. דוח הביניים מאוד חריף, ואומר במפורש שיש בעלי תפקיד שכשלו בתפקידם, שמעלו בתפקידם, יש נוגעים בדבר שלא צייתו לחקיקה קיימת, הם מציפים סדרת נושאים, אך באנשים שמעלו בתפקידם ולא צייתו לחוק, הוועדה לא נוגעת. לא ייתכן שאנשים שעשו דברים כל כך חמורים לדברי הוועדה, לא ייצא שום דבר על האחריות שלהם, על הכשלים שעשו, ולא משנה אם מדובר בכשלים ברמה פלילית או משמעתית. עשרה ילדים נספו, יש כשלים חמורים שהוועדה מצביעה עליהם ואין אחראים. אנחנו מצפים גם למסקנות אישיות".

על בתו שני ז"ל, סיפר אביה אריק: "שני הייתה יחד עם הקבוצה שנסחפה, קשה להיזכר. ביקרנו הרבה בנחל ובמקום שזה תפס אותה, היא הייתה במאסף של הילדים שנתפסו. מצמרר לחשוב על האירוע, שהם נכנסו לנחל במזג האוויר שהיה, יש טענות שלמות על התנהלות המכינה באותו יום. הם היו קבוצה של כמעט 20 חברים, 4 במאסף הספיקו לברוח, ואלו מקדימה שהיה להם יותר זמן גם הספיקו לברוח. הנספים היו בנקודה שבה לא היה להם לאן לברוח, לא היה סיכוי".