ח"כ מיכאל ביטון
ח"כ מיכאל ביטון צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יושב ראש ועדת הכלכלה מיכאל ביטון מכחול לבן-התקווה החדשה, התראיין היום (רביעי) ל-103fm והתייחס למצב הפוליטי לקראת הבחירות.

הוא פתח במתקפה נגד רפורמת התחבורה של השרה מרב מיכאלי. "השליחות שלי, שלא יפגעו במוחלשים בכל מקום במדינה. אנחנו מוצפים בתלונות מכל הארץ על אנשים שמשלמים יותר, התרענו שזו רפורמה מוטעית. הרפורמה הזו היא בלוף כי היא לא הביאה כסף, בדלק נלחמתי שיוזילו את הבלו והמדינה ויתרה על הכנסות. זו הרפורמה הראשונה בחיים שלוקחת כסף לאנשים".

"יש לי מסמכים כתובים של משרד ראש הממשלה והאוצר שלקחו לאזרחים 300 מיליון ש"ח ברפורמה הזו, האם זה הגיוני לעשות את זה בימים של יוקר המחיה?", תקף חבר הכנסת, והוסיף: "הפעולה הזו מיותרת, ניסיתי למנוע אותה, היא עוד נידונה בבג"ץ כי אפילו בתהליך הדמוקרטי לא היה ראוי. כל התהליך לא חוקי, תוסיף לזה שהסתירו מהכנסת מידע, לא בדקו חלופות, הרפורמה הזו יסודה בחטא. היא פוגעת במיליוני אנשים. בנגב גרים מיליון אנשים ובצפון מעל מיליון".

ביטון התייחס לנסיעות חינם לבני 75 ומעלה: "אתה יודע כמה אנשים בני 75 עולים על אוטובוסים? כמה חיים? 5־4 אחוזים. למה לא עשית את זה ל־62? שיוצאים לפנסיה? הרפורמה הזו היא תרגיל של האוצר, שבא ואומר לשרת התחבורה 'הדלק מתייקר, העבודה מתייקרת את צריכה לייקר את התחבורה הציבורית לכולם בתשעה אחוזים. אבל יש לנו פטנט שטוב לך ולנו, טוב לנו כי נקבל 300 מיליון ש"ח וטוב לך כי תערבבי את המספרים ואף אחד לא יבין מה עשית', זה בערך המצב שנקלענו אליו".

בהמשך השיחה, חידד ח"כ ביטון את אמירותיו בהתייחסות לשרת התחבורה מרב מיכאלי בצל רפורמת התחבורה הציבורית: "טעות התנהלותית, לא בדקה את העובדות לפי שאישרה את הרפורמה הזאת. היא לא הבינה את גודל הפגיעה ואת גודל הזעקה. באתי אליה לשעה ואמרתי לה 'בואי נעצור שלושה חודשים, נבדוק את זה, מישהו שאת מעריכה, אחרי שהוא יבדוק אני שותק'. מי זועק את הזעקה? אותו עני שעלה לאוטובוס אתמול ושילם כפול. אבל עד אז הוא לא יכול להגיע לבג"ץ. הדלק הוא שבעים אחוזים מיסים. נאבקתי בשר האוצר, אמרתי לו 'נתת 2 מיליארד ש"ח למקבלי שכר גבוה, למה 250 לעניים עם שכר נמוך?', הוא הקשיב לי והכפיל את זה ל־500. יש טנגו ודיאלוג בין כנסת לממשלה".

"הממשלה עשתה טוב לעניים?", תהו צמד המגישים, וח"כ ביטון השיב: "יש פעולות יפות שהיא עשתה כמו 4 מיליארד של יוקר המחיה ויש פעולות שעוד לא עשינו. ההוצאה הכי גדולה ביוקר המחיה היא הבית, שם אנחנו מציעים מודל של דיור בר השגה. להפסיק לדבר על יוקר הדיור, כי המשקיע וזה שיש לו כסף רוצה דירות גדולות בתל אביב וזה יוסיף את המחירים לכולם".

עוד התייחס ח"כ ביטון לשאלה האם החיבור לגדעון סער התגלה כטעות: "לא, בסופו של דבר אנחנו באים ואומרים שיש פה אלטרנטיבה שתוכל לחבר גם את החרדים. כלה אתגר של הבחירות הבאות הוא האם יהיה אפשר לחבר גם את החרדים. אם נתניהו מביא 61 עם בן גביר זו תהיה ממשלה קיצונית ואנחנו נאבק בדבר הזה, אם הוא לא מביא 61 היחידי שבאמת, אמרו בקולם החרדים, זה בני גנץ. במובן הזה, כשנהיה מפלגה דו ספרתית ואני מאמין שנצח מהמספרים שאנחנו נמצאים בהם, נהיה אלטרנטיבה שיכולה לבנות את הגוש הקודם אבל יציב יותר עם חרדים. כי בלעדיהם לא תהיה יציבות לממשלה שתחליף את נתניהו. הממשלה הקיימת, מספיק שהיית מכניס אליה צלע חרדית היא כבר יציבה וגדולה. ישראל ביתנו ידעו לשבת עם חרדים, הממשלה הקודמת הוכיחה שהחיבורים אפשריים באופן בלתי צפוי".

הוא נשאל אם לדעתו יש לפסול שותפות עם בנימין נתניהו וענה, "אנחנו מאלה שנתנו לו הזדמנות. אני חושב שהאמון בו נגמר ואין עתיד לשותפות איתו, מעטים מוכנים לעשות איתו שותפות פוליטית היא הוא מעל באמון".