ראש אגף המבצעים בצה"ל: צמרת הג'יהאד האיסלאמי סוכלהחדשות הערב, כאן 11

חיל האוויר תקף הערב (מוצאי שבת) את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי ברפיח וככל הנראה הצליח לחסל אותו.

הבכיר הוא מפקד החטיבה הדרומית של הגי'אהד האיסלמי חאלד מנסור, היה מעורב לאורך השנים בעשרות אירועים של ירי רקטות, פצצות מרגמה ונ"ט. בין היתר היה מעורב בפציעתו של פינקי זוארץ ב-2004 ונפילתו של אלירז פרץ ז"ל ב- 2010. במבצע שומר חומות היה אחראי על מאות שיגורי רקטות לישראל. דובר צה"ל תא"ל רן כוכב אמר "עדיין אין לנו ודאות מוחלטת שח'אלד מנסור חוסל, אבל שני הסייענים שהיו איתו בדירת המסתור נהרגו, וגם הוא ככל הנראה".

מאוחר יותר אמר ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף עודד בסיוק, לכלי התקשורת כי "כל הצמרת הביטחונית של הג'יהאד האיסלאמי סוכלה".

"ניתן היה לראות בשעות האחרונות עוד תופעה חשובה מאוד. הג'יהאד יורה מאות רקטות, חלק לא מבוטל מהן פוגע בתוך רצועת עזה. לפי כל הנתונים שיש בידי – אני רואה שהפגיעה בג'בליה היא פגיעה עצמית. הארגון לא רק מסכן חיי ישראלים, הוא גם פוגע בפלסטינים. נמשיך ונפעל נגד הג'יהאד האיסאלמי עוד כמה שנצטרך. לא נעצור עד שהג'יהאד האיסלאמי יפסיק לאיים עלינו. הסבלנות חשובה, לא הכול עובד חלק במבצעים כאלה. עד עכשיו התוצאות טובות", אמר האלוף.

מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים על חמישה הרוגים, בהם ארבעה ילדים, ו-15 פצועים בג'בליה שבצפון הרצועה בעקבות תקיפת צה"ל. גורמים בצה"ל אמרו כי התקיפה אחרונה של צה"ל בג'בליה הייתה ב-18:34, באור יום. התחקיר הראשוני של פיקוד דרום העלה כי הפלסטינים הם שירו את הרקטה בשיגור כושל שהרג את הילדים שם. נציין כי 15% מכלל הרקטות ששיגר הארגון נפלו בשטח הרצועה.

הפלסטינים פנו למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לקיים דיון מיוחד בעקבות המבצע בעזה.

הערכת מצב ביטחונית בקריהלע"מ

בשעה 21:00 נורו מטחים כבדים מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף, שדרות ואשקלון. רקטה פגעה בחניית בניין מועצת שער הנגב, ליד מפעל שטראוס.

מעט אחרי השעה 18:00 נשמעו אזעקות בראשון לציון, חולון, בת ים, תל אביב, יבנה, אשקלון ושדרות. מכוניות חונות נפגעו באשקלון, לא היו נפגעים. רקטות נפלו בים מול חופי המרכז וליד קיבוץ במועצה האזורית אשכול פרצה שריפה בעקבות נפילת פצצת מרגמה.

נכון לשעה 18:00 הערב, 350 שיגורים מרצועת עזה לעבר ישראל זוהו מאז שהחל מבצע "עלות השחר". 94 מהם נפלו בשטח הרצועה, 29 נפלו בים ומערכת כיפת ברזל יירטה 160 מהם. מערכת כיפת ברזל שומרת על 96% יירוט.

זירת הנפילה באשקלוןדוברות המשטרה

השרה איילת שקד אמרה לפני תחילת הקבינט המדיני-ביטחוני: "כולנו מקווים שזה ייגמר במהרה, אבל אנחנו יכולים להמשיך ככל שיידרש. אין לממשלה אינטרס לגרור לאירוע רחב יותר".

מדובר צה"ל נמסר כי הנחיות פיקוד העורף להתגוננות לא השתנו. בעוטף עזה: התקהלויות בשטח פתוח עד עשרה אנשים ובמבנה עד 50 אנשים. ניתן לעבוד במקומות שקיימים בהם מרחבים מוגנים, ואין פעילויות חינוכיות.

בלכיש, מערב לכיש, מערב הנגב ומרכז הנגב: התקהלויות בשטח פתוח עד עשרה אנשים ובמבנה עד 100 אנשים. ניתן לעבוד במקומות שקיימים בהם מרחבים מוגנים, ואין פעילויות חינוכיות. בשאר הארץ: אין הגבלות על התקהלויות ועל פעילות מקומות עבודה, וניתן לקיים פעילויות חינוכיות.

תיעוד חיסול בכיר הג׳יהאד האיסלמידובר צה"ל

מחר (ראשון) לא יתקיימו מבחני נהיגה ביבנה, שדרות, אשקלון, אשדוד, רהט, באר שבע, דימונה, שדרות, קרית מלאכי וקרית גת. משרדי הרישוי יפעלו כרגיל, פרט למשרדים שאינם פועלים בתשעה באב. בשל המצב ייתכנו שינויים נוספים ומומלץ להתעדכן במוקד המידע של משרד הרישוי *5678 לפני ההגעה.

כמו כן, לא יתקיימו מבחנים וכושר שייט לכלי שייט קטנים במרינה באשקלון ובאשדוד. נמל אשדוד ממשיך לפעול ללא שינויים.

רכבת ישראל לא תפעל מחר בקו בין אשקלון לנתיבות. שירות האוטובוסים פועל כסדרו, למעט 3 קווים בחבל אשכול, שאינם פועלים עקב חסימות הכבישים. כמו כן, לא פועלים קווי ים יעודיים לחופי הים של אשקלון ואשדוד וקווים נוספים שינו את מסלולם בשל חסימות פיקוד העורף. בהתאם להנחיות, מחר לא יפעלו עמדות על הקו בנתיבות, אשקלון-רמז ושדרות ובוטלה פעילות הדיילים במסגרת "דרך שווה" בבאר שבע, אשדוד ואשקלון.

הנוסעים בתחבורה הציבורית מתבקשים להתעדכן בזמן אמת אודות השינויים בתחבורה הציבורית במוקד המידע של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית *8787 ובמוקדי החברות המפעילות.