מרב מיכאלי
מרב מיכאלי צילום: רויטרס

שרת התחבורה מרב מיכאלי, מותקפת ברשתות בימים האחרונים בעקבות הרפורמה "דרך שווה" בתחבורה הציבורית שלטענת תושבי הפריפריה, הרפורמה פגעה בהם קשות.

בראיון לרדיו 104.5fm היא מסבירה ראשית את המשבר בתחבורה הציבורית בישראל: "זו רשלנות של עשור פלוס משבר של קורונה שקרה בשנה הזאת וביחד עם תנופה עצומה של עבודה מסתכם להרבה מאוד התרחשויות, השקענו השנה עבודה מטורפת הפערים שצריך להשלים בעיקר בצפון הם בלתי נסבלים ומי כמוכם יודעים כמה החלק הצפוני של המדינה היה מוזנח. אני גאה שהמדיניות שלי אומרת לחזור להשקיע בנגב בגליל בגולן ובערבה".

בנוגע להפסקות התכופות בתנועת הרכבות אומרת השרה: "אין ברירה, הייתה הזנחה של עשור, האצנו את הפרויקט בצורה חד משמעית, ובקרוב מאוד נפרסם את מועד סיום החשמול. הנחתי את מנכ"ל הרכבת כולם עובדים על זה, השקענו הרבה כסף כדי שהרכבת תחזור לצפון בקרוב".

על רפרומת דרך שווה שעוררה ביקורת בקרב תושבי הפריפרייה אמרה: "אתה אומר שטעינו כאילו עשינו משהו ועד שלא באו ואמרו את הביקורת שחלקה פוליטית ומוטה בצורה מקוממת במיוחד, כאילו לא נתנו לזה מחשבה".

"הרפורמה הזאת עבדו עליה חודשים ארוכים בדקנו דפוסי נסיעה בכל מקום בארץ, רואים לפי תיקופים של הרב קו, אתה רואה איך אנשים נוסעים באיזו תדירות, לפי זה עיצבנו את המודל הזה, הוא הרבה יותר שיוויוני והרבה יותר ראוי, והוא משתלם הרבה יותר למי שנוסע בתחבורה הציבורית. בפריפרייה עשינו דבר שלא היה, 99 שקלים לנסיעה לחודש".

כזכור, יושב ראש ועדת הכלכלה מיכאל ביטון מכחול לבן-התקווה החדשה, התראיין אמש (רביעי) ל-103fm ופתח במתקפה נגד רפורמת התחבורה של השרה מרב מיכאלי.

"השליחות שלי, שלא יפגעו במוחלשים בכל מקום במדינה. אנחנו מוצפים בתלונות מכל הארץ על אנשים שמשלמים יותר, התרענו שזו רפורמה מוטעית. הרפורמה הזו היא בלוף כי היא לא הביאה כסף, בדלק נלחמתי שיוזילו את הבלו והמדינה ויתרה על הכנסות. זו הרפורמה הראשונה בחיים שלוקחת כסף לאנשים".

"יש לי מסמכים כתובים של משרד ראש הממשלה והאוצר שלקחו לאזרחים 300 מיליון ש"ח ברפורמה הזו, האם זה הגיוני לעשות את זה בימים של יוקר המחיה?", תקף חבר הכנסת, והוסיף: "הפעולה הזו מיותרת, ניסיתי למנוע אותה, היא עוד נידונה בבג"ץ כי אפילו בתהליך הדמוקרטי לא היה ראוי. כל התהליך לא חוקי, תוסיף לזה שהסתירו מהכנסת מידע, לא בדקו חלופות, הרפורמה הזו יסודה בחטא. היא פוגעת במיליוני אנשים. בנגב גרים מיליון אנשים ובצפון מעל מיליון".

בהמשך השיחה, חידד ח"כ ביטון את אמירותיו בהתייחסות לשרת התחבורה מרב מיכאלי בצל רפורמת התחבורה הציבורית: "טעות התנהלותית, לא בדקה את העובדות לפי שאישרה את הרפורמה הזאת. היא לא הבינה את גודל הפגיעה ואת גודל הזעקה. באתי אליה לשעה ואמרתי לה 'בואי נעצור שלושה חודשים, נבדוק את זה, מישהו שאת מעריכה, אחרי שהוא יבדוק אני שותק'. מי זועק את הזעקה? אותו עני שעלה לאוטובוס אתמול ושילם כפול. אבל עד אז הוא לא יכול להגיע לבג"ץ. הדלק הוא שבעים אחוזים מיסים. נאבקתי בשר האוצר, אמרתי לו 'נתת 2 מיליארד ש"ח למקבלי שכר גבוה, למה 250 לעניים עם שכר נמוך?', הוא הקשיב לי והכפיל את זה ל־500. יש טנגו ודיאלוג בין כנסת לממשלה".