איילת שקד
איילת שקדצילום: Roy Alima/Flash90

איילת שקד נפרדת מיועז הנדל ואומר 'עשיתי טעויות. אני חוזרת הביתה'. עד כמה האמירה הזו יכולה לשכנע את הציבור שאליו היא מכוונת, ציבור הציונות הדתית, להצביע עבורה ולעזור לה לעלות אל מעבר לאחוז החסימה שבינתיים רק מתרחק? על כך שוחחנו עם חוקר הציונות הדתית, ד"ר עדו ליברמן, איש המכללה האקדמית גליל מערבי.

"הבסיס המוסכם הוא שיש לא מעט מצביעים מהציונות הדתית שלא מוצאים בית פוליטי שמתאים להם", אומר ד"ר ליברמן הסבור כי מדובר בארבעה עד חמישה מנדטים אליהם שקד מבקשת לפנות.

"אם נקודת המוצא הזו מוסכמת, אז יש לה סיכוי", הוא אומר, ואנחנו מזכירים כי כדי שאכן תצלח שקד את אחוז החסימה עליה לזכות במאה אחוזים מהקולות הללו. "אכן הדרך תהיה קשה וזה לא יהיה פשוט. במהלכים פוליטיים לא מדוייקים היא אכן יכולה להתרסק לגמרי. זה שבוע של חרב פיפיות עבורה. אמנם יש סיכוי כלשהו, אבל היא יודעת שהיא לא באה נקייה מבחינת המהלכים הפוליטיים שהיא עשתה בשנים האחרונות כשהיא מבקשת את אמון הציונות הדתית. הדרך שלה צריכה להיות מאוד מדויקת וחכמה אבל בבסיס יש לה את הפוטנציאל".

לדברים הללו מוסיף ד"ר ליברמן ומעיר כי לבד מאותם שלא מוצאים לעצמם בית פוליטי ישנם עוד כשני מנדטים של ציונות דתית שנמצאים במחנה הממלכתי של בני גנץ, וגם אליהם פונה שקד בשאיפה שאלה יחברו אליה ויחזקו את סיכוייה.

האם כל אותם מצביעים דתיים לאומיים אינם חוששים שבהינתן הזדמנות פוליטית תבחר שקד לחבור לממשלה בראשות בני גנץ? ליברמן מבין את הבסיס שמאחורי השאלה ולהערכתו "כל מצביע דתי שלא נמצא במרכז מפלגת הציונות הדתית לא מצביע בביטחון לאף אחד והיד שלהם תהיה רועדת. הצריבה של הבחירות האחרונות ניכרת והיא בולטת".

לדבריו "עד המהלך האחרון שלה היה אחוז הצבעה מאוד נמוך. עם מהלכים פוליטיים חכמים שקד יכולה להוציא מהבית מצביעים שלא היו יוצאים מהבית בכלל", אומר ליברמן ואנחנו שואלים על אילו מהלכים פוליטיים חכמים הוא מדבר והוא משיב: "הדבר הראשון הוא לבוא לציונות הדתית בהכנעה, מה שכולל חזרה בתשובה שניכרת לעין ומבטאת את הצער על מהלכים פוליטיים שגויים. בנוסף, שיבוץ מועמדים. כרגע איתה אמיתי פורת, שהוא רכש חשוב מבחינתה, אבל אי אפשר להסתפק בו. היא צריכה לשבץ עוד אנשים דתיים ממרכז המפה הפוליטית שיסמנו את חסימת היכולת לפזול לשמאל. הדבר השלישי הוא להתבטא באמירות פוליטיות שמבטאות את זה שהריצה שלה היא לא התאבדות פוליטית, אלא הליכה לטובת עמדה פוליטית מסוימת והשפעה".

האם אחרי מחיקת הבטחות הבחירות הקודמות מצידו של בן בריתה ההדוק, נפתלי בנט, לא מבטלת את הסיכוי שמישהו יאמין להבטחות מסוג זה? האם אחרי ששקד בחרה להיות צמודה כל כך לנפתלי בנט והלכה אחריו במדבר הזרוע מוקשים, קוצים וכאבי בטן, לא יראו לה שוב ושוב את צעדיו של בנט?

