מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז
מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיזצילום: אילנה לנק

שרת החוץ בפועל של צ'ילה, חימנה פואנטס טריחו, התקשרה אל מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז והתנצלה על כך שהשגריר המיועד של ישראל לצ'ילה, גיל ארציאלי, לא הגיש את כתב ההאמנה שלו ביום חמישי האחרון כפי שנקבע.

היא הוסיפה כי השגריר יגיש את כתב האמנתו לנשיא ב-30 בספטמבר.

השרה בפועל הדגישה כי הקשרים עם ישראל חשובים לצ'ילה וכי המדינה מעוניינת לשמור עליהם. אושפיז ענה לה כי הוא מברך על כך שהתקשרה להתנצל, שכן מדובר בתקרית חמורה, שעלולה הייתה להסב נזק חמור ליחסים בין ישראל לצ'ילה.

בעקבות ההתנצלות בוטלה שיחת הנזיפה לשגריר צ'ילה בישראל אליה זומן על ידי משרד החוץ.

נזכיר כי ביום חמישי המתין ארציאלי לפגישתו עם הנשיא גבריאל בוריץ', ולפתע קיבל הודעה משרת החוץ של צ'ילה, אנטוניה אוריולה, כי הטקס לא יתקיים ויידחה לחודש אוקטובר.

בישראל טוענים כי ההחלטה, שאינה נהוגה ביחסים דיפלומטיים בין מדינות, נובעת מהעובדה שנשיא צ'ילה נחשב כתומך מובהק של הפלסטינים ומדובר בהבעת מחאה על מותו של צעיר פלסטיני בן 17 במהלך עימותים בין כוחות צה"ל למחבלים פלסטינים ביהודה ושומרון.

על פי הדיווחים ממשלת צ'ילה אישרה כי אכן מדובר בדחיית הטקס להגשת כתב האמנה עקב "הרג ילדים בעזה" אך טענה כי לא מדובר בעונש כלפי ישראל, אלא בדחיית הטקס בלבד עד לחודש אוקטובר.

בוריץ' התבטא בעבר מספר פעמים נגד "הכיבוש הישראלי ברצועת עזה" ואף תמך בחרם על מוצרים מיהודה ושומרון. הוא אף כינה את ישראל "מדינה רוצחת" וטען כי היא מבצעת פשעים נגד הפלסטינים.