אייל בז'רנו
אייל בז'רנוצילום: דובר צה"ל

רס"ן (במיל') אייל בז'רנו, כיום משרת כקצין באג"ם בחטיבה 6, יקבל היום (חמישי) אות בטקס מצטייני המילואים השנתי של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי.

בין התנדבויותיו הרבות מתנדב בז'רנו בעמותת "חסדי ערן" שעוסקת בחלוקת מזון לקשישים ומעוטי יכולת. רק לאחר שהחל להתנדב בעמותה הוא גילה שערן שעל שמו קרויה העמותה הוא ערן אלכאוי הי"ד, חברו מהשירות הצבאי שנהרג לידו במהלך פעילות מבצעית בעומק לבנון לפני 28 שנה.

בז'רנו גדל בבת ים, והתגייס בשנת 1989 לחטיבת גבעתי ושירת שם כלוחם בגדוד צבר. לאחר זמן קצר יצא לקורס מפקדים, ובסיום הקורס חזר לפקד על טירונים.

בפברואר 1992, יצא למבצע "ניב מדובר" בכפר כפרא, בעומק לבנון. הוא שימש בתפקידו כסמל המחלקה, שחברה גם לכוח של צנחנים, הנדסה קרבית ושריון. בפאתי הכפר נעצר הכח על ידי כוחות האו"ם, מה שאפשר מארב מתוכנן היטב של האויב שפתח לעברם באש כבדה.

אייל בז'רנו בצעירותו
אייל בז'רנו בצעירותוצילום: דובר צה"ל

במבצע זה נהרגו רס"ן ערן אלכאוי, מפקד פלוגה בצנחנים, וסמל ראשון רם ענבר, לוחם בהנדסה קרבית. רם ענבר נפצע כתוצאה מרסיס המרגמות שנורו לעברם, אייל חילץ אותו וניסה לטפל בו על כבש הנגמ"ש, ללא הצלחה, תוך המשך קרב היריות ומטח כבד. הוא היה עמו ברגעיו האחרונים. חילופי האש נמשכו עד למחרת תוך שהכח נשאר בלילה בעומק לבנון.

בז'רנו סיפר כי הקרב ההוא הותיר בו חותם להתבוננות אחרת על החיים ועל האופן הטראגי בו הם יכולים להסתיים ברגע.

אולם, הסיפור הטראגי הקשה קיבל תפנית של נחמה פורתא בתקופה האחרונה ולסגירת מעגל. לאחר שהחל בז'רנו להתנדב בעמותת "חסדי ערן", הוא גילה, כאמור, שהיא קרויה על שם חברו לנשק ושמי שמפעיל את העמותה הוא אחיו של ערן הי"ד. "עמדתי חנוק מדמעות וצמרמורת ליד הרכב ולא יכולתי שלא לספר על אחיו הגיבור ועל הגאווה וההערכה שיש לי על פועלו ופעילות משפחתו להנצחתו ולהמשך הנתינה ואהבת הארץ שלו", אמר בז'רנו.

ערן אלכאוי הי"ד
ערן אלכאוי הי"דצילום: דובר צה"ל

סגירת המעגל הזו הובילה לסגירת מעגל נוספת. בז'רנו פרסם פוסט בפייסבוק שגולל את השתלשלות האירועים, וכתוצאה מכך יצרה עמו קשר משפחתו של רם ענבר הי"ד, לוחם ההנדסה הקרבית שנהרג באותו קרב. בזכות הקשר שנוצר, לראשונה אחרי כ-28 שנה, עלה בז'רנו עם בנצי קופלוביץ, הלוחם שליווה את גופתו של רם הי"ד בחזרה לארץ, לקברו של רם שבקיבוץ נחל עוז, בפעם הראשונה.

קופלוביץ' יעמוד היום לצד בז'רנו ויקבל גם הוא אות מצטיין רמטכ"ל. מעבר למסירותו לשירות הצבאי ולמילואים, משמש בז'רנו כסמנכ"ל שיווק בחברת 'אוטוגלס', והוא פעיל בעמותת "גדולים במדים", שפועלת למען גיוס נערים על הרצף האוטיסטי לצבא ההגנה לישראל. ערכי השליחות, היוזמה ואהבת הארץ הם אלו שהובילו אותו להצטיינות.