נתניהו וסמוטריץ'
נתניהו וסמוטריץ'צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הכתב הפוליטי של "ישראל היום" יהודה שלזינגר סבור כי לא כיסאולוגיה, לא כבוד וגם לא "חזירות", כלשונו, הם אלה שמונעים את הקמת של ממשלת הימין.

"מה שקורה במשא ומתן בין הציונות הדתית לליכוד הוא תוצאה של דבר אחד בלבד - חוסר אמון", כתב בטורו הבוקר בעיתון.

"בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר רוצים ימין מלא-מלא. הפעם, הם יודעים, אין כחלון, אין גנץ, אין לפיד או ציפי לבני. הפעם אין את מי להאשים. זו כנראה הממשלה הימנית שתוקם אי פעם בישראל ואם הפעם הם לא יביאו תוצאות, חברי הממשלה יוכלו לבוא בטענות רק לעצמם".

"נתניהו בגלל שיקולים הכרוכים בהתחשבות בממשל האמריקני, שיקולים ביטחוניים רחבים, ופרגמטיות מדינית מסוימת לא יקיים את כל הבטחות הימין עד הסוף. הדרישות של סמוטריץ' בכל נושא ונושא ובכל תחום ותחום אמורים לדאוג לכך שיהיו לו יכולות השפעה רחבות ככל הניתן מבלי להזדקק לחסדיו של נתניהו", כתב.

שלזינגר מסביר את התעקשותו של סמוטריץ' לקבל את המנהל האזרחי, "אם המנהל האזרחי יהפוך ל'בייבי' של סמוטריץ' אולי ייעשה תיקון כך שחייהם של מתיישבים רבים יוקלו במעט כך שלא יצטרכו אישורים צבאיים בשביל סגירת מרפסת. גם פקחים של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות שיעבור למשרד לביטחון פנים אולי ישודרגו ויהפכו לבעלי סמכויות משמעותיות ובעלי משקל".

בטור מרגיע הכתב הפוליטי את הליכוד שמתלונן על המחיר הגבוה שדורשות השותפות שלו בגוש ומזכיר כי בידי הליכוד יישארו שני תיקים בכירים - הביטחון והחוץ, בנוסף תיקים הנחשבים "בינוניים" אך משמעותיים מאד כמו המשפטים, התחבורה והחינוך יישארו גם כן בידיהם. ואחריהם גם הכלכלה, תרבות וספורט, התקשורת, האנרגיה, תוסיפו לזה את יו"ר הכנסת, סגני שרים, ראשות ועדות וגם כמה תפקידי שגרירים.