ח"כ רם בן ברק בועדת החוץ והביטחון
ח"כ רם בן ברק בועדת החוץ והביטחוןצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יושב ראש ועדת חוץ וביטחון, ח''כ רם בן ברק (יש עתיד), התייחס הבוקר (חמישי) להסכם הגרעין עם איראן והאשים את בנימין נתניהו בהפרעה למאמצים של ממשלת ישראל לסכל את ההסכם.

בן ברק טען בכאן רשת ב': "בכל מה שקשור לטיפול הדיפלומטי - נתניהו הפריע. לנאום נגד נשיא אמריקני בקונגרס זה נזק בלתי הפיך, אנחנו עד היום מלקקים את הפצעים".

על דרישת האמריקאים לבחון את הוראות הפתיחה באש אמר בן ברק: "סגן דובר החליט שהוא צריך להתערב לנו בפתיחה באש, משרד הביטחון העמיד את הדברים על דיוקם ונגמר הסיפור".

ראש הממשלה יאיר לפיד נאם אמש בטקס סיום קורס חובלים של זרוע הים, והשיב לדרישתה של ארצות הברית לבחון את הוראות הפתיחה באש של חיילי צה"ל בעקבות מותה של כתבת אל ג'זירה שירין אבו עאקלה.

לפיד אמר: ''אני לא אתן שיעמידו לדין לוחם בצה"ל שהגן על חייו מירי של טרוריסטים רק כדי שנקבל מחיאות כפיים בחו"ל. אף אחד לא יכתיב לנו הוראות פתיחה באש כשאנחנו נלחמים על חיינו. ללוחמים שלנו יש גיבוי מלא מממשלת ישראל ומעם ישראל''.

טקס סיום קורס החובלים נערך בבסיס חיל הים בחיפה, במעמד הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, מפקד חיל הים אלוף דוד סלמה, המזכיר הצבאי לרה"מ אלוף אבי גיל, בוגרי ובוגרות קורס 145.

ראש הממשלה התייחס לשיח סביב מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, ואמר כי "החל מהיום תפקידכם להגן עלינו, אבל גם תפקידה של המדינה להגן עליכם. אני שומע את התביעות להעמיד לדין חיילי צה"ל בעקבות מותה של שירין אבו אעקלה. אני שומע את התביעות לשנות את הוראות הפתיחה באש שלנו".

לפיד הזכיר כי ישראל הביעה צער על מותה של העיתונאית וציין כי ''זוהי טרגדיה שקרתה באמצע תקרית שבה נורתה אש כבדה בידי טרוריסטים. צה"ל לעולם אינו יורה במכוון על חפים מפשע.

''אנחנו מחוייבים לחופש העיתונות ולכללי פתיחה באש מהמחמירים בעולם, אבל שיהיה ברור: אני לא אתן שיעמידו לדין לוחם בצה"ל שהגן על חייו מירי של טרוריסטים רק כדי שנקבל מחיאות כפיים בחו"ל. אף אחד לא יכתיב לנו הוראות פתיחה באש כשאנחנו נלחמים על חיינו. ללוחמים שלנו יש גיבוי מלא מממשלת ישראל ומעם ישראל", הבהיר לפיד בנאומו.

שר הביטחון בני גנץ שביקר הבוקר באגף המודיעין ביחד עם ראש אמ"ן אלוף אהרון חליוה, התייחס ללחץ שמפעילה ארה"ב במטרה לבחון מחדש את הוראות הפתיחה באש: ''הרמטכ"ל והוא בלבד קובע וימשיך לקבוע את הוראות הפתיחה באש בהתאם לצורך המבצעי ולערכי צה"ל, ובהם גם טוהר הנשק'', הבהיר גנץ.

''את ההוראות מיישמים המפקדים והחיילים בהקפדה. לא הייתה ולא תהיה מעורבות פוליטית בנושא. לחיילי צה"ל יש גיבוי מלא לבצע את משימתם'', הדגיש שר הביטחון.