ד"ר ליברמן משוכנע שאכן יגידו לה את הדברים, "זה לא נשכח ולא ייעלם", הוא משוכנע אך מעיר כי "חלק מהציבור שלה לא רואה בצעדים של בנט דבר רע כל כך. היא לא פונה לצד הסופר-ימני אלא לצד הימני הרך וחלקו לא רואה את המהלך כאסון". על אמירתו זו של ליברמן אנחנו שואלים אם גם אותם שלא רואים במעשה שעשו בנט ושקד אסון אינם חשים בעיה עם מהלך שקרי שהובילו השניים, גם אם תוצאותיו אינן נוראות בעיניהם. "זה נכון אבל בסנטימנט של המצביע הדתי יש מקום לחזרה בתשובה, בתנאי שהיא ניכרת לעין כאמת ולא כגחמה אישית".

ואולי כדי להוכיח שאכן יש כאן מהלך של חזרה בתשובה נכון לבצע את אחד מהשניים, או לפרוש ולא להתמודד בבחירות הקרובות, או להציע לסמוטריץ' ובן גביר להצטרף אל המקום ה-11 במפלגתם ללא כל דרישות מיניסטריאליות, מה שאולי יקרין שאכן מדובר בחזרה בתשובה של ממש. "ד"ר ליברמן סבור ש"בנימי נפשה היא הייתה רוצה לבוא למקום 11 אצל בצלאל ובן גביר ולעשות מהלך יפה, אבל היא לא יכולה לעשות זאת כי לא יקבלו אותה, ואולי בחכמה לא יקבלו אותה שם. היא לא תציע משהו שברור לעין שהיא תקבל עליו סירוב". האם זו עדות לכך שעדיין האגו הוא שמניע אותה? "לנתק פוליטיקאים מאגו אי אפשר", הוא משיב ומוסיף כי "אגו צריך לבוא עם ערכים, ויש ציבור שרוצה את הערכים שהיא מייצגת, אם היא תעשה את זה בצורה נכונה ותביא את האנשים הנכונים שיהיו לצידו ואולי יצטרפו כמה רבנים מהזרם הליבראלי שיחזקו את הצד האידיאולוגי".

ליברמן מציע גם את האפשרות ששקד תצטרף לבית היהודי מפד"ל במקום השני אחרי יוסי ברודני כיו"ר. אנחנו מזכירים שמדובר במפלגה שנעה בין 0.0 אחוז ל-0.2 אחוז, אך הוא סבור שהחיבור בין השניים יכול להניב יותר קולות ממספרם כעת בסקרים.

לשאלתנו מדוע שקד פונה דווקא לציבור הציוני דתי ולא לציבור ימני אחר, משיב ד"ר ליברמן כי להערכתו לקולות הציונות הדתית המתונה עשויים להצטרף קולות ממפלגתו של גנץ שיתגברו את כוחותיה. מהליכוד לעומת זאת, לא צפויים לה קולות שכן אלה זוכרים את בגידתה יחד עם בנט בימין ובנתניהו. משום כך המיקוד הוא בציבור שאין לו כעת מפלגה אחרת. "להזיז מצביעים ממפלגה קיימת שהם סומך עליה זו עבודה קשה. לכן הפוטנציאל הוא היתומים הפוליטיים".

לטעמו עיקר משימתה היא איתור הדרך הייחודית שלה בסבך המפלגות הקורצות לציבור זה. "היא תצטרך לשבת על המדוכה ולייצר משהו ימני דתי אבל לא במובן יו"ש וארץ ישראל אלא במובן של זהות יהודית", אומר ליברמן ומציין כי מצביעים אלה חוששים ממה שהם מגדירים כמכירה של שירותי הדת לציבור החרדי. ,זה נושא מאוד חד אצל הציבור שהיא רוצה להגיע אליו והיא תצטרך להדגיש אותו".

על האופציה של פרישה מהזירה הפוליטית, אומר ליברמן: "זה שבוע קריטי שבו היא תצטרך לעשות את המירב והמיטב שלה. זה ציבור יחידי שיש בו מאגר בלתי מפוענח של קולות